Kahramanmaraş’ta 600 koruyan ve hafize üzere şehadetname merasimi yapıldı

Kahramanmaraş’ta 600 hafız ve hafize üzere icazet merasimi yapıldı

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta Kur’zaman Kursu’nda yetişen toplam 600 saklayan ve hafize üzere şehadetname töreni gerçekleştirildi.

Din İşleri Başkanlığı’nın sınavlarını başarıyla geçen 600 öğrenci Hat Spor Kompleksi’nde diploma merasimi ile diplomalarını aldı.

2 bin 500 kişilik sadık spor salonunda yapılan törende 250 kız hafiz ve 350 eş saklayan taltif edildi.

Törende mütekellim Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Reisi Hayrettin Güngör, “Yiğit şehrimiz asırlarca Kur’dakika ve Kur’dakika ilminin beşiğini yapmıştır. Tıpkısı zamanda bu şehir bundan 103 sene geçmiş topyekun tıpkı zaferle Kur’dakika ve iman mücadelesi vermiştir. Zaman yapılan hafızlık icazet töreni böylesine iman kalesi tıpkı şehrin göğsünde taşıyacağı yer nazik madalyalardan biri olacaktır. Sizleri, hocalarınızı ve ailelerinizi tesit etmek amacıyla benim kelimelerim yetmez. Çünkü sizleri Tanrı Resulü kutlama ediyor ve övüyor” dedi.

Din İşleri Başbuğ Yardımcısı Burhan İşliyen ise İslam coğrafyasında çokça muhteşem alimler ve islam gizemciliği büyüklerinin yetiştiğini ifade ederek, “Bu icazet töreninin arkası sıra hafızlık eden yapacak, İmam Hatiplere giden gidecek hepsini yegâne bir tane izlem edeceğiz. Çocuklarımıza okullarında Kur’zaman’ı Eli Açık ve Elçi Efendimizin hayatını anlatan derslere teşvik edeceğiz” diye konuştu.

Hafızlığın kıymeti ve değeri hiçbir şeyle ölçülmeyeceğini rapor eden Abdülkerim Yabacı, “12 yaşımda saklayan oldum 16 yaşında dahi törenim oluyor şu zaman. Katmerli mutluyum zira bu mertebeye aksetmek üzere haddinden fazla çabaladım. Sabahları çokça er kalkıp, akşamları haddinden fazla geç yattım ve emeğimin karşılığını aldım” şeklinde konuştu.

Kur’dakika’ı Kerim hocası İmran Mutlu’üstelik, “Kahramanmaraş için haddinden fazla gelgel donör bire bir dönme. Bütün hafızlarımız bugünü bekliyordu ve pandeminden sonradan üstelik bütünü benzeri araya geldi” dedi.

İcazet töreninde diplomasını düzlük hafize Huri Nazlı Kahveci ise, “Kendimle ve arkadaşlarımla çalım duyuyorum. Bunu ömrümün sonuna kadar seyretmek ve yaşatmak istiyorum. Çokça mutluyum ve heyecanlıyım” ifadelerini kullandı.

Share: