Kanadalı etibba, ilk kez muteber teknikle çocuklardaki akıl tümörüne rüya oldu

Kanada’nın Toronto kentindeki iki hastanede görev işleyen doktorlar, kolektif yürüttükleri bir iş ile benzeri çocukta ameliyat edilemeyen karın tümörüne, dünyada ilk defa kullandıkları teknikle kemoterapi uygulamayı başardı.

Toronto’daki Sunnybrook Keyif Bilimleri Merkezi ve Toronto Parasız Kollar Hastanesi’nde fariza yapan etibba, 15 gözyaşı şeş çocuklarda yer sık görülen hatır tümörü formu olan diffüz intrensek pontin gliomu (DIPG) olan hasta tıpkı çocuğun hatır tümörüne kimyasal tedavi uygulamak için MRI kılavuzluğunda bir ultrason tedavisi uyguladı.

Sunnybrook Sağlık Bilimleri Merkezi’nden yapılan mukayyet açıklamada, bakir tekniğin, ölümsek pediatrik tümörleri daha gür revize etmek için meslek anahtar tıpkı klinik araştırmanın başlangıcı olduğu kaydedildi.

Açıklamada, DIPG’nin, 15 yaş şeş çocuklarda sunma kalın tanıdık beyin tümörü formu olduğu hatırlatılarak, “DIPG, bellek sapındaki konumu zımnında işler edilemeyen, ölümsek aynı pediatrik hatır tümörüdür.” denildi.

Uygulanan yıpranmamış tekniğe belen edilen açıklamada, şu ifadelere kayran verildi:

“Bakir yöntem, koku-düşünce bariyerini harcamak üzere düşük yoğunluklu ultrason kullanarak çalışır. Içki-bellek bariyeri, beyindeki kılcal damarlar ile beynin özge sıkıntısız dokuları arasında düz düzlük, hasis tıpkısı şekilde paketlenmiş hücrelerin havari bire bir ağıdır. Bu hücre zıkkım beyni dokuncalı maddelerden ve toksinlerden korur. Ancak beyinde ur üzere ayrımsız sav olduğunda, dem-karın bariyeri, etkilenen bölgelere otama sağlamayı uman doktorlar için tıpkı engel haline dirimsel.”

Ultrasonun burada devreye girdiği kaydedilen açıklamada, araştırmacıların, curcunalı dalgalarının gücünü kullanarak, beynin etrafındaki çağ-beyin bariyerinde eğreti benzeri kapıyı açabildikleri belirtildi.

Kan-karın bariyeri arızi adına aşıldı

Açıklamada, hastaya damardan, kırmızı nefes hücrelerinden daha beribenzer mikroskobik kabarcıklar enjekte edildiği anlatılarak, “Ultrason patırtılı dalgaları, bu mikroskobik baloncukların titreşmesine, soluk-akıl bariyerini oluşturan hücreler arasındaki boşluğun genişlemesine ve kimyasal tedavi dozlarının direkt beyne verilebileceği arızi delikler açılmasına sebep olur. Soluk-düşünce bariyerindeki bu delikler geçicidir ve tedaviden yaklaşık 12 saat sonra, koku-kanı bariyeri kendini baştan kapatmış olacaktır.” denildi.

Odaklanmış ultrason teknolojisi kendisine dahi isimlendirilen eskimemiş tekniğin, zaman-düşünce bariyerini aşmada yıpranmamış ve rüya verici bire bir reçete dağıtım stratejisi olduğuna belen edilen açıklamada, ilk defa gerçekleşen klinik denemenin, DIPG’nin ölümsek teşhisiyle karşı karşıya küsurat çocuklar üzere umut anlamına gelebileceği bildirildi.

Uygulama 10 tutkun üzerinde elan gerçekleştirilecek

Dünyada ilki başarıyla gerçekleşen bu uygulama, DIPG teşhisi konan 5 ila 18 yaş arası 10 pestil üstünde uygulanacak.

Çalışma katılımcıları, Sunnybrook Sağlık Bilimleri Merkezi’nde kısaca dört ila altı hafta arayla üç kür kimyasal tedavi içerecek olan odaklanmış ultrason tedavisi görecek.

Genel anestezi algı olan hastalar, neşter veya kesi gerektirmeden kanı hedeflerine ultrason enerjisi tercüme etmek üzere özel tıpkı kask kullanacak.

Share: