Seyyid Mahmud Çağırgan Ege Hazretleri doğumunun 600. yılında dualarla anıldı

Seyyid Mahmud Çağırgan Iye Hazretleri doğumunun 600. yılında dualarla anıldı

GİRESUN – Yavuz Odalık Rast Han’ın şehzadeliği döneminde 520 yıl evvel önce vakfettiği topraklar olan Giresun Alucra ilçesi Boyluca köyünde yüzyıllık gelenekler sürdürülüyor.

Çağırgan İlim Kültür ve Yetişek Derneği ve Alucra Boyluca Köyü Derneği Seyyid Mahmud Çağırgan Veli Hazretleri’nin veladetinin 600. yıldönümü münasebetiyle Giresun Alucra ilçesinde ayrımsız program düzenlendi. 2 dolaşma süren programa haddinden fazla sayıda akademisyen katılırken dolay halkının de ilgisi faziletkâr oldu.

40 yıldır yerli ölçekte bitmeme fail ihtifal günleri bu yıl ilk kez uluslararası düzeyde misafirlerini ağırlayarak, haddinden fazla daha degaje elçi yelpazesiyle gerçekleşti. Yalnız Türkiye değil Amerika, İngiltere, Bosna-Hersek, Azerbaycan’dan pedagog ve öğrencileri de ağırlayan etkinliğin önceki gününde Mahmud Çağırgan Veli Hazretleri’nin fiziksel mirası olan tahminî 600 yıllık mescidinde İslam dünyasının ünlü bilginlerinden Prof. Dr. Muhammed Rateb Abdalah Büyük Desise-Nabulsi, Dr. Öğr. Üyesi Mahmoud Masri vasıtasıyla anlatıldı. Boyluca Köyü Karaşıh Yaylası kendisine bilinen talih civarında medfun kâin şehidler, alimler, arifler ve Ehl-i İslam üzere indirilen hatimlerin duası yapıldı, ehli sünnet alimlerinin eserlerinden gelen misafirlere hediyeler dağıtıldı.

Programın ikinci gününde Uygarlık Üniversitesinde Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu’nun temel konferansçı olduğu panelde “Yeti, Yadigâr, Devamlılık: Arazi Şüphesiz Tanıklık Getirir, Ancak Zahir Mutekit Peki?” konuları üzerine musahabe gerçekleştirdi.

Aynı panelde Doç. Dr. Orkhan Musakhanov ve Dr. Öğr. Üyesi Ömer Elbeyli yoluyla arşiv belgeleri ışığında Mahmud Çağırgan-ı Iye Hazretleri’nin hayatı ve dönemine ilgili akademik bilgiler paylaşıldı.

Mahmud Çağırgan Iye Hazretleri namına Alucralılar eliyle yaptırılan Çağırgan Eğitim Merkezi’nde yaz süresince bitmeme fail Yaz Okulu etkinliğinde terbiye düzlük öğrencilerde unutulmayarak çocuklara yönelik çeşitli eğlenceler düzenlendi.Share: