Yozgat’ta Ekol Öncesi Öğrencilerine bile Ücretsiz Yemek Verilecek

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat’ta taşımalı ve leyli okullarla ekol öncesi öğrencilerine ücretsiz aşındırmak verilmesi amacıyla hazırlıklar tamamlandı. Yozgat İl Milli Yetişek Müdürü Yusuf Musannif, “Yozgat mülk genelindeki 26’sı anaokulu doğmak üzere 188 okuldaki eksiksiz ekol öncesi öğrencilerimize ve farklı terbiye kademesindeki transfer merkezlerinde bulunan öğrencilere birlikte bire bir şekilde anca yemeği verilecektir” dedi.

Ücretsiz aşındırmak uygulaması kapsamında 2022-2023 terbiye tedris yılının ikinci döneminden itibaren anaokulu ve anne sınıfındaki kül öğrencilere üstelik ücretsiz yemek hizmeti sağlanmasına yönelik kararın ardından Yozgat’ta mutfağı kâin Milli Eğitim Bilimi bünyesindeki kurumlarda planlama yapılırken, erte dağıtılacak yemekler hazır ayla getirildi.

“7 BİN 52 ÖĞRENCİYE HENÜZ ILKIN SICAK ÖĞLE YEMEĞİ VERİLMEKTEYDİ”

Yozgat İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Yusuf Kalem Erbabı, “Taşımalı yetişek yoluyla eğitime erişen çocuklarımızdan 7 bin 52 tanesine daha başlangiçta hamam öğle yemeği verilmekteydi. Milli Terbiye Bakanlığı’mızın yaptığı planlama çerçevesinde 5 milyon öğrenciye kemirmek verilmesi noktasındaki talimatları doğrultusunda ilimizde de zaman tatilinde hazırlıklarımız tamamlanmıştır” dedi.

Yazıcı, Yozgat il genelindeki 26’sı Anaokulu girmek üzere 188 okuldaki tam okul öncesi öğrenciler ile gayrı terbiye kademesindeki taşıma merkezlerinde kâin öğrencilere üstelik bir şekilde öyle yemeği verileceğini, bunlardan 8 bin 29’unun okul öncesi öğrencisi, 4 bin 215’inin bile ayrıksı yetişek kademelerindeki öğrenciler olduğunu söyledi. Kalem Erbabı, şöyle konuştu:

“Yemeklerin üretilmesi noktasında 23 modül anaokulumuzun bünyesinde istihsal yapılacak. Başka okullarımızda ise şu zaman zarfında bulunduğumuz Zübeyde Hatun Mesleksel ve Maharet Rum Lisemiz, esasen ilimiz merkezindeki Fatih Meslek ve Beceri Küçük Asya Lisemizde kemirmek üretimleri yapılıp, dağıtılacaktır. Tıpkısı şekilde ilçelerimizde okullarımızın erişemediği evet üstelik kapsamı dışında kalan okullarımızda ise Öğretmenevi ve Akşam Tekellüm Okulu müdürlükleri vasıtasıyla yemek üretimleri gerçekleştirecek ve dağıtımı yapılacaktır.”

Share: