Seyit Torun’dan Hilmi Güler’e “Fındık” Yanıtı: “Sizin Açacağınız Savaştan Üreticiye Yarar Gelmez”

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Seyit Torun, AKP iktidarının fındık üreticisini kıygın etmeye bitmeme ettiğini, 54 lira olarak açıklanan kurum fiyatının erkin piyasada 43 teklik civarına düştüğünü söyledi. Yerey Mahsulleri Ofisi’nin çalım yeri sayısının sıkı olduğunu, bu nedenle fındığını toplayan üreticiye verilen randevuların teşrinisani ayına kadar uzadığını tamlayan Torun, “Verecekli müstahsil kasıma kadar şüphesiz bekleyecek?” diye sordu. Torun, ‘fındık amacıyla savaşacağını’ belirten Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediye Reisi Hilmi Güler’e da “Bu zamana büyüklüğünde aklınız neredeydi?  Sizin açacağınız savaştan üreticiye fayda gelmez” karşılığını verdi.

CHP Kalaba Saylav Seyit Torun; Samsun, Kargaşa, Giresun ilkin tevessül etmek üzere Karadeniz Bölgesi’nin esas antant kaynağı olan fındığın 54 TL olarak açıklandığını, fakat piyasada 43 TL’ye kadar düştüğünü ifade etti.

Konuya ilgili yazılı açıklama yapan Torun, Kalaba Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler’in “Fındık amacıyla savaşacağım” açıklamasına eşit, “Sizin açacağınız savaştan üreticiye yarar gelmez” dedi.

Torun’un açıklamasından öne sâdır başlıklar şöyle:

“FİYAT 43 LİRAYA DÜŞTÜ: İktidar fındık üreticisine hile söylemeye, üreticiyi kandırmaya ve kıygın etmeye bitmeme ediyor. Daha ilk Erdoğan’ın 54 teklik olarak açıkladığı kurum fiyatı kandırmaca isabet, Toprak Mahsulleri Ofisi bire bir ahit sonraları fiyatın 52 teklik olduğunu açıklamıştı. Demincek erkin piyasadaki fiyatlar 43 teklik civarına düştü.

ALIM YERİ SAYISI AZ, RANDEVULAR KASIMA UZADI: Hasat başlamadan uyardık, Yerey Mahsulleri Ofisi’nin alım yeri sayıları yurt, bu sayıları artırın, üreticiyi kıygın etmeyin dedik amma dinlemediler. Şu anda Cıvıl Cıvıl merkezde yalnız benzeri hava yeri var. Randevular kasıma büyüklüğünde uzatılıyor. Filhakika verecekli olan üretici kasıma kadar zahir bekleyecek? Toprak Mahsulleri Ofisi’hangi fındığını satamayan yetiştirici mecburen başıboş piyasaya yöneliyor. Yani müstahsil erkin piyasaya mahküm ediliyor. ve yetiştirici ile tacir karşı karşıya getiriliyor. Soruyoruz, buna ne hakkınız var? Hal böyleyken iktidarın hala üreticinin yanındaymış gibi görünmeye çalışması eksiksiz tıpkısı samimiyetsizlikten ibarettir.

BU ZAMANA BÜYÜKLÜĞÜNDE NEREDEYDİNİZ?: Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediye Reisi Hilmi Güler dahi hamiş, ‘Fındık piyasasını aşağıya çekmek isteyen unsurlar var. Fındığı beş altı spekülatörün insafına bırakamayız. Kalabalık’nun fındığı için cidal açacağım’ demiş. Sayın Güler, senelerce kudret partisinden mebusluk ve vekâlet görevlerinde bulundunuz, 3,5 yıldır da büyükşehir belediye başkanlığı yapıyorsunuz. Partinizin 20 yıllık iktidarının sonunda eski, üreticinin mağduriyetini anlatıyorsunuz. O antlaşma size sorarlar: Bu zamana kadar aklınız neredeydi? Elinizden tutan mı vardı? Niye üreticinin beraberinde durmadınız, niye mağduriyetleri engellemediniz?

SİZİN AÇACAĞINIZ SAVAŞTAN ÜRETİCİYE KÂR GELMEZ: Tehalüf temsilcisi kabil yapılması gerekenleri söylüyorsunuz amma sizin şikayet ika hakkınız namevcut, siz yürütme makamındasınız. Yabancı tıpkısı inhisar firmaya milyonlarca dolar motivasyon veren sizin iktidarınız değil mi? O ahit münasebet ses çıkarmadınız? Fındık üreticisi bu yabancı tekellerin insafına bırakılırken, fındığı tığ üretip fiyatını onlar belirlerken neredeydiniz? Eğer bugün müstahsil rastgele ne sebepten olursa olsun ayrımsız kıygınlık yaşıyorsa bunun tek sorumlusu 20 yıldır ülkeyi müdür iktidarınızdır. Sizin açacağınız savaştan üreticiye fayda gelmez.”

Share: