TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Deprem bölgesinde soylu erki aktivitenin çabuk bire bir şekilde sakat haline gelmesi gerekiyor”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Hareket bölgesinde iktisadi aktivitenin aceleci aynı şekilde bozuk haline gelmesi gerekiyor”

CIVIL CIVIL – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, depremlerden etkilenen bölgelerin ekonomisinin yeniden düzelmesi hesabına tekmil imkanların kullanılması gerektiğini belirterek, “Türkiye ekonomisinin az daha yüzdelik 11’lik kısmını kapsıyor” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Kargaşa Ticaret Borsası Başkanı Ziver Alp’a ziyarette bulundu. Borsa binası derinti salonunda düzenlenen toplantıda ayrımlı illerden hane ve borsa başkanları de katılım sağladı.

Burada düzenlenen toplantıda mütekellim Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin bütün gelişigüzel zelzele bölgelerine müzaheret üzere seferber olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Zaman 70 il oradaydı, biz 363 oda ve borsa, 43’ü bölgede diğerleri ile birlikte baktığım ahit bilcümle şehirlerimizden ilçelerimizden bile afet bölgelerine hep yağmur oldu yağdı. Cümle ne ihtiyaç varsa gönderirim bugüne kadar camiamız bölgeye 5 bine yakın tır 6 tayyare 7 gemi 5 bin 700 otağ bin 418 taşımalık şu an itibariyle 4 bin elektrik üreteci 120 bin ısıtıcı gönderildi. Orada gezici mutfaklarımız çalışıyor, inşallah Ramazan ayında sahurda ve iftarda yemeğimiz çıkma” diyerek konuştu.

“Zelzele bölgesindeki ekonomik aktivitenin bozuk haline gelmesi gerekiyor”

Zelzele bölgelerinin ekonomisinin canlanması yerine icraat yapılması gerektiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Elimizde imkan varken ne yapacaksak yapalım. Buraya müteveccih namına yıpranmamış ulama vereceğimiz işlemler ve projeler var. Alelhusus E-tecim ilişki yerlerine bu bölgeden sıfır komisyonla mallarını özge illere pazarlaması üzere yardım veriyoruz. Bu illerimize bindi olmamız gerekiyor, oradaki kazançlı aktivitenin sakat haline gelmesi lazım zira Türkiye ekonomisinin neredeyse yüzdelik 11’lik kısmını kapsıyor, bindi olmamız lazım” şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu zelzele bölgeleri için konut bile seferberliği başlattıklarını birlikte sözlerine ekledi.

“Yaraları koparmak amacıyla seferber olduk”

Kargaşa Ticaret Borsası Başkanı Ziver Alp ise zelzele bölgelerine olan desteklerinin bitmeme ettiğini söyledi. Alp, “Mutluluk adına şiddetli ve baskı günlerden geçiyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği kendisine sınırlanmış 365 ayn ve borsa ile Türkiye’nin herhangi bir köşesinde yüklülük ve koordineli namına imge olmuştur, olmaya üstelik devam etmektedir. Camiamız ferah ve dokunaklı günde milli refleks sergileme noktasında devletimizin ve milletimizin yanında yer almıştır, saygın benzeri yere sahiptir. Bizler, bu durumun gerektirdiği etki ve ciddilik ile davranıyoruz, yaraları gidermek üzere seferber olduk” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Hisarcıklıoğlu ve Kahraman karşılıklı adına bağış takdiminde bulundu.

Share: