23. Türk Dünyası Opera Günleri’nin önceki durağı Bursa

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ile Büyüklük Opera ve Balesi Umumi Müdürlüğünün gelişim birliğinde planlı TÜRKSOY Opera Günleri etkinliğinin 23’üncüsü ati hafta başlayacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’dan başlayacak konserler dizisi, İzmir ve Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) devam edecek.

İlk dinleti, 15 Ilkgüz Perşembe günü Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜRKSOY organizasyonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sunturlu Sanatlar Umumi Müdürlüğüne mecbur Bursa Bölge Kerem Senfoni Orkestrası eşliğinde Merinos Koyunu Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Osmangazi Salonu’nda halka küşade ve ücretsiz yerine gerçekleştirilecek.

TÜRKSOY Opera Günleri’nde, Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen İzmir Kerem Opera ve Balesi sanatçılarından Katre Burcu Kılıç Sayın hayalet takanak. Konserlerde, Türkiye’nin birlikte Azerbaycan’dan Fatıma Jafarzade ve Ayyub Gulıev, Kazakistan’dan Uralhan Seılbekova ve Shynggys Rassylkhan, Kırgızistan’dan Lulııa Babıch, Elgız Beıshenbaev ve Atakhan Aıbek Uulu, Özbekistan’dan Malıka Normatova, KKTC’den Havva Demirağ ve Yıldız Makedonya’dan Eleonora Djodjoska sahne takanak.

Türk dünyası ülkelerinden gelecek opera sanatçıları, Bursa Nahiye Oran Senfoni Orkestrası eşliğinde acun klasikleri ile ülkelerinin ulusal opera aryalarından örnekler sunacak.

TÜRKSOY Daimi Konseyi eliyle 2022’nin “doğumunun 100’üncü yılında” Azerbaycanlı adlı maestro Fikret Amirov’u anma yılı namına car edilmesi nedeniyle 23. TÜRKSOY Opera Günleri bile Amirov’a ithafen düzenleniyor.

Etkinlikte ayrıca Fikret Amirov’un sanatsal çalışmaları ve hususi arşivinden oluşan fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi bile sanatseverlerin ilgisine sunulacak.

Bursa’nın peşi sıra İzmir ve KKTC duraklarında sürecek konser dizisi 22 Eylül’bile sona erecek.

Share: