“Yerel Yönetimler ve Ekincilik Çalıştayı” Kocaeli’de başladı

Arsıulusal Tarım Şehirleri Birliğince (AGRICITIES) Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eş sahipliğinde düzenlenen 2. Yerel Yönetimler ve Ekincilik Çalıştayı başladı.

Uluslararası Kocaeli Kurultay Merkezi’nde düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan Kocaeli

Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli’yi bili, uran ve teknoloji şehri yerine tanımladıklarını ama

kentin tarımda birlikte cesim potansiyele topluluk olduğunu söyledi.

Siber asayiş, azık sunu güvenliği ve biyogüvenliğin ati yıllarda yer çok tartışılacak konular olduğunu nâkil Güç, bu konularda gabi kalan ülkelerin uluslararası rekabette de anlayışsız kalacağını kaydetti.

Yavuz, salgınla beraber yıpranmamış sorunla karşılaştıklarına dikkati çekerek, “Pandemiyle alay malay apartmanda sıkılanlar, yer illerde yerey almaya ve buralarda yapılaşmaya başladılar. Tarım arazilerinde yüzdelik 5’e kadar yapılaşmaya izin veriliyor. Bu kapsamda hele Kocaeli özellikle kalkışmak amacıyla bütün illerde İstanbul ve çevresinden ağır akınla alın karşıyayız ve tarım arazileri güç yıldırma altında. Zımnında bu bahis dahi gündemimizde olması müstelzim hususlardan biri.” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir belediyelerinin tarıma bağ duyması ve proje geliştirmesinin akıbet aşama önemli olduğunu vurgulayan Güç, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin kat sayı olacak çokça evire çevire çalışmaları olduğunu kaydetti.

“Tarımsal istihsal yabanlık amacıyla dirimlik önemini koruyor”

Arsıulusal Ekincilik Şehirleri Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Misyon İbrahim Altay bile bildik geçmiş tarım faaliyetlerinin üzerinden 10 bin sene geçse da zirai üretimin evvel günkü üzere yabanlık amacıyla hayati önemini koruduğunu tabir etti.

Küresel iklim değişikliği, müstevli ve serencam dönemdeki azık krizlerinin zirai üretimin hangi derece kızıl olduğunu aynı sefer daha ortaya koyduğunu anlatan Altay, Arsıulusal Ekincilik Şehirleri Birliği ve mülki idare liderleri adına tam insanları direkt etkileyebilecek benzeri rehavet üstlendiklerini söyledi.

Altay, ortak hedefleri olan akıllıca tarım, sakıncasız besin, temiz mekân ve henüz yaşanılabilir dünya amacıyla tekmil şehirlerle dayanışma içre çalışmayı sürdürmekte azimli olduklarını vurgulayarak, “Paylaşma duygusunun anbean azaldığı, varlıklı ve yoksul ülkeler arasındaki uçurumun giderek arttığı dünyamızda sakıncasız gıdanın yekpare ülkeler için erişilebilir kılınması üstelik önceliklerimiz arasında düzlük almaya seçme ant bitmeme edecek.” dedi.

Türkiye’nin serencam yıllarda her alanda olduğu kadar tarımda dahi gösterişli başarılara imza attığının altını çizen Altay, şöyle devam etti:

“Zaman tarımsal hasılada Avrupa’bile birinci, dünyada ise önde gelen ülkeler arasındayız. Antrparantez, onlarca farklı ürünün üretiminde önce sıralarda, soy sop üretiminde ise dünyanın bildirme balaban 10 üreticisinden biri konumundayız. Ülkemizde makbul sertifikalı tohumların yüzdelik 96’sı daraç zarfında domestik ve milli imkanlarla üretilmektedir. Hiç zahir bu başarının arkasında hikmet, ustalık ve deneyim ve şişman emekler var.”

Altay, kent tarımının artık gündelik hayatta bundan sonra kayran almaya başlayacağını belirterek, “Şehirlerde tarımı cins geçirmek ya bile yaygınlaştırmak, evcil ölçekte kalkınmaya, gıda güvenliğine, yoksulluğun ortadan kaldırılmasına, atıkların değerlendirilmesine, biyoçeşitliliğin artırılmasına ve yeşil dokuya haddinden fazla majör katkılar sunacak.” dedi.

“Dünya genelinde 828 milyon âdem akşam yataklarına aç gidiyor”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ise gıda güvenliği konusunun serencam dönemde anbean küsurat şekilde insanlığın farkına varmaya çalıştığı şişman sıkıntı namına karşılarına çıktığını kaydetti.

Serencam namına Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşla besin güvenliği konusunun gündeme girdiğini belirten Büyükakın, dünya genelinde 828 milyon insanın gece yataklarına haris gittiğine, gıda güvenliği sıfır eş sayısının 2019’birlikte 135 milyonken bugün 345 milyona ulaştığına dikkati çekti.

Büyükakın, yapılan araştırmaların hepsinin kilolu tehdide meni ettiğini dile getirerek, “Son 60 yılda hemen global ısınmadan mütevellit tarımsal üretimin ongunluk kaybı yüzdelik 21. Seçme 1 paye ısınmanın tahıl üretiminde ortaya çıkaracağı üretim kaybının dahi kâh tahminlere göre yüzdelik 3, kâh tahminlere bakarak yüzde 10 büyüklüğünde olduğu söyleniyor. Bu, inanılmaz tıpkı zılgıt geçmek.” diye niteleyerek konuştu.

30 Büyükşehir Belediyesi özellikle doğmak için Agricities üyesi yer, kaza ve az dışından yerli yönetimlerin yetkililerinin katıldığı çalıştayda, belediyeler arası sınama ve vukuf paylaşımının yanında devlet ve dünya tarımının daha iyi noktaya getirilmesi amacıyla istişarelerde bulunulacak, sahada başarılı reşit mebzul yaşıt uygulamalar değerlendirilecek.

Çalıştay, 4 Kasım’da sona erecek.

Share: