16 yaşındaki zinde, açıklık belirtilmeyen tenkil kararı verilmesi cihetiyle temas periyot konu komşusu olan taciz şüphelisiyle karşılaşıyor

Bornova ilçesinde 4 Ağustos tarihinde ortaöğretim öğrencisi Y.B., cebin komşusu olan Y.T.’nin cinsel tacizine uğradı. Y.B.’nin durumu arkadaşına anlatmasının arkası sıra olayı ev fertleri üstelik öğrendi. Aile Y.T.’den şikayetçi oldu.

“KAPIYI KAPATIP CİNSEL TACİZDE BULUNDU”

Şikayet üzerine Yavru İzlem Merkezi’nde (ÇİM) ifade veren Y.B., “Alın komşularımız ailece terasta oturuyordu. Ego de bakkaldan dönüyordum. Bu tam Y.T., ‘Gelebilir misin’ diye beni çağırdı. Ben bile bir madde söyleyeceğini fikren gittim. Kapıyı kapatmamı söyledi. Ben kapatmayınca kendisi kapattı ve cinsî tacizde bulundu. Sonra ben durumu arkadaşıma anlattım. O birlikte abime iletmiş. Ailem bu şekilde öğrendi ve şikayetçi olduk. Ben birlikte Y.T.’den şikayetçiyim” dedi.

MAHKEME TALEBİ REDDETTİ

Gözaltına alınan Y.T., namına yöneltilen suçlamaları reddetti. Polisteki işlemlerinin peşi sıra adliyeye irsal edilen Y.T., mahkemece adli taharri amacıyla serbest bırakıldı. İzmir 2’nci Ocak Mahkemesi, Y.T. karşı 3 mahiye uzaklaştırma kararı verdi. Ancak kararda mesafe belirtilmedi. Tarafların bap komşusu olması ve apartmanda sık sık karşılaşmaları konusunda ocak, avukatları tarafından tenkil kararına 300 metre temel konulması için mahkemeye istida verdi. Talebi inceleyen İzmir 2’nci Ev Mahkemesi, uzaklık belirtilmesinin infazda tereddüt oluşturması, denetlemesinin baskı olması nedenleriyle talebin reddine karar verdi.

“ÖNEMLİ OLAN SUÇ OLUŞMADAN ILAÇ KABUL ETMEK”

Kararı değerlendiren ailenin avukatı Hasan Kumral, “Karara hukuki müeyyide gücünün olmadığına inandığımız için itirazda bulunduk. Fakat murafaa talebi reddetti. Bu karar hukuken yanlış olduğu kabilinden hayatın gerçeklerine dahi uymuyor. Tenkil kararı var amma hangi büyüklüğünde yaklaşmaması gerektiği belli değil. Yanı bu dirilik fiziken ilişki etmemesi durumunda uzaklaşmış sayılıyor. Benzeri kişinin rızası olmadan ona iflas etmek, konutuna yolmak filhakika suçtur. Bunu yapmasını mı araştırmak gerekiyor? Kebir olan cürüm oluşmadan tedbir almaktır ve koruma kararının amacı budur. Tığ bu kararın değişmesi amacıyla türel olarak elimizden geleni yapmaya bitmeme edeceğiz” dedi.

“ADAMLA KARŞILIKLI OTURUYORUZ”

Kızının psikolojisinin bozulduğunu söyleyen Z.B. (46) ise, “O adamla gine kopça oturuyoruz. Tıpkı apartmanı kullanıyoruz. Benim da psikolojim bozuldu. Kızımı düşünemiyorum. İçine kapandı. Bana hiçbir şeyini anlatmamaya başladı. Aklım bütün kızımda. Bizim isteğimiz bu adamın bizden uzaklaşması ve sunu alçak cezayı alması” diyerek konuştu.

Share: