16 soruda “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası”nın merak edilenleri Açıklaması

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı, “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası” kapsamındaki yer ve iş yeri başvurularına ilgili merak edilenleri 16 soruda yanıtladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, kampanyaya ait iptila edilen sorular ve yanıtları şöyle:

Soru: İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının hazırlanma amacı nedir?

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı adına, milletin refahı, huzuru ve mutluluğu hedefiyle vatandaşlarımızın sorunlarını fora etmek, ülkemizi henüz ileriye yısa etmek, gençlerimize çok daha iyicene yarınlar bırakabilmek amacıyla çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Bu anlamda salgınla alay malay hazırlık zincirindeki bozulmalar, global ticaret fiyatlarındaki belirsizlikle küsurat maliyetler tahaffuz noktasında fahiş artışları dahi yanında getirdi. Bakanlık olarak, TOKİ tarafından “İlk Evim, İlk İş Yerim” kampanyasını hazırladık.

Istifham: “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesine birçok başvuru oldu?

“İlk Evim” içtimai hane projesi kapsamında e-Devlet ile Kültür Bankası ve El Bank üzerinden 10 Ekim 2022 tarihi bakımından 7,2 milyon vatandaşımız başvuruda bulunurken, muktezi evrakı bildirme eden 4,5 milyon vatandaşımızın de müracaat süreçleri tamamlandı. Başvuru süreci 31 Ekim’de tamamlanacak. “İlk Evim Yer” ve “İlk İş Yerim” kampanyasında 10 Teşrinievvel tarihi bakımından başvurular başladı, 7 Teşrinisani tarihinde sona erecek.

Soru: Bölük gayeli yer sayısı hangi büyüklüğünde olacak?

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 250 bin adına planlanan basamak gayeli arsayı 1 milyona çıkarılacağını müjdeledi. Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kendisine Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 81 ilimizde konut arsası ihtiyacının tespiti yapıldı. Bu sene meyan kocaoğlan bakımından planları onaylanan illerde ve ilçelerde adalet sahibi anlaşılan olan arsaların tapularını vermeye başlayacağız. 2 yıl içerisinde de etaplar halinde tüm arsaların altyapı çalışmalarını tamamlayacağız.

Soru: Basamak arsalarının illere bakarak dağılımı kuşkusuz olacak?

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak, 81 ilimizde vatandaşımıza sunacağımız hane arsalarının dağılımları belirlendi. Buna bakarak, arsaların yüzdelik 40’ını şehir merkezlerinde, yüzde 60’ının ilçelerde olacak şekilde dağılımı planlandı. Milletimizin istifadesine sunacağımız 1 milyon hane amaçlı arsamızın gâh illerdeki dağılımı ise şöyle: “Ev amaçlı arsaların, 50 bini İstanbul’dahi, 100 bini Ankara’üstelik, 25 bini İzmir’üstelik, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’bile, 25 bini Kayseri’de, 30 bini Diyarbakır’dahi, 28 bini Eskişehir’birlikte, 26 bini 700 Van’üstelik, 23 bini Antalya’birlikte.”

Istifham: Içtimai hane başvurusu fail vatandaşlar hane arsasına dahi başvurabilecek mi?

Vatandaşlar hem konuta hem bile ev gayeli arsaya başvuru yapabilir. Temas ikisinin de kurasına katılabilir. Eğer ikisi ansız çıkarsa birini tercih edebilecek.

“Lazım destekleri istisnasız seçme vatandaşımıza sunacağız”

Soru: Ev arsası kayran vatandaşlara sağlanacak imkanlar nelerdir?

İlk kere vatandaşlarımıza altyapıları ve imarı müstahzar, sülale yapmaya amade yer alternatifiyle düşük sağlık grubuna mensup vatandaşlarımıza şehirlerin çeperlerinde özlük evlerini yapma imkanı sağlanacak. Bu arsaları, etraf fiyatlarının haddinden fazla altında benzeri bedelle ve faizsiz bire bir şekilde vatandaşlarımıza sunuyoruz. Arsayı alan vatandaşımız, burada belirlenen projeye uygun şekilde ve belirlenen süre zarfında kişi evini yapabilecek. Vacip beceri ve hukuki destekleri, Bakanlık kendisine, TOKİ yerine istisnasız temas vatandaşımıza sunacağız. Evin mensur sürecinde hak sahiplerine mimari ve mühendislik desteği de verilecek. Ayrıca, yine bile parsellerde adalet sahiplerinin çoğunluk sağlamaları yerinde TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları etme hususunda da temas cins proje desteğini verecek. Sadece arsaları vatandaşa sunmuyor kullanıma hazır arkaç getirip türe sahibi vatandaşlarımızın hayal ettikleri evi yapabilmeleri adına muktezi beceri destek de sağlanıyor.

Istifham: Alay Malay ve özgür basamak arsalarının detayları nelerdir?

Ad Çekme ile vatandaşımıza verilecek arsalarımız iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan yer aşkın brüt 150 metrekare göz yapmaya amelî bağımsız milletvekili parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta yanında parseller bulunuyor. Baş Başa parsellerde hak sahipleri çokluk sağlar ve nesir konusunda yardım arzu ederlerse TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları ika hususunda destek olacak. Bu parsellerde binalar mesnet artı 4 zalimce, 5 acımasız geçmeyecek. Bağımsız parsellerde ise türe sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini inşa edebilir. Bu sene açıklık kocaoğlan itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde hak sahibi muhtemelen olan arsaların tapuları verilmeye başlanacak. 2 sene içerisinde etaplar halinde arsaların altyapı çalışmaları tamamlanacak.

Soru: Hane arsalarında ödemeler hangi olacak?

Müstakil parseller, 192 bin 500 liradan başlayan mecmu bedel ve 1604 liradan başlayan taksitlerin 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödeneceği aynı modelle vatandaşlarımıza satılacaktır. Paydaşlı parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan bütün karşılık ve 937 liradan başlayan taksitlerle gene 10 sene vadeyle ve faizsiz ayrımsız şekilde yapılabilecektir.

Soru: Hane arsası düzlük ne devir ev yaptırabilecek?

Tahsis edilen hür arsalar üzerine yer tahsis tarihinden itibaren geçmiş sene içerisinde (altyapısı eksiksiz ise) göz inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması araç olacak. Yan Yana parseller amacıyla ad çekme çekimi yapıldıktan sonra tapu senedinin tarihinden itibaren genişlik geç aynı sene içinde (altyapısı bütün ise) konutunu yapmaya başlamaları ve ümran planı koşullarına bakarak cümle bloklar amacıyla istinatgâh tekmil taban mefruşat seviyesini sunma geç 2 yıl zarfında bitirmeleri kayıt olacak.

“2023’ün önceki çeyreğine kadar bilcümle kuraların çekilmesi planlanıyor”

Istifham: Kuralar ne ant çekilecek?

2023’ün ilk çeyreğine kadar basamak ve arsalar için bilcümle kuraların çekilmesi ve hak sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor.

Soru: Hane arsasına kimler başvuru yapabilecek?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tevessül etmek, 18 yaşını doldurmuş gelmek, belediye sınırları süresince durmak yahut o kaza nüfusuna mukayyet olmak (Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Format ilçelerden herhangi birisinde ise Gestalt ilçelerden rastgele birisi sınırı ortamında eğlenmek veya kaza nüfusuna kayıtlı başlamak. Özge belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen Şehremaneti sınırları içerisinde kalmak veya kaymakamlık nüfusuna mukayyet gelmek) müracaat baş tarihi olan 10 Ekim 2022 tarihinden evvel projenin bulunduğu uray sınırları içerisinde yaşamak veya aşağıda belirtildiği üzere ilişkin nüfusa kayıtlı almak.

Istifham: 50 bin hareket yeri nerelerde yapılacak?

Türkiye’nin 7 bölgesinde vadi matlup. Proje kapsamında 50 bin hareket yeri amacıyla evvel etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 29 ilimizde 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yıpranmamış hareket yeri yapılacak. Amiyane ve orta ölçekli sanayicimiz ve esnafımızın istifadesine sunuyoruz.

Soru: 50 bin hisse senedi yerinin ödemesi elbette olacak?

50 bin gelişim yerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 ay vadeyle sanayici ve canlı girişimcilere sunuyoruz. Bu aksiyon yerleri ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına iri katkı sunacak. 100 bine yakın eklenmiş istihdam sağlayacak. Böylecene ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına oldukça çok katkı sunacağız. Tamirat ve imalatla uğraşan pespaye işletmelerden oto tamirhanelerine, mobilyacılardan araba üreticilerine büyüklüğünde onlarca değişik sektörü içerisinde barındıracak bu uran/gelişim yeri alanlarımızla alelade işletmeciye destek olacağız. Kişi işini inşa etmek talip tendürüst kardeşlerimizi dükkan ve ofis sahibi yaparak onların geleceğine ulama sunmayı hedefliyoruz.

Istifham: İş yeri referans şartları nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı doğmak, projenin bulunduğu diyar nüfusuna kayıtlı kalkışmak veya o memleket sınırlarında faaliyette bulunuyor kalkmak, referans tarihi bakımından 18 yaşını doldurmuş görünmek, Maharet Belgesi, İşyeri Açma Belgesi, İlgili Ayn Pusat Belgesi, Kazanç Levhası ve e-Tecim yapıldığına dayalı belgelerden birine iyesi olmak, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından aşağı çocukları mülkiyetinde iş yeri olmaması.

Istifham: Toplumsal bölük kampanyasının konut satışı ve kira fiyatlarına etkisi hangi olacak?

2003 yılı esasen itibaren ürettiğimiz toplumsal basamak sayısını 2 milyona, değişik projelerle alay malay heybet olarak ürettiğimiz konutlarda oturan vatandaş sayımızı dahi 10 milyonun konusunda çıkarmış olacağız. Yaklaşık 900 milyar liralık envestisman değeri olan proje özge sektörlerimizi birlikte etkileyecek. 2 trilyon liradan aşkın hesaplı hareketliliğe yol açacak. Böylesine devasa bir envestisman ülkenin tamamında ev ve kira fiyatlarını düşüreceği kabilinden, vatandaşlarımızın konuta erişimini üstelik kolaylaştıracak. Bu kampanya hür teşebbüs yatırımlarında el açacağı hareketlilikle değerlendirildiğinde ülkemizdeki bölük sahipliği oranını elan üstelik artıracaktır.

Istifham: Sosyal konutların ilk temelleri ne ant, nerelerde atılacak?

Sosyal konutlarımızın evvel temellerini Ankara’nın Sincan ilçesinde atacağız. 25 Ekim’da, Ankara, Afyon, Amasya, Kültürlü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak atılmak amacıyla 17 ilde 5 bin konutun temelleri atılacak.

Share: