ATO Başkanı Baran’dan borcunu ahenkli ödeyen mükellefler için destek talebi Açıklaması

Ankara Tecim Odası (ATO) Başkanı Gürsel Yağmur, algı ve sigorta primi gibi devlete olan borçlarını eğlenceli ödeyen mükelleflerin desteklenmesini temenni etti.

Yağmur, yazılmış açıklamasında, ati hafta Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde gündeme gelmesi muhtemel rüşvet ile sigorta primi gibi devlete olan borçlara yapılandırma imkanı getirecek pakette, vergisini uyumlu ödeyen vatandaşların da düzlük alması gerektiğini vurguladı.

Yeni cins koronavirüs (Kovid-19) salgınından bu yana bitmeme eden koşulların sektörlere müteveccih etkilerini yakından takip ettiklerini bildiren Yağmur, şunları kaydetti:

“Geri medyada Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın pazartesi haset gerçekleştireceği bakanlar kurulu toplantısında yapılandırma paketinin gündemde olacağı belirtildi. Hükümetimizin doğru sektöre duyarlılık göstermesinden bile şişman memnuniyet duyuyoruz. Bu noktada aynı konuya hele dikkati koparmak istiyoruz. Borcunu ödeyemeyen büyüklüğünde, devlete olan yükümlülüklerini bütün sorumlulukların önüne düz, özlük kaynağı olmadığında cesaret kullanarak yükümlülüklerini namına getiren, devlete borcu sıfır mükelleflerimiz birlikte var. Şartların hangi olduğuna bakmaksızın, devlete olan ödemelerini aksatmadan, düzgün ve tınlamalı tıpkısı şekilde özne mükellefler unutulmamalı. Borçlulara ifa fırsatı tanırken borcunu vaktiyle ödeyen mükellefi birlikte destekleyelim.”

Yağmur, eskiden arzu ettikleri gibi vergi ödemelerinde itimat kartının kullanıma açıldığını anımsatarak, 200 bin liralık olan sınırın kaldırılarak mükellefin alabildiği kurnaz limitine bakarak olmasını istedi.

“Itimat kartı komisyonu alınmasın”

Içtimai Düzenlilik Kurumu (SGK) ödemelerinde emniyet kartına yarkurul yahut önel farkı uygulandığına işaret eden Baran, aklık ve ahenkli ödemesini işleyen mükelleflerden bu farkın alınmamasını talep etti.

Yapılandırmaların maddi boyutu kadar psikolojik boyutunun da bulunduğuna vurgu özne Yağmur, “Ödemelerini aklık ve ahenkli bir şekilde yapan mükelleflerin de bu paket içerisinde hatırlanarak motivasyon edilmeleri üyelerimizin moral ve motivasyonunu yükseltecektir.” ifadesini kullandı.

Baran, şirketlere matrah artırımı, sandık ve istif affı imkanı sağlanmasının üstelik ATO üyelerinin talepleri ortada yer aldığını belirtti.

Share: