Borsa haset düşüşle tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haset yüzdelik 0,41 derece kaybıyla 3.281,61 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, eski kapanışa göre 13,66 fakül azalırken, bütün muamele hacmi 53,1 bilyon liralık seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzdelik 3,50, holding endeksi yüzdelik 0,62 ayar kaybetti. Kısım endeksleri beyninde arz fazla kazandıran yüzdelik 2,64 ile tecim, yeryüzü çokça kaybettiren ise bankacılık oldu.

Analistler, ümranlı mutluluk eşkal bankalarının mütezayit enflasyonist baskılar karşısında saldırgan nema artırımlarına devam edeceği beklentileri ile dinginlik endişelerinin derinleştiğini belirterek, bu durumun küresel pay piyasalarında risk iştahının bağan seyretmesine neden olduğunu söyledi.

Haftaya ancak zarfında arsıulusal kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un (S&P) beklenen Türkiye değerlendirmesi, Türkiye Cumhuriyet Altını Model Bankası (TCMB) güruh tutanaklarının, sınırlı dışında ise Avrupa Gestalt Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ve Japonya Suret Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda’nın açıklamalarının piyasaların odağında bulunacağını dile getiren analistler, fen gündeminde mikro zarfında gerçek konvansiyon atılganlık endeksi ve yetenek tasarruf oranı, iktisadi hamaset endeksi, dış tecim dengesi, güçlükle dışında ise ABD’de ve İngiltere’de büyüme, Ekü Bölgesinde ve Almanya’da enflasyon, Japonya’da endüstri üretimi özellikle doğmak amacıyla bunaltıcı vukuf gündeminin izleme edileceğini söyledi.

Analistler, maharet açıdan BIST 100 endeksinde 3.200 puanın destek, 3.370 seviyesinin dayanım konumunda bulunduğunu kaydetti.

Share: