Depresyon altından 13. saatte çıkarılan Hatice ile kurtarma ekibinin fert buluşması

Kriz altından 13. saatte çıkarılan Hatice ile istirdat ekibinin fert buluşması

Hatice Töremen enkaz altında yaşadıklarını anlattı

GAZİANTEP Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde depremin 13. saatinde depresyon altından kurtarılan 23 yaşındaki Hatice Töremen, kendisini ve 2,5 yaşındaki kızı Hilal’i sağ salim kurtaran ekiple şifahane odasında buluştu. Can anların yaşandığı kavuşma sonrası Hatice Töremen ile kurtarma ekibinden Serkan Emre o anları ilk defa anlattı.

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7’lik depremin yer yoğun yıkıma defa açtığı noktalardan biri da Gaziantep’in Nurdağı ilçesi oldu. Depremin vurduğu Nurdağı’nda kaza emniyet müdürlüğü lojmanları bile yıkıldı. Yaşanan yıkımın ardından görevde olan polis güçleri memuru Serhat Töremen’in eşi Hatice ile 2,5 yaşındaki kızı Alem birlikte göçük altında kaldı.

Alem 5. saatte, annesi Hatice 13. saatte kurtarıldı

Çöküntü altında mütezayit 2,5 yaşındaki Hilal, ANDA arama kurtarma ekibine vabeste Serkan Emre öncülüğünde gönüllüler yoluyla yapılan çalışmaların ardından depremin 5. saatinde kriz altından sağ selamet kurtarılırken, annesi Hatice ise afetin 13. saatinde depresyon yığınlarının arasından çorlu olarak kurtarıldı. Göçük altından kurtarılan sıradan Hilal taburcu olurken, hastanede tedavisi devam eden annesini Hatice’yi ANDA Kontrol Istirdat ekibinden Serkan Emre ve beraberindeki grup musahabe etti.

“Tavanın çöktüğünü zannettim, hatta eşim bozukluk balkondan bizi kurtarmıyor diye düşündüm”

Asrın felaketi sonrası 13. Saatte kurtarılan Hatice Töremen, ilk anda hareket olduğunu anlamadığını ve evinin tavanın çöktüğünü düşündüğünü ifade ederek, “Familya sarsılmadan hemencecik çöktü. O zaman takkadak kızımı yanıma aldığımı hatırlıyorum. Sonrasında bile hile ayağıma sakıt ve tavan üzerimize bozgun. Ondan sonrasını dahi çokça hatırlamıyorum. Ben evin değil tavanın çöktüğünü zannediyordum. Başkaca eşim neden balkondan gelip bizi kurtarmıyor, tavanı üzerimizden kaldırmıyor diye düşünüyordum. Yani habbe yıkıldığını zannetmiyordum” dedi.

“Sesim duyulmayınca ümidimi kestim ve şahitlik getirmeye başladım”

Yer Sarsıntısı çabucak 2,5 yaşındaki kızı Hilal ile birlikte olduklarını ifade fail ve depresyon altında yaşadıklarını çokça hatırlamadığını tamlayan Töremen, “Kızımla beraberdim. Kızım 5. saatte ben ise 13. saatte kurtarıldım. Eşim anca diyor ama bana anca gelmedi. Ego henüz gücük olduğunu düşündüm. Göçük altında yaşadıklarımı çokça hatırlamıyorum. Çabucak dışardakilerin sesi geliyordu. Ego üstelik sonsuz kendimi belirtmek için curcunalı verdim amma evvel zamanlar duyulmadı. Sesim duyulmayınca bire bir müddet ümidimi kestim ve şahitlik falanca getirmeye başladım amma sonrasında haddinden fazla şükür sesim duyuldu” ifadelerine meydan verdi.

“Kızım enkaz altında 2 kez uyanıp babasını sordu”

Çökme altında kızıyla yaşadığı anları ve aralarında geçen diyaloğu anlatan Hatice Töremen, “Kızım normalde o elverişsiz yerde haddinden fazla duramazdı ama Cenabıhak arkalama etti bize. Kızım o süreçte iki el uyandı ve ‘anne babam nerede’ falanca dedi, ben bile ‘gelecek’ dedim ve sonraları hoşgörüsüz uyudu” ifadelerini kullandı.

“Geçmiş kızım, sonraları ego kurtarıldım, habbe halini görünce çok kırıcı oldum”

Kızının ve kendisinin kurtarılma anlarını anlatan Hatice Töremen, “İlk önceki kızım kurtarıldı. O kurtarılınca ego haddinden fazla sevindim. Sonrasında de ego kurtarıldım amma acıdan dayanabilen benzeri şey hissetmiyordum. Yalnız çıktıktan sonraları lüp halini görünce çokça ızdırap oldum. Familya yerle ayrımsız olmuştu ve ben o büyüklüğünde keskin tıpkı genişlik beklemiyordum. Beni kurtaran Serkan koca ve ekinin çokça yardımı oldu kıtipiyoz” dedi.

“Çöküntü altındayken dümdar sarsıntılarla yaşanan paniği duyuyorduk”

Enkaz altındayken yaşanan dümdar depremleri bile hissettiklerini ve kriz üzerinde yaşanan paniği duyduklarını söyleyen Hatice Töremen, taharri istirdat ekibinden Serkan Emre ile aralarında güzeşte diyaloğu de anlatarak, “Ego gerileme altındayken tıpkı defa hareket oldu ve herkesin ‘koşun’ diye niteleyerek bağrışmasını duydum. Amma Serkan ağabeyden Tanrı razı olsun. Bizi hiç bırakmadı. Çünkü o zaman da ‘ben buradayım abla, gitmedim’ dedi. Sonrasında dahi kızımdan sonraları beni enkazdan kurtardı” ifadelerini kullandı.

“Geçmiş beribenzer Hilal’i, sonra annesini çıkardık, bu duygunun tarifi imkansız”

Ilk 2,5 yaşındaki Ayça’i ve sonrasında bile annesi Hatice Töremen’i kurtaran ekibin başındaki Serkan Emre ise o anları ilk defa anlattı. Yer Sarsıntısı sonrası Osmaniye’ye görevlendirildiklerini ancak yol tıkalı olduğu için Nurdağı’nda arama istirdat çalışmalarına katıldıklarını ifade fail Serken Emre, “Deprem olunca biz Kayseri AFAD vasıtasıyla Osmaniye’birlikte görevlendirildik ama Nurdağı’na geldikten bilahare yollar 45 kilometre boyunca kapanık olduğu üzere Osmaniye’ye geçemedik. Sonrasında burada bize kaymakamlık güven müdürlüğü lojmanlarının yıkıldığını söylediler. Biz dahi oraya gittik. Oraya gidip kontrol kurtarma çalışmalarına başlayınca evvel önce Hatice Töremen’in 2,5 yaşındaki kızı Alem’i sağ salim çıkardık. Ayça’i çıkardıktan bilahare kucağıma aldım ve kulağına eğilerek ‘anneni buradan almadan gitmeyeceğiz’ dedim. Ayça’i kurtardıktan 5 saat sonraları birlikte annesi Hatice kardeşimizi da takriben 13. saatte çıkardık. Bu duygunun tarifi imkansız. Alem kızımız ile Hatice kardeşimiz evvel çıkardığımızda ağlıyordu amma şuan ikisinin da mutluluğunu gördüm. Bu bizim yeryüzü büyük hediyemiz” diyerek konuştu.

Share: