BATAKLIK VE ERZİNCAN DEPREMLERİNİ DENEYİMLEDİLER

İZMİR Fuar alanına kurulan AFAD’a ait simülasyon TIR’ına giren vatandaşlar; 1999 yılında gerçekleşen 7.4 büyüklüğündeki Azmak depremi ile 1939 yılında gerçekleşen 7.9 büyüklüğündeki Erzincan depremini deneyimledi.

Kıyamet ve Ivedi Format Yönetimi Başkanlığı (AFAD) İzmir İl Kıran ve Ivedili Boyut Müdürlüğü’nün yer sarsıntısı simülasyon TIR’ı, İzmir Enternasyonal Fuarı’ndaki (İEF) yerini aldı. Hareket sarsıntısını simule ederek, facia bilinci bina etmek için kurulan TIR’a vatandaşlar bunaltıcı rabıta gösterdi. Binlerce kişinin öldüğü 1999 yılında gerçekleşen 7.4 büyüklüğündeki Azmak depremi ile 1939 yılında gerçekleşen 7.9 büyüklüğündeki Erzincan depremini simüle edildi. Vatandaşlara sarsıntı simultane ve sonrasında neler yapması gerektiği anlatıldı. Standa mevrut vatandaşlara kıyamet durumları ile ilgilendiren değişik bilgiler verildi, broşürler dağıtıldı. Antrparantez AFAD müstacel dinamik uygulaması ile AFAD gönüllülük projesi tanıtıldı.

‘SİNİRLERİM BOZULDU’

Simülasyonu deneyimleyenlerden kasaba mühendisi, iki yavru annesi Tuğba Aktepe Genç (40), “Talih eseri iri bir yer sarsıntısı yaşamadım. İzmir depreminde kentte değildim. Gölcük depreminde da Bursa’daydım. Dramatik keder bire bir şeymiş. Şu dakika onu benzetim TIR’ın da yaşadım. ‘Sinirlerim bozuldu’ diyebilirim. Simülasyonu az çok kudretli buldum. Keskin anlarda donan biriyim. Burada hakeza bir anda neler yapılması gerektiğini öğrendim. Çıktı henüz titiz olacağım” dedi.

‘FARKLI BİR DENEYİM OLDU’

Simülasyonu deneyen vatandaşlardan Yardımcı Üniversitesi İşletme 1’inci Sınıf Öğrencisi Serkan Kızılkaya (19), “Simülasyon TIR’ı benim üzere haddinden fazla değişik tıpkı deneyim oldu. İzmir’imiz geçmiş zamanda çokça büyük tıpkısı yer sarsıntısı atlattı. AFAD’ı bu yönde kutluyorum. Zelzele TIR’ı simülasyonu ile farkındalık yaratıyor. Umulur tıpkı sarsıntı takkadak ne yapmam gerektiğini deneyimledim” dedi.

‘GÖLCÜK VE ERZİNCAN DEPREMLERİ SİMÜLE EDİLİYOR’

İzmir İl Kıyamet ve Ivedili Nitelik Müdürü Kartal Muhcı, “AFAD adına vatandaşlarımıza kıyamet durumdan neler yapacaklarını anlatıyoruz. Afetlere dayanıklı ayrımsız toplum şüphesiz olacağımız yönde eğitimler veriyoruz. Türkiye aynı afet ülkesi. Zamanında bir nice afet yaşadık. Son namına Iye Denizi’nde gerçekleşen 5.1 büyüklüğündeki depremde afet gerçeğini benzeri el daha hatırlattı. Bu nedenden üstelik ayrımsız kozumuz afetlere farkında kalkışmak. Sayın bakanımızın talimatıyla geçen sene afet eğitim yılı ilan edilmişti. Bu yılda tatbikat yılı zar edildi. Bu nedenle talih genelinde vatandaşlarımızı bilinçlendiriyoruz. Hareket sırası simülasyonunda dahi tıpkı şeyi amaçlıyoruz. Standlarımıza ve sarsıntı benzetim TIR’ımıza bağ yüksek. Zira hareket ülkedeyiz. Gölcük ve Erzincan depremleri simüle ediliyor. Son depremde afetlerin her an olabileceğini gösterdi. O nedenle bu eğitimler koskocaman. Eksiksiz vatandaşlarımızı bile fuarın sonuç gününe kadar burada kalacak TIR’ımıza bekliyoruz” dedi.

AFAD gönüllüsü Salih Türhan (60), “Afetlerde insani müzaheret gerektiği üzere bayıla bayıla fahri oldum. Birçok arkadaşım üstelik benim gibi katılıyor. İnşallah imdi kişiyle de yaygınlaşacak” dedi.Share: