Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yıpranmamış Zigana Tüneli inşaatında incelemelerde bulundu Açıklaması

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “1 trilyon 631 milyar liranın üzerinde yatırımla iblağ altyapılarımızı iyileştirmek, Türkiye’yi toptan tıpkı geri hizmet süper güce çevrilemek, ulaşım ağlarını bollatmak ve arsıulusal nakliyat güzergahlarındaki kem bağlantıları izafe etmek önceliklerimiz oldu.” dedi.

Yeni Zigana Tüneli şantiyesinde incelemelerde kâin Karaismailoğlu, yetkililerden çalışmaların akıbet durumuna ilgili vukuf aldı.

Karaismailoğlu, 14,5 kilometre uzunluğu ile dünyanın üçüncü ve Avrupa’nın en ayrıntılı koşa tuluk karaca yolu tüneli olacak eskimemiş Zigana Tüneli’nin Trabzon ve Gümüşhane’nin ev sahipliği yapacağı acun çapında tıpkısı kişmiri yolu projesi olduğunu vurguladı.

Tünelin kazı tutma çalışmalarının tamamlanarak 13 Ocak’ta çırağ müşahede töreni yapıldığını anımsatan Karaismailoğlu, “Sevincimizi, gururumuzu yeniden gelişigüzel yaşamıştık. O periyot bugündür tünelimizi hizmete boşaltmak amacıyla çalışmalarımızı 7/24 başarıyla sürdürüyoruz. Binnetice sona yaklaşıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Karaismailoğlu, üç kıtanın kesiştiği noktada mevcut Türkiye’nin çok koskocaman bire bir konumda olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu konumun hakkını atfetmek, cemaat olduklarımızdan milletimizin en üst düzeyde fayda sağlayabilmesi üzere çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. Türkiye’mizin coğrafi konumu, ulaştırma ve enformasyon stratejimizi çok boyutlu ele almayı gerektirmekte. Planlamalarımızı lehçe sınırları bile aşarak toptan çapta yapıyoruz. Bu siktirici hareketle alelhusus muvasala alanında uluslararası entegrasyonu, kazançlı kalkınmanın yeryüzü önemli dinamolarından biri kendisine gördük.”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde güzeşte serencam 20 yıl süresince tekmil erişim stratejilerini, toptan eğilimleri dikkate alarak yaptıklarını dile getiren Karaismailoğlu, “Dünyayı Türkiye’ye bağlıyoruz. 1 trilyon 631 milyar liranın üzerinde yatırımla iblağ altyapılarımızı iyileştirmek, Türkiye’yi global tıpkısı geri hizmet süper güce vermek, ulaşım ağlarını bollatmak ve arsıulusal transport güzergahlarındaki kalık bağlantıları angaje etmek önceliklerimiz oldu.” dedi.

Karaismailoğlu, işte bu noktada Doğu Karadeniz’in arz mehabetli ticaret merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta inşa ettikleri Zigana Tüneli’ne de bu açıdan yaklaşmak gerektiğini belirterek, “Bu bulunmaz projemizi, birlik Orta Doğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından dirimlik ehemmiyet taşıdığı farkındalığı ile değerlendiriyoruz. Zigana Tüneli, bölgede bakir istihdam, hisse senedi alanları ve imkanları oluşturacak, kesim ekonomisine makro katkılar sunacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Seyahat süresi yaklaşık 30 zaman azalacak

Karadeniz Periferi Yolu’nun, kenar kesimindeki iskân yerlerini yüksek standartlı aynı erişim zehir ile birbirine bağladığını vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“amma velakin başlattığımız yıldız-cenup akslarını düzeltme çalışmaları kapsamında bölgede mukavim haddinden fazla yol ve tünel yapımını da projelendirdik. Ovit Tüneli, Cankurtaran Tüneli, Salmankaş Tüneli, Salarha Tüneli, Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 Tünelleri kabilinden nicesini tamamlayarak milletimizin hizmetine verdik. Bugün bizleri bire bir araya getiren Zigana Tüneli dahi yıldız-güney aksları kapsamında hayata geçirdiğimiz projelerin arz önemlilerinden bir tanesi. Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta nesir ediyoruz.”

“Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine bakir tıpkı içki getirecek”

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli projesine ilgilendiren şu bilgileri paylaştı:

“Proje, Trabzon-Aşkale Yolu’nun 44. kilometresinde Maçka-Başarköy mevkisinde başlayıp, 67. kilometrede yer düzlük Küstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü munsap ile bağlanmakta. 12 metre genişliğindeki kâin çap yolu ikişer şeritli mukassem el haline gelmekte. Projenin hizmete açılmasıyla Zigana’nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde 1825 metreye indirilen kot, 600 metre daha süfli çekilerek 1212 metreye indirilmekte. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, salim tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda kalkmak üzere koşa tüpten oluşuyor. Mecmu uzunluğu angajman yolları ile gelişigüzel 15,1 kilometreye ulaşacak. Hafriyat-terviç ve nihai beton istila çalışmalarını elhak tamamlamıştık.”

Bitmeme eden icraat kapsamında, makro aşamaları geride bıraktıklarını, elektro mekanik imalatların devam ettiğini dile getiren Karaismailoğlu, “Tünel depar kavşağında mevcut 126 metre uzunluğundaki ardgerme güreşçi köprüsü imalatlarını bile tamamladık.” dedi.

Karaismailoğlu, proje hizmete açılınca mevcut yolun 8 kilometre kısaltılmış olacağına bel ederek, “Sonunda yolculuk süresi de kısaca 30 dakikanın üstünde azalmış olacak. Bu üstelik nazik tasarruf avantajları bizlere sağlayacak. Zamandan 40 milyon lira, akaryakıttan 99 milyon lira almak için yıllık 139 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Karbon salımı dahi 18 bin titrem daha az gerçekleşecek. Zigana Tüneli’nin açılışına daha çok mahdut günler kaldı. 2023 yılı nisan ayında bütün imalatlarımızı tamamlayıp tünelimizi hizmete açmayı hedefledik.” diye niteleyerek konuştu.

Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde alelhusus kış aylarında yaşanan çileleri tarihe gömerek kez kullanıcılarına emniyetli ve konforlu yolculuk imkanı sağlayacaklarını nâkil Karaismailoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Antrparantez, kâin Trabzon-Gümüşhane hattında bulunan zehir virajlar, rampalar ile birlikte yalman yamaçlardan taş düşmesi gibi problemler dahi ortadan kalkacak. Trafiğin, Karadeniz yaka kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve sanayi merkezlerine sorunsuz akışı bundan sonra henüz ferah olacak. Böylecene arsıulusal ticaretin elan aceleci ve emniyetli yapılmasına iri katkılar sunacağız. Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine kullanılmamış bir içki getirecek.”

“Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak bir damga üzere”

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli ve bağlantı yollarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzdelik 100 yerel ve milli kaynakların kullanıldığını söyledi.

Projenin, tamamen Türk mühendisleri ve işçileri vasıtasıyla nesir edildiğini vurgulayan Karaismailoğlu, ayrıca kişmiri yolu tünellerinde Türkiye’da ilk kez dikey şaft yapılarının Zigana Tüneli’nde dokuma edildiğini aktardı.

Karaismailoğlu, proje kapsamındaki 3 istasyonun herhangi bir birinde 1 akman, 1 dahi karışık albeni oluşmak amacıyla toplanmış 6 havalandırma şaft yapısı bulunduğunu belirtti.

Bakan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maharet, mühendislik boyutlarıyla yerel ve milli çalışmaların ayrımsız ayrıksı zaferi olacak Zigana Tüneli. Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak bir mühür kabil. Açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında yetişkin benzeri ivme oluşturacak, kullananlara, bölge halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin kurum projeleri beyninde yerini alacaktır. Elhak şayet gönlünüzde milletinize cebin duyduğunuz amor varsa, bakım çoğaltma isteği varsa, ‘geçilmez’ denen yollar boğaz verir, ‘aşılmaz’ denen dağlar aşılmakta. Bunu da şu anda Zigana Tüneli’nde görmekteyiz.”

Trabzon’da yürüttükleri çalışmaların yalnızca Zigana Tüneli ile merbut olmadığını birlikte vurgulayan Karaismailoğlu, Kanuni Bulvarı, Maçka-Trabzon Yolu, Of- Çaykara Yolu, Akçaabat-Söğütlü-Sarih Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu kadar mecmu 26 bilyon 905 milyon lira bedelle projelere bitmeme ettiklerine dikkati çekti.

Gümüşhane’da dahi alelhusus esmer yolu alanında devasa projeler bulunduğuna işaret fail Karaismailoğlu, bitmeme fail projeleri yeryüzü gelişmemiş zamanda milletin hizmetine sunacaklarını belirtti.

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli’nin bu aşamaya gelmesinde emeği geçen işçisinden mühendisine, uzmanından maharet personeline, tamam yüklenici firma ve Karayolları personeline teşekkür ederek, “Bizden bindi ve dualarını esirgemeyen tekmil milletimize bile şükranlarımı sunuyorum. Halkımızdan aldığımız destek ve egemenlik ile Türkiye’yi geleceğe taşıyan projelere imza atmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

Share: