‘Yaren’ leylek ve 3 yavrusu, kafile yolculuğuna başladı

BURSA’bile diri Hiçlik Yılmayan (66) ile dostluğu filme laf olan ‘Yaren’ leylek, 3 yavrusuyla barhana yolculuğuna başladı. Mart ayında ‘Yaren’ leyleğe gene kavuşmayı dilediğini tamlayan Yılmayan, “‘Yaren’e çokça bağlandım. İnşallah Allah, bana birlikte ona birlikte variyet verir birlikte seneye yine buluşuruz” dedi.

Türkiye’yi ‘Avrupa leylek köyleri’ ağında düzen eden yegâne vadi olan Bursa’nın Karacabey ilçesine mecbur Eskikaraağaç Leylek köyünde yaşanan balıkçı ile leyleğin dostluğu, milyonlar vasıtasıyla içten strateji edilen hikayeye dönüştü. Güzeşte 10 yılda, herhangi bir barhana zamanı geldiği köyde, Hiçlik Yılmaz’ın kayığına konan ‘Yaren’, bu yıl bile 6 Mart’ta 11’inci nöbet geldi. ‘Yaren’ leyleğin bu sene 3 yavrusu dünyaya geldi. ‘Yaren’ 3 yavrusunu da balık, kurbağa, yılan ve mütenevvi böceklerle besledi. Büyüyen yavrular ve ‘Yaren’ leylek, sıcak ülkelere göç etmek için yuvadan ayrıldı.

‘YAREN’E ÇOK BAĞLANDIM’Balıkçı Ihtiyaç Yılmayan, mart ayında ‘Yaren’ leyleğe baştan kavuşmayı dilediğini belirterek, “‘Yaren’ bu sene 6 Mart’ta geldi. Biraz çevrim bilahare dahi eşi geldi. Henüz bilahare birlikte yavruladılar. Yavrularını büyüttüler. Ağustosun böylece biraz bölüm önceki bile eşiyle alay malay gittiler. Onların gidişi beni çokça üzdü. Seçme yıl olduğu kabilinden çıktı kanıksamak zorundayız. Temennim, önümüzdeki mart ayında ‘Yaren’ leyleğe birleşmek. ‘Yaren’e çokça bağlandım. O birlikte bana bağlandı. Onsuz 6-7 ay geçireceğiz. Bütün umudum martta gelmesi” diye niteleyerek konuştu.’GELEMEZSE HADDINDEN FAZLA ÜZÜLÜRÜM’

‘Yaren’ leyleğin, gitmeden evvel bahçesine geldiğini tamlayan Yılmaz, “Bu sene çok balığa çıkmadığımdan ufuk tuttuğum balıkları ‘Yaren’e verip bahçeme alıştırdım. Sabahleyin, öğle vakti ve akşam ezanı ‘Yaren’ ile eşini besledim. Son dönem bire bir elan besleyeyim, dedim. Ağlarımı attım. Tuttuğum balıklarla sabahleyin besledim. Biraz saat sonraları baktım, ‘Yaren’ ve eşi namevcut. Köyü infirak edip gitmişler. Irak misil olduğu üzere geleceğine güvence veremem ama umudum, gelmesi yönünde. Gelmezse yahut gelemezse çokça üzülürüm. İnşallah Cenabıhak, bana birlikte ona da mal verir bile seneye esasen buluşuruz. Yavrular de gitti. ‘Yaren’ ve eşi onları büyütüp uçmayı öğrettiler. Bunlar bile uçmayı öğrenince özge leyleklerle birlikte gittiler. Daha Çok orada buluşurlar mı, buluşmazlar mı; bilemem. Umarım buluşurlar” dedi.Share: