Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Türk-Alman İşverenler Birliği’nin Yeni Yıl Resepsiyonu’nda konuştu

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, akıbet dönemdeki arsıulusal gelişmelerin Almanya ile Türkiye’nin ortak çalışabilecekleri laf başlıklarını henüz de artırdığını belirterek, “Gıda, erke, bilişim ve müteahhitlik sektörlerini bu kapsamda önce aşamada sayabilirim. Türk hükümeti kendisine Almanya ile gelişigüzel alandaki işbirliğimizi desteklemeye hazırız.” dedi.

Kirişci, Türk-Alman İşverenler Birliği’nin (TDU) Yeni Sene Resepsiyonu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ve Almanya’nın köklerinin teferruatlı tıpkısı geçmişe dayandığını, çok boyutlu ve ümranlı ilişkileri bulunduğunu söyledi.

Bu ilişkilerde Türk ve Alman toplumları arasındaki beşeri bağın yeğin kurum oynadığını anlatan Kirişci, 60 yıldan teferruatlı bir süredir bu ülkede diri, nüfusu 3,5 milyona vasıl ve Almanya’ya soylu erki, içtimai ve kültürel açıdan şımarıklık katan Türk toplumunun zaman dördüncü nesliyle Almanya’üstelik birlikte vatanında olduğunu belirtti.

Bakan Kirişci, “İnsanımız, sanayiden bakım sektörüne, eğitimden sanata, ekonominin ve bilimin hemen rastgele alanında, temas güzeşte dolaşma daha aşkın ek derece üretmektedir. Türk toplumunun varlık ve ilişkinlik duygusu ortamında Almanya’daki varlığını sürdürmesi, bu değerlerin katlanarak çoğalmasının yolunu açacak ve her iki toplumun da faydasına olacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Rusya- Ukrayna Savaşı ile birlikte besin milliyetçiliğinin konuşulamaya başladığını belirten Kirişci, cidal zımnında ortaya sâdır hububat krizinin aşılmasında Türkiye’nin çözümün anahtarı olduğunu kaydetti.

Kirişci, Türkiye’nin Reisicumhur Recep Erdoğan liderliğinde İstanbul’bile tarafları bire bir araya getirerek Hububat Koridoru Anlaşması’nın hayata geçirilmesini sağladığını hatırlatarak, bu kapsamda bugüne kadar 18 milyon tona yakın hububat ve özge ürünlerin Almanya’nın içre bulunduğu ülkelere taşındığını aktardı.

“Türk hükümeti yerine Almanya ile her alandaki işbirliğimizi desteklemeye hazırız”

Sıkıntılı dışında işlek Türk toplumunun gönlünün ve zihninin değme ant anavatanına hayat dolu şekilde tutkun olduğunu vurgulayan Kirişci, şöyle devam etti:

“Bu durum benzeri dezavantaj değil; tersine zenginliktir. Burada dinç Türk toplumunun, evi kendisine benimsediği Almanya bağlamında inatçı tıpkısı gündemi hiçbir ahit olmamıştır. Herhangi Bir yıl Türkiye’yi milyonlarca Alman dostumuzun konuşma etmesi üstelik iki cemiyet arasındaki bağları güçlendirmektedir. Alman dostlarımızın Türkiye’yi elan ferah tanımalarına bakım ettiğini bildiğimiz bu etkileşimi bizler memnuniyetle karşılıyor ve destekliyoruz. Zira Türkiye’yi medyadan tanıyan ve şahsen aşinalık imkanı bulmuş dostlarımızın göz açılarında oluşan farklılığı bizler gözlemliyoruz. Aramızda mevcut sizler üzere gelişim insanlarının iki topluluk arasındaki beşeri bağların gelişmesine sağladığınız katkıları dahi ölçüm ettiğimizi bu vesileyle açıklamak isterim.”

Kirişci, Türk ve Alman ekonomilerinin bir nice sektörde birbirini tamamlayabildiğine bel ederek, şunları kaydetti:

“Şüphesiz, bu durumu ongun şekilde değerlendirerek ne büyüklüğünde büyük ayrımsız sinerji yaratırsak, ülkelerimiz o kadar ekonomik çıkacaktır. Kovid-19 salgınını takip fail dönemdeki suratsız küresel ekonomik koşullara rağmen ikili ticaret hacmimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Şansölye Scholz’un ülkemizi ziyareti vesilesiyle açıkladıkları 50 bilyon ekü hedefine 2022 yılında az çok yaklaşmıştır. Bu mutlu edici tıpkı gelişmedir. Bu salonda bulunan siz zer aksiyon insanları, hedefin aşılması yönünde üzerinize düşen görevi filhakika biliyorsunuz.”

Serencam dönemdeki uluslararası gelişmelerin Almanya ile Türkiye’nin kuma çalışabilecekleri laf başlıklarını daha bile artırdığını tamlayan Kirişci, “Azık, erke, enformatik ve üstencilik sektörlerini bu kapsamda önceki aşamada sayabilirim. Türk hükümeti namına Almanya ile seçkin alandaki işbirliğimizi desteklemeye hazırız. TDU’nun bu bağlamda yararlı çalışmaları olduğunu öğrendim. Yüzlerce üyesiyle mukavemetli çokça ayrımlı sektörden hisse senedi insanını ayrımsız araya getiren TDU, iki büyüklük arasındaki kazançlı ve beşeri bağları güçlendirmektedir.” dedi.

Kirişci, henüz sonraları Almanya’dahi azık-tarım alanında cıvıltı gösteren Türk toplumu temsilcileriyle Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliğinde aynı araya geldi.

Share: