‘Kum Zambakları’yla hem doğaya hem sanata katkı

Büyükler Ana Ortaklık grup şirketlerinden Assan Alüminyum, sürdürülebilirlik faaliyetleri kapsamında hayata geçirdiği “Biyoçeşitliliği Esirgeme Projesi” ile nesli felaket altında olan endemik türleri yaşam döngüsüne kazandırıyor. Iştirak, tıpkı ünlü sergilenen oyunun de temel destekçisi olarak sanata destek verdi.

Türkiye’nin öncü uran kuruluşlarından Erkân Holding, sürdürülebilir ati amacıyla rehavet alıyor. Grubun çatısı altında ‘Geleceği Tüketmeden Üretiyoruz’ anlayışıyla canlılık gösteren, düzlem alüminyum sektörünün global ölçekte lider üreticilerinden Assan Alüminyum, Erkân Holding’in sürdürülebilirlik odaklı faaliyetleri süresince önemli kurum oynuyor. Çervesel sürdürülebilirliğin sunma balaban alt başlıklarından ‘Biyoçeşitliliğin Korunması’ alanında 3 yıldır gösterişli bir şekilde müteharrik şirket, Kocaeli Üniversitesi gelişim birliğiyle türü tükenme tehlikesi altında olan ‘Amsonia orientalis – Mavi Şans’ bitkisini biyoteknolojik yöntemlerle çoğaltıp dirim döngüsüne kazandırmıştı. Projenin devamında esasen florada banko korunması müstelzim çeşitler arasında meydan alan ‘Pancratium maritimum – Kum Zambağı’ bitkisi amacıyla düzentileme başlatıldı ve proje müspet akıbet verdi. Türkiye’nin zengin biyoçeşitliliğinin sürdürülebilmesi amacıyla önem taşıyan proje kapsamında laboratuvar zarfında çoğaltılan Kum Zambakları’nın doğaya aktarımı gerçekleştirildi.

Kayabaşı: “Umum faaliyetlerimizi sürdürülebilirlik ekseninde şekillendiriyoruz”

Yürütülen projenin biyoçeşitliliğin devamlılığı ve saf kaynakların korunması açısından ekolojik yaklaşımlara denk dokuma edeceğine inandığını söyleyen Erkân Holding CEO’su Haluk Kayabaşı, “Sürdürülebilirlik Büyükler Grubu amacıyla kurum kültürü. 20’yi aşkın Ekip şirketimizle Kibar Holding 2025 Sürdürülebilirlik Stratejisi’nin misil göstericiliğinde daha yaşanılası bir dünya için çalışıyoruz. Çevremize, ülkemize, dünyamıza sunduğumuz katkının kapsamını genişletecek adımlar atıyoruz. Assan Alüminyum şirketimizin ‘Biyoçeşitliliği Dulda Projesi’ çekicilik duyduğumuz bir süreç. Biyoçeşitlilik dünyanın geleceği amacıyla sunma ciddi bileşenlerden biri. Böyle benzeri sorumluluğu sanata destekle taçlandırmaktan ayrıca memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Semavi Kader’ın arkası sıra Kum Zambağı birlikte emanet dönüyor

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Biyoloji Bölümü ile çevresel sürdürülebilirlik ve biyoçeşitliliğin korunması üzerine darülfünun-sanayi gelişim birliğinde eş bir projeye imza attıklarını kaydeden Assan Alüminyum Umumi Müdürü Göksal Güngör ise proje hakkında şunları söyledi, “Küresel sürdürülebilirlik prensiplerine akla yatkın çalışmalarımızın mehabetli bire bir çıktısı namına, küresel alüminyum sektörü inisiyatifi ASI’dan (Aluminium Stewardship Initiative) sürdürülebilirliğimizi tescil edici nitelikte olan Sürdürülebilirlik Başarım Standardı Sertifikası’nı bile aldık. Cemi faaliyetlerimizi küresel sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda bitmeme ettirirken kurumsal sosyal külfet projelerimizle de dünyamızın geleceğine yardım sunuyoruz. Sürdürülebilirlik ana değerimiz, vizyonumuz ve çevreye duyarlılığımız doğrultusunda, sürdürülebilirliğin heybetli ast başlıklarından biri olan biyoçeşitliliği korumaya müteveccih, toplumsal sıklet bilinciyle çalışmalarımızı başlattık. Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Dirim Bilimi Bölümü gelişim birliğiyle hayata geçirdiğimiz “Biyoçeşitliliği Siper Projesi”nde çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlamayı amaçladık. İlk yerine Avrupa Konseyi aracılığıyla “Florada kesinlikle korunması müstelzim enva” ortada gösterilen ve Türkiye ile Yunanistan haricinde dünyanın ayrıksı tek bölgesinde doğal adına sıfır Semavi Kader bitkisinin biyoteknolojik yöntemlerle çoğaltılıp doğaya kazandırılmasını sağladık. Demin üstelik ülkemizdeki popülasyonları siper altında olan tıpkı farklı nebat Kum Zambağı’nın neslinin tükenmemesi için çokça heybetli adımlar attık ve baştan dirim döngüsüne kazandırdık. Biyoçeşitliliği korumanın sürdürülebilir gelecek üzere balaban tıpkı bahis olduğunun bilinciyle çalışmalarımızı sürdürmeye bitmeme ediyoruz.”

Sanatla doğayı bir araya getiren tesadüf

Proje devam ederken Dayanabilen PSM prodüksiyonları ortada Kum Zambakları oyununun vadi aldığını öğrendiklerine ve iri cümbüş duyduklarına ilgi calip Güngör, “Bu kâmil tesadüfün peşi sıra ülkemizin kültür-konferans hayatında oylumlu tıpkısı gücü oyun eden Kip PSM’deki Kum Zambakları oyununun ana destekçisi olma kararı aldık. Hayata kazandırdığımız bitkiler dünyamızın müvellidülhumuza kaynağı, nutuk da toplumun zihnî ve fert açılardan dirim kaynağı. Sürdürdüğümüz toplumsal ve çevresel sürdürülebilirlik faaliyetlerimizin beraberinde sanatın toplumun gelişiminde oynadığı nazik rolün bilinciyle üstelik sanatı desteklemeye devam edeceğiz. Sanatın birleştirici, doğanın iyileştirici gücüne inanıyoruz” diyerek konuştu.

Doğada tükenme tehlikesi altında bulunan bitkilerin sayısında son 15 yılda yüzdelik 123 artış yaşandı

Artan kentleşme, eş baskısı, sanayileşme ve toptan istinas kabil faktörlerden kıran dünyanın dirim bilimsel çeşitliliğindeki tenakus buna cebin alınacak önlemleri de birlikte getiriyor. Dünya üzerinde 2004-2020 yılları ortada, toplanmış 16 bin 460 bitki türü Acun Doğa ve Saf Kaynakları Himaye Birliği (IUCN) tarafından Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi’ne eklendi. Bire Bir listede 1994-2004 yılları arasında 8 bin 321 bitki türünün bulunması serencam yıllarda bitki biyoçeşitliliği üzerindeki tehdidi açık aynı şekilde gösteriyor. Tamlanan bu dönemde, çokça ateş altında (CR) olarak kaydedilen yani doğada tükenme tehlikesi altında mevcut bitkilerin sayısı bin 490 adına belirtilirken, bu aynı 2004-2020 beyninde kestirmece yüzdelik 123 artışla 3 bin 325 namına belirlendi.

Kibar Grubu’nda ’36 Hedef’ üzere çalışmalar sürüyor

Büyükler Grubu Sürdürülebilirlik Komitesi, CEO Haluk Kayabaşı’nın Başkanlığında geniş katılımla belirlediği 2025 Stratejisi’ne akilane kararlılıkla ilerliyor. Mürekkep Milel 2030 Gündemi’ni esas kayran ve karbon nötr döngüsel ekonomiye geçişe temel yapılanma eden bu takip kapsamında belirlenen 36 meram, 92 performans göstergesiyle izleniyor. Kibar Holding 2025 Sürdürülebilirlik Stratejisi, Türkiye’de benzeri Holding aracılığıyla bu detayda hazırlanan en mümasil sürdürülebilirlik takvimi olmasının beraberinde, çoğalma yönünden de ilgi çekiyor. Grubun 2050 yılına büyüklüğünde kesin rate çıkarma hedefi doğrultusunda karbonsuzlaşma misil haritasının oluşturulması üzere icraat bitmeme ediyor. Yenilenebilir erke kaynaklarına yapılan yatırımlarla, Grubun enerji ağır şirketi Assan Alüminyum’üstelik neşelilik tüketimi kaynaklı emisyonlar 2021 yılı bakımından nötrlendi. Son 2 yılda, iklim değişikliği ile savaşım ve döngüsel ekonomiye ulama sağlayacak 18 eskimemiş proje hayata geçirildi. Geçtiğimiz sene, eski yıla bakarak hasıla bazında limonluk gazı yoğunluğu yüzde 39 su yoğunluğu ise yüzde 46,5 oranında düşürüldü. Asım Kibar Birleştirme Uran Bölgesi’ndeki Atılan Su Kafasız Kazanım Tesisi yatırımıyla ise yılda 500 bin metreküpe mümasil suyun ansız kazanımı sağlanıyor. Izansız dönüştürülerek yeniden makbul hammadde miktarı son altı yılda yüzde 50 oranında artırılırken, et kafalı kazanılan atık miktarı yüzdelik 99’a yükseldi.

Kum Zambakları oyunu adamlık tarihi boyunca çözülemeyen kadın eş ilişkisini hem gerçek hem ironik hem bile şiirsel boyutlarıyla ele alarak seyirciyi bir yolculuğa çıkarıyor. Tutkulu tıpkısı çok şiirselliğinin ve ruhları raks ettiren müziklerin birlikte geldiği bu oyun modern şehir hayatının içinde sıkışmış evli tıpkısı çiftin ahzüita sürecine şahitlik etmemizi sağlıyor. Doğayı ve hayvanların saf yaşamını giderici insanlığın kendisiyle ve karı erkek ilişkisi üzerinden birbiriyle olan çatışmasını eğlenceli tıpkı dille tartışmaya açıyor. Seyirciler amor ve hız ortada can gitgeller ruhlu ve birbirini bulunmayan etmeye çalışan Duygu ve Fikret’in hayatının değişik evrelerine şahitlik ederken insanlığın doğayla olan ilişkini baştan gözden geçiriyor. – İSTANBUL

Share: