Siirt Botan Vadisi Milli Parkı’nda yavru titiz görüntülendi

Siirt site merkezine 3 kilometre uzaklıkta kâin Botan Vadisi Milli Parkına gelen çakal yavru görüntülendi.

Siirt’te ekipler, sinsice avcılara yönelik yaptıkları denetimlerde şaşkın sakıt benzeri çakal görüntüledi. Ekipler, vatandaşların bent ve bahçelerinde gördükleri melez hayvanlarına beis vermemeleri üstüne uyardı.

Siirt Tabiat Esirgeme Milli Parklar Ofis Müdürlüğü mühendislerinden Gökhan Şeker, özellikle kış ayının gelmesiyle yiyecek bulmakta zorlanan karışık hayvanlarının kırsal bölgelerde ortaya çıktığını ve bu konuda vatandaşların daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Şeker, “Kışın gelmesiyle gelişigüzel yemek bulmakta zorlanan melez hayvanlarıyla karşılaşan vatandaşlarımızın banko hayvanlara uymazlık vermemeliler. Çorlu yahut beceriksiz gördükleri hayvanat üzere Siirt Tabiat Siper ve Milli Parklar Idarehane Müdürlüğüne ihbarda bulunmalarını istiyoruz. Özellikle melez hayatını hep bu arada yerinde besleyelim ve ati nesillerin bu türleri görebilmeleri ve sürdürülebilir tıpkısı melez hayatı için bu türlerimizi ve canlılarımızı korumamız gerekiyor. Vatandaşlarımızın bu türlere beis vermesi halinde idari yaptırım ve ödence cezası ile karşı karşıya kalacaklardır” dedi. – SİİRT

Share: