Van’da CHP Heyetinin Musahabe Ettiği Mahalle, 15 Yıl Sonradan Suya Kavuştu

İSHAK ESMER

Van’ın Edremit ilçesinde 15 yıldır içme suyu şebekesi yoksuz Süphan ve Bakir Mahalle’üstelik tetkikat eden CHP heyetinin çağrısının arkası sıra Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin Van Akarsu ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) ekipleri, Yeni Mahalle’üstelik içme suyu şebekesi çalışması başlattı. Mahalle sakini Sakıncasız Şipal, “CHP buraya gelmiş, bize akarsu getirmiş, Allah razı olsun. 15 yıldır burada yaşıyoruz, suyumuz yoktu. CHP olmasaydı bizim suyumuz hiç yoktu zaten, teşekkürler” dedi.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Cihangir İslam ile PM üyeleri, geçen hafta tıpkısı paradigma görüşme için Van ve Hakkari’ye gelmişti. CHP İstanbul Mebus Mahmut Tanal ile Kılıçdaroğlu Gönüllüleri’nden oluşan bir kol, Edremit ilçesine vabeste Süphan ve Yıpranmamış Mahalle’üstelik tarihi Şamran Kanalı’nın olduğu bölgede incelemelerde bulunmuş ve burada yaşanan su sorunu üzere yetkililere çağrı yapılmıştı.

Van Büyükşehir Belediyesi’ne vabeste VASKİ ekipleri, bu çağrının ardından Bakir Mahalle’da içme suyu şebekesi çalışması başlattı.

“İKTİDARIN ÇALIŞMASINA EL AÇACAĞIZ”

CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu ve partililer, yapılan çalışmaları durumunda iletilmek için zaman mahalleye geldi. Bedirhanoğlu, CHP’nin ana ihtilaf görevini her koşulda ve şartta yerine ifham etmek üzere çalıştığını belirterek, “CHP heyeti yerine, vatandaşın cemi sorunlarına talibiz, bu sorunların çözülmesi üzere asıl muhalefet görevimizi her koşulda arkadaşlarımızla bu arada hesabına getireceğiz. Sorunları Meclis’e, halkoyu gündemine taşıyacağız. Görevimiz gereği birlikte iktidarın çalışmasına posta açacağız” dedi.

“HAL SAHADA”

CHP Edremit Avrat Kolları Başkanı Perihan Günay ise “Edremit’in çoğu mahallesinde akarsu sorunun olduğunu söyleyebilirim. Bu sıkıntıları halletmek için halkla birebir diyalog, çözüm sahada diyoruz. Tekerlek teker kapıları çalışıyoruz. Bu sorunları başlangıçta da biliyorduk, İstanbul Milletvekilimiz Mahmut Tanal Komutan, salim olsun buraya geldi. Ertesi çevrim borular döşendi, çalışmalar yapıldı, bu de bizi sevindirdi. Biz, yalnız halkın müzaheret etmek için çabalıyoruz” diyerek konuştu.

“HADDINDEN FAZLA ŞÜKÜR SUYUMUZ GELDİ”

Mahalle sakini Perihan Sayyiğit bile “Biz, 8 yıldır bu mahallede yaşıyoruz. Yolumuz, suyumuz yoktu. Cenabıhak sizden ve onlardan razı olsun, suyumuz geldi. CHP saylav, mahalle ziyaretinde bize dahi geldiler. Mahalledeki eş, çocukların sorunlarını nokta ettiler. Tığ da anlattık, ‘Suyumuz, saf gazımız ve servisimiz yok’ dedik. Haddinden Fazla şükür suyumuz geldi. Tankerle akarsu ihtiyacımızı gideriyorduk, emeği güzeşte herkese teşekkürler” dedi.

Emin Şipal ise “CHP buraya mevrut, bize su getirmiş, Allah razı olsun. 15 yıldır burada yaşıyoruz, suyumuz yoktu. CHP olmasaydı bizim suyumuz hiç yoktu zaten, teşekkürler” diye konuştu.Share: