Tütüncü: “Zeytin, ati gelmek”

Kepez Belediye Başkanı Melik Tütüncü, Antalya Orman Çiftliği’nde 200 dönümlük alanda kurulan zeytin çiftliğinden sonra, Kepez’e 300 dönümlük eskimemiş tıpkısı zeytin çiftliği daha kuracaklarını bildirdi. Komutan Tütüncü, “Zeytin ati etmek, zeytin para gitmek, zeytin baylanlık emretmek” dedi.

Kepez Belediyesi tarıma farkındalık oluşturmak için Antalya’ya kazandırdığı Orman Çiftliği’nde zeytin çiftliği kuruyor. 200 dönümlük alanda kurulan çiftlikte zeytin fidanları toprakla buluşturuluyor. Cebel Belediye Başkanı Hakan Tütüncü birlikte, dikme dikimi devam eden zeytin çiftliğini gezdi. Zeytin fidanlarını çalı işçilere kolaylıklar dileyen Başbuğ Tütüncü, “Zeytin ati demek, zeytin para gelmek, zeytin baylanlık geçmek” dedi.

Şehrin yarınlarına fayda sağlayacak

2023 yılının yer oylumlu projelerinden birisinin 200 dönümlük alanda 10 bin ağaçtan oluşan zeytin çiftliği bina etmek olduğunu tamlayan Başbuğ Tütüncü, “1 Familya 2023’te başlayan çalışmalarımız heyecanla bitmeme ediyor. Antalya’ya 200 dönümde, 10 bin ağaçtan oluşan yüce bire bir zeytin çiftliği kazandırıyoruz. Bu coğrafyadaki insanlar yüzyıllar boyu bu ağacın meyvesinden faydalanacak. Dikilen her zeytin ağacı bölgenin iklimi için tıpkı naz olacak. Zaman elbet Antalya’nın ciharıyek tarafında evveli kurulan zeytin çiftlikleri varsa ve o zeytin çiftliklerinin sağladığı bir nice yarar varsa, aha bu zeytin çiftliği bile şehrin yarınlarına yetişkin faydalar sağlayacak” diye niteleyerek konuştu.

Cebel’e 500 bin metre rubai zeytin ağacı

“Biz hizmet ağımızda vites büyüten ayrımsız belediyeyiz” diye sözlerine devam fail Başbuğ Tütüncü, “200 dönümlük zeytin çiftliğinden sonradan 300 dönümlük kullanılmamış tıpkı zeytin çiftliği kurmaya karar verdik. Bununla ilgilendiren de çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah 2023 yılı biterken 200 bini burada başlamak amacıyla toplamda 500 bin metre karelik zeytin çiftliği ve 30 bin kadarda zeytin ağacı olacak. Bu zeytin ağaçları yıllar sonradan bereket olacak, baylanlık olacak” dedi. – ANTALYA

Share: