Ukrayna Celal Başkanı Zelenski’den besin krizi çağrısı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ulusa sesleniş konuşmasında gıda krizine dikkat çekerek, “Besin pazarını mahveden saldırganlığı durdurmak üzere dünyanın henüz çok kararlılığa ve daha aşkın işbirliğine ihtiyacı var” dedi.

Ukrayna Celal Başkanı Zelenski, savaşın Ukrayna’nın potansiyellerini namevcut ettiğini tabir ederek, “Tarımsal potansiyelimiz üstelik dahil tam potansiyelimizi yok eden bu savaştan önce seçkin ay 6,5 milyon ton gıda ihraç ediyorduk. Rusya’nın saldırganlığı ve besin ihracatımızı obstrüksiyon eylemleri zımnında sevkiyatlar yarı yarıya azaldı. Eksiksiz bunları tonla değil, insan yaşamıyla sayarsak; şu anda gıdaya erişimi azalmış olan Afrika, Asya ve Avrupa koyulmak için üç kıtadaki değişik ülkelerde genişlik az 200 milyon adam olacaktır” dedi.

KARARLILIK VE İŞ BİRLİĞİ VURGUSUZelenski, besin kriziyle mücadelede henüz fazla istikrar ve gelişim birliğine gerekseme duyulduğunu belirterek, “Besin pazarını tüketici saldırganlığı susturmak amacıyla dünyanın daha aşkın kararlılığa ve daha çok işbirliğine ihtiyacı var. Denizi kapatan ve azık tedarik zincirlerini yok eden değme devleti yatırmak gerekiyor. Kıtlığı siyasi güçlük uzlaştırıcı haline getirmeye müteharrik seçkin tiranı adalet önüne ihata etmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Zelenski antrparantez hububat anlaşmasının gıda krizine müteveccih diplomatik benzeri çözüm olduğunu rapor ederek Konfedere Milel Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürname etti. Zelenski, “Rusya, Karadeniz’deki limanlarımızı bloke etse üstelik ihracatı yeniden başlatmak için diplomatik benzeri sefer bulduk. Mürekkep Milel Umumi Sekreteri Sayın Guterres’e ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhur Reisi Sayın Erdoğan’a Karadeniz Tahıl İnisiyatifi’nin gerçekleşmesinde vaktiyle ve enerjik katılımlarından ortalık şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Share: