Vekil Varank, Kahramanmaraş’ta depremde hasar gören fabrikaları ziyaret etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta OSB’ler, hoşur uran sitesi ve fabrika ziyaretlerine devam etti.

Bakan Varank, şehir merkezindeki ziyaretlerinin arkası sıra Türkoğlu ilçesinde depremde hasar gören OSB’lerdeki fabrikalarda incelemelerde bulundu.

Depremde hasar almasına karşın kısmen üretime bitmeme fail Narteks dokuma fabrikasının üretim alanında yetkililerden hikmet alıp tetkik gerçekleştiren Varank, gazetecilere, afetin üstesinden gelmek amacıyla uğraş verdiklerini söyledi.

Bir yandan vatandaşların geçici barınma imkanlarını oluştururken ayrımsız yandan dahi şehirlerin ekonomik anlamda ayağa kalkabilmesi üzere vacip tedbirleri aldıklarına belen fail Varank, depremin yaşandığı illerin talih sanayisi açısından hususi benzeri bölgeye tekabül ettiğini dile getirdi.

Bu şehirlerde üretimi gine ayağa kaldırmanın talih için yetişkin olduğunu vurgulayan Varank, bakanlık ve hükümet kendisine planlamalarını yaptıklarını, bunları kesim kürsü hayata geçirdiklerini anlattı.

Varank, ellerinden mevrut seçme desteği vereceklerini belirterek, “Şu anda cemi şehirlerimizde balaban bire bir aşama var. Aynı yandan hane inşaatlarına başlıyoruz. Yakın zamanda Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız alelhusus sanayi siteleriyle ilişkin evvel inşaatlara başlamış olacak. Depremin büyük hasar oluşturduğu ilçelerin tamamını Elektrik Merkezleri Programı’na aldık. Yıkıma düçar ilçelerimiz 6. bölge teşviklerinin tamamından yararlanabilecek.” ifadeleri kullandı.

Sanayici, esnaf ve akademisyenlerle düşün alışverişinde kâin Varank, işletmelerin bire bir an önceki faaliyete geçmesi için bindi olacaklarını kaydetti.

Varank, Türkoğlu ilçesindeki incelemelerinin peşi sıra kent merkezine geçerek Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinde kooperatif, dide, borsa başkanları, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, sanayici ve esnafla tıpkısı araya gelerek talepleri dinledi.

Ziyaretlerde Icra Vekili Varank’a Uran ve Uygulayım Bilimi Nazır Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, AK Tümen Kahramanmaraş Milletvekilleri Kankızıl Ünal, Ahmet Özdemir, Celalettin Itimat, Habibe Öçal, Büyükşehir Şehremini Hayrettin Güngör, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt ile ODTÜ’den akademisyenler zevcelik etti.

Share: