Yatırım bankacılığının zer çağı sona eriyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Wall Street’te yatırım bankacılığı patlaması 2022 yılında zayıfladı. Kısım yılın ikinci yarısında elan üstelik yavaşlamaya hazırlanıyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak pandemi sürecinde hükümetlerden ve şekil bankalarından mevrut teşvikler, topyekûn kapanmalar sırasında oluşan kazançlı durgunluğa karşı bir toparlanmaya imkan sağladı. Soylu Erki toparlanma süreci, işletmelerin yıpranmamış himmet düzenleriyle bile birleşerek aynı satın kurum çılgınlığına dönüştü. Serencam iki yılda bölüt yer ve şirket evliliği gibi anlaşmalarla yükselişe sabık envestisman bankacılığı alanında patlama yaşadı.

Wall Street bankaları Goldman Sachs ve Morgan Stanley bu süreçte rekor bilançolar elde etti. Bankalar yeterince sözleşme uzmanını işe almak için olağanüstü çaba gösterdi ve milyarlarca dolarlık katma ödence ödedi. Toptan şirket evliliği ve mübayaa anlaşmaları geçtiğimiz sene 6 trilyon dolarlık hacme ulaştı. Dealogic verilerine göre bu rakamın 1,56 trilyon dolarlık kısmı geçen yılın üçüncü çeyreğinde elde edildi.

Ancak Financial News’in haberine göre envestisman bankacılığındaki bu yükseliş 2022 ve sonrasında devam etmeyecek kabilinden görünüyor. Goldman Sachs CEO’akarsu David Solomon şubat ayında yaptığı benzeri açıklamada geçen yılın bilançolarının sürdürülebilir olmadığını söylemişti. Bankacılar anlaşma aktivitelerinin mümasil zamanda üstelik yükselmesini beklemiyor.

Yatırım bankacılığı gelirleri ilk çeyrekte Goldman Sachs’ta %36 ve Morgan Stanley’de %37 düştü. Analistler tam sene için benzer düşüşler bekliyorlar. Citigroup yöneticisi Andrew Morton, sabık ay bankanın ikinci çeyrek altın envestisman bankacılığı gelirlerinde %50 ila %55’lik tıpkı düşüş beklediğini söyledi.

Analistler dahi elan bedbin bire bir tablonun gelişmekte olduğunu belirtiyor. FactSet verilerine göre, Sülale kocaoğlan itibariyle Wall Street tahminleri, Goldman Sachs ve Morgan Stanley’in bu yılki bütün yatırım bankacılığı gelirinin kestirmece 21 bilyon dolar civarında olacağı yönündeydi. bahis konusu tahminler şimdiyse toplam kısaca 17 milyar dolar civarını gösteriyor.

Toptan müşareket evliliği ve mübayaa hacmi, yılın evvel yarısında 1 trilyon doları aştı ve bu bile tarihsel standartlara göre hala erdemli. Bazı balaban anlaşmalarsa halen hazırlık aşamasında. Dev merhem şirketi Merck, biyoteknoloji firması Seagen’i satın almak üzere görüşmelerde bulunuyor. Elon Musk ise Twitter’ı satın alma teklifine devam ediyor.

Buna rağmen yatırımcılarsa satın çalım sözleşmelerine olan desteğini gabi çekti. ÇAKER’deki evvel bölüt yeryüzü hisselerinin toplam değeri, ikinci çeyrekte 4 milyar doların altına düştü. Esham 2021’in geçmiş çeyreğindeki rekor seviyesinden %97 düşüş gerçekleştirdi. İş dünyası liderleri enflasyon ve soylu erki büyümenin görünümü karşı henüz ongun bire bir anlayışa topluluk olana kadar bölüt arzlara olan kırıcı destek bitmeme etmeyebilir.

Yükselen getiri oranları ve sakıt borsalar, inikat finansmanı üstüne piyasalara hasar veriyor ve öngörüleri bulanıklaştırıyor. Geçtiğimiz hafta KUL borsalarında muamelat gören tılsım şirketi Walgreens Boots Alliance, geçen hafta Boots ve No7 Beauty işletmelerini satma planlarını askıya aldı. Ortaklık tekliflerin kısmen çok bağan geldiğini, potansiyel alıcıların ehliyetli görüntü sağlayamadığını açıkladı.

ABD enflasyonunun son 40 yılın genişlik faziletkâr seviyesine ulaşması piyasalarda netlik arayışlarını da zora sokuyor. KÖLE Gestalt Bankası (FED), enflasyonu kontrol altına alabilmek için sabık kamer getiri oranlarını 1994’ten bu yana en balaban artma olan 0,75 fakül artırdı. FED bu yaz elan fazla artışlarının devam etmesinin beklenen olduğunu de belirtti.

FED Başkanı Jerome Powell, 29 Haziran’de yaptığı açıklamada, efdal oranların ekonomiyi resesyona sokma olasılığını gördüklerini fakat faziletkâr pahalılık üstüne henüz aşkın keder duyduklarını söyledi.

S&P 500, 2022’nin önce yarısında %21 düşerken, ihtişam tahvili getirileri ve emtia fiyatları yükseldi. Amerikalıların ekonominin kısa vadeli görünümüne ilgilendiren görüşlerinin bire bir ölçütü olan tüketici cesaret endeksi, Haziran ayında kestirmece on yılın bildirme bağan noktasına geriledi.

Evercore ISI Analisti Glenn Schorr, CEO özgüveninin kıpırdak tıpkı ittifak piyasası için anahtar olduğunu ve bu özgüvenin sarsıldığını belirtiyor. Schorr tutkun ve volatilitesi efdal resülmal piyasalarının ittifak yapmanın önündeki aynı bambaşka engel olduğunu sözlerine ekledi.

Schorr açıklamasında, “Satıcılar dünün fiyatını, alıcılar ise bugünün fiyatını istiyor. Herhangi Bir iki tarafı birlikte ortak görüşte dercetmek ahit alıyor” dedi.

Wirecard skandalında alışılmamış itiraf: ‘Yapmacıklı belge hazırladım’

 

Goldman Sachs nekahet ihtimalini değerlendirdi

 

BoE’den bankalara ‘henüz kötüsüne amade olun’ uyarısı

 

Share: