TDK Başkanı Prof. Dr. Gülsevin, “Acun Dili Türkçe” konferansında konuştu

Türk Çevirgeç Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Türkiye’nin konuşu, kültürel ve askeri gücü zımnında dünyada Türkçenin itibarının arttığını söyledi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nce Germiyanoğlu Yakup Eş Konferans Salonu’nda düzenlenen “Dünya Dili Türki” başlıklı konferansa katılan Gülsevin, Türkçenin tıpkısı dünya dili haline geldiğini belirtti.

Türkçe’nin tıpkı zamanda tıpkı azamet dili olduğunu vurgulayan Gülsevin, şöyle konuştu:

“Yani abece dilidir Türki. Yazı dili edebi dilinin tıpkı art şekli dahi resmi vesile olmaktır, fehamet dili olmaktır. Türki çap dili midir? Zaman ululuk dilidir. Mazi bile cesamet diliydi. Osmanlı döneminde birlikte çap diliydi. Göktürk dediğiniz o yazıtları dikenler filhakika kağanlar kendileriydi yani. Ihtişam diliydi. Bugün dünyada olsa olsa 7 bin lime dilde birçok tanesi oran dili cins? Taş çatlasa 193 tanesi tür. Çünkü Konfedere Milletlere göre 193 devam izzet var. Yani 7 bin çevirgeç beyninde 5 bininci, 2 bininci değilsiniz, yüzüncü değilsiniz. Çok elan mehabetli bire bir yerdesiniz.”

Gülsevin, birçok devletin resmi dilinin sömürge dilleri olduğunu aktardı.

Statü bakımından Türk dilinin tarihin arz bozuk dönemlerinden beri hem alfabe hem edebi hem mehabet dili hem resmi dili hem dahi yetişek dili olduğuna işaret fail Gülsevin, şöyle bitmeme etti:

“Yunus Emre Enstitüsü dünyanın 90 yerinde, 55 ayrı ülkesinde merkezleri var. Bunlar Türk kültürünü belletmek için merkezler ama sunu şanlı öz dil olduğu için Türkçe öğretirler. Enstitünün Başkanı Prof. Dr. Şeref Kötü Öğretmen, geçen sene açıkladı çünkü onlar verileri topluyorlar. Dünyada gençlerin öğrenmek için tercih ettiği beşinci açacak. hele Türki dünya dili, herhangi bir şeyiyle acun dili. Yani tartışılacak ayrımsız özdek değil. Saf filmlerden Türki öğreniyorlar.”

Son asırda İngilizcenin çok öğrenilmesinin sebebinin dilinin ongun olmasından periferi olmadığını, kültürel konuşu, askeri ve politik gücünden kaynaklandığını nâkil Gülsevin, “Türkiye dahi şu anda ekonomisiyle askeri gücüyle kültürel gücüyle ilkin kişi akraba coğrafyamız oluşmak için, Ermenilerden, Ruslardan, Araplardan hep bu arada yaşadığımız coğrafya kalkışmak üzere, onun dışında bütün Güney Amerika’ya büyüklüğünde olan bu itibarı Türkçeye müteveccih şakirt dönüşmüştür.” ifadelerini kullandı.

Konuşma sonunda Gülsevin’e, muhtelif çini eserler ikram edildi.

Share: