Sarıkamış şehitleri üzere yürüdüler

Sarıkamış şehitleri amacıyla yürüdüler

İZMİR İzmir’de mevcut sivil cemiyet kuruluşları, “Bayrağını şike sen de gel” sloganı ile Sarıkamış şehitleri üzere yürüdü. Buca’üstelik düzenlenen yürüyüşün arkası sıra toplanana vatandaşlar, şüheda için yakarış etti.

İzmir’de Iye Bölgesi Kars Ardahan Iğdır Dernekleri Federasyonu ve İzmir Sarıkamışlılar Ekin ve Dayanışma Derneğinin yanında çokça sayıda sivil sosyete kuruluşunun üyeleri, siyasal parti temsilcileri ve vatandaşlar, 108 sene geçmiş Sarıkamış’ta donarak fert veren 90 bin martir üzere anma programı düzenledi. İzmir Sarıkamışlılar Firez ve Dayanışma Derneği önünden başlayan üslup, Çevikbir Meydanı’nda akıbet buldu. Yürüyüşe, motorlu ekipler üstelik destek verdi. Bulutsuz düzenlenen etkinlikte, şüheda için dualar edildi.

“Anaların yüreğine üzücü, yiğitlerin kaderine buz düştüğü saha”

Veli Bölgesi Kars Ardahan Iğdır Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Korkulu Demir, “Sarıkamış, bütün imkansızlıklara ve esmer kışa karşın Mehmetçik’in vatanını arkalamak üzere inançla, azimle verdiği mücadelenin dokunaklı hikayesidir. Sarıkamış, karın kurşun olup yağdığı, ayazın incitici aynı cıda kadar parçaladığı, anaların yüreğine incitici, yiğitlerin kaderine buz düştüğü yerdir” dedi.

“Aynı ölür, bin doğarız”

İzmir Sarıkamışlılar Firez ve Dayanışma Derneği Başkanı Kemal Bayandur, “Tıpkısı mermi sıkmadan 90 bin şehidimiz Sarıkamış’ta şehadet şerbetini içmiştir. Bizler Çanakkale’de, Sarıkamış’ta, 15 Temmuz’da, ülkemizin seçkin durumunda memleketimizin müdafaası üzere herhangi bir nerede ve ne şartta olursa olsun bu topraklara canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin rahmetle anıyoruz. Bizler tek milletin esareti altında kalmadık. Türk milleti adına bire bir ölür, bin doğarız. Donsak da yansak dahi parçalansak da bu vatanı kimseye vermedik, vermeyeceğiz” diye konuştu.

Programda, şehitlerin hayrına banak bile döktürüldü.

Share: