Türk fen insanlarından FMF hastalığı amacıyla imge veren proje

– Türk malumat insanlarından FMF hastalığı için düş veren proje

MALATYA – Malatya ve İzmir’de görev eden 10 âlim Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığı tanısı üzere eskimemiş tıpkısı teknolojik kitap geliştirdi. Geliştirilen yöntemle hastalığın tanısı 30 dakikada belirlenecek.

Beş ayrı kurumda görev özne Türk malumat insanları kuma çalışmaları ile Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığı tanısı için yıpranmamış aynı teknolojik yayın geliştirerek eke aynı başarıya imza attı. Yürütücülüğünü İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi’nin yaptığı TÜBİTAK yoluyla desteklenen ve berat başvurusu yapılan arsıulusal ve ulusal arenada hastalığı tanısının belirlenmesinde geçmiş adına kullanılacak yöntemin Ailevi Akdeniz Ateşi hastaları amacıyla düş olması bekleniyor.

“Hastalığın tanılama sürecindeki problemler hastalara nazik teessürat yaşatmakta”

Projenin ağız ağıza yerli aynı say olduğuna özen çekerek hastadan alınan içki örneği ile yarım yamalak saat kadar gücük ayrımsız sürede hastalığın tanısını sağlayan, taşınabilir, gözlükçü lamise teknolojisi kullanılarak geliştirilen yöntemin bir önce olduğunu rapor fail İnönü Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bala Romatoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ceyhun Açarı,” Ailevi Akdeniz Ateşi Türkiye’de oylumlu görülen genetik hastalıklardan biri, fakat tanısında iri iş olan hastalıklardan biri ayrımsız zamanda. Tanılama süreci 3-4 ay sürebiliyor. Bu nedenle kusurlu tedavi düzlük yahut kavisli otama başlanan benzeri haddinden fazla hasta olabilmekte. Hastalığın tanı sürecindeki problemlerden muhit üstelik bu hastalar büyük sıkıntılarla karşılaşmakta ve konforsuz benzeri yaşamdan tutun böbrek yetmezliğine kadar revan bir süreci yaşayabilmekteler. Bu teşhis aşamasındaki sıkıntılardan belde çor üzerine araştırma yaparken, bu hastalıkta yetişkin olan pyrin adlı ayrımsız proteinin tanılama dahi kullanılabileceğini düşündük ve bu misyon doğrultusunda projeyi geliştirdik. Bu konuda üstelik pyrin proteinini belirleyecek sensör tasarımı üzere Dr. Arif Engin Vahim ve Doç.Dr. Seda Nurlu Topkaya Ciddi hocalarımızdan bindi aldık. Bu hastalıkta bulduğumuz teşhis yöntemi çabuk bir tanı yöntemi. Üç dört kamer süren zaman zaman senelerce tanı konamayan hastalarda sakim saatte son verebilen ve yüzdelik doksanın üzerinde akla yatkın tanılama koyabilen tıpkı formül. Düzentileme elan degaje marazlı guruplarında dahi farklı projelerle üstelik bitmeme edecektir. Projede tasarlanan, nişancı başvurusu yapılan taşınabilir anten cihazı ileriki süreçlerde piyasaya sürülebilecek hastanelerde kullanılabilecek erdemli ayrımsız potansiyele sahiptir ” dedi.

“Projedeki amacımız almaşık yıpranmamış aynı tanı yöntemi geliştirmekti”

Projedeki amaçlarının hastalıktaki asıl sorunu belirledikten bilahare almaşık eskimemiş bire bir tanılama yöntemi imar etmek olduğunu kaydeden Malatya Turgut Özal Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Biyomühendislik Bölümü’nden Dr. İdil Kişmiri Açarı ise “Projemiz fikirsel anlamda şekillendikten bilahare biz projenin doldurulma aşamalarına hızlıca geçtik. Yazım aşaması esnasında parçalanmamış proje ekibini ve hisse senedi paketlerini oluşturup, TÜBİTAK’a sunduk. Proje akseptans edildikten sonraları etken ayrımsız şekilde projenin deneysel aşamalarına başladık. Projemiz 4 darülfünun ve uluslararası bire bir araştırı merkezi yani 5 gurur ile beraber ilerledi. Kurumun ayrımsız ayağını Malatya’bile kâin Turgut Özal Üniversitesi, farklı ayağını İnönü Üniversitesi, tıpkı farklı ayağını İzmir’da mevcut Uluslararası Biyotıp ve Genom Merkezi, Dokuz Ilkgüz Üniversitesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi oluşturdu. Proje amacımız FMF hastalığı üzere almaşık kullanılmamış tıpkı tanı yöntemi geliştirmekti. Bunun amacıyla rotamızı optikçi duyarga sistemlerine çevirdik” ifadelerini kullandı

“4 üniversite ve tıpkı uluslararası araştırma merkezinin katkıları ile geliştirilen multidisipliner ayrımsız projedir”

Projenin ilkokul ayrımlı kurumun eş çalışmasıyla geliştirildiğini kaydeden Dr. İdil Karaca Açarı, “Projede; optikçi anten sistemlerinin ölçüm yapabilmesi üzere ayrımlı, çoklu fonksiyonel kimyevi satıh modifikasyonları aşamasında benimle alay malay Prof. Dr. Süleyman Köytepe, antikor ve antijen satıh tasarımında Prof. Dr. Burhan Biberli, sentezlerin çalışkan cümle ilmî takibinde Prof.Dr. Turgay Gelişigüzel ve Prof. Dr. İsmet Yılmayan hocalarımız görev aldı. Biyosensör kısmının tasarımı ve elektronik umum dizaynın gerçekleştirilmesi Dr. Arif Açık Deniz Yoğun ve Doç. Dr. Ses Temiz Topkaya Yavaş hocalarımız yoluyla gerçekleştirdi. FMF sökel ve arama gruplarının temininde Prof. Dr. Erbil Ünsal, Doç. Dr. Balahan Bakay ve Dr.Talim Üyesi Ceyhun Açarı hocalarımız bindi oldu ” şeklinde konuştu

“FMF hastaları üzere yerel milli er tanılama yöntemi geliştirildi”

Projeyle yüzdelik 90’nın üstünde olumlu datalar elde edildiğini aktaran Dr. İdil Esmer Açarı ” Multidisipliner olan projede çalışılan marazlı örnekleri ile optikçi anten sistemlerinde yüzdelik 90’nın üzerinde olumlu datalar elde edildi. Sonunda proje çerçevesinde FMF hastalığı tanısı üzere arsıulusal ve ulusal literatüre alternatif ayrımsız yöntem sükse ile kazandırıldı. FMF hastaları için yerel, milli erken tanılama yöntemi geliştirmiş olmanın manevi mutluluğunu ekipçe yaşamaktayız “diyerek konuştu.

Share: