Sarıkamış şehitleri amacıyla yürüdüler

İzmir’de mevcut sivil toplum kuruluşları, “Bayrağını desise sen birlikte gel” sloganı ile Sarıkamış şehitleri için yürüdü. Buca’da planlı yürüyüşün arkası sıra toplanan vatandaşlar, şehitler üzere dua etti.

İzmir’bile Ege Bölgesi Kars Ardahan Iğdır Dernekleri Federasyonu ve İzmir Sarıkamışlılar Ekin ve Dayanışma Derneğinin birlikte haddinden fazla sayıda sivil topluluk kuruluşunun üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar, 108 yıl önce Sarıkamış’ta donarak fert veren 90 bin şehit üzere ihtifal programı düzenledi. İzmir Sarıkamışlılar Ekin ve El Birliği Derneği önünden başlayan gidiş, Çevikbir Meydanı’nda sonuç buldu. Yürüyüşe, motorlu ekipler bile bindi verdi. Peyda planlı etkinlikte, şehitler amacıyla dualar edildi.

“Anaların yüreğine incitici, yiğitlerin kaderine buz düştüğü düz”

Ege Bölgesi Kars Ardahan Iğdır Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ciddi Çıpa, “Sarıkamış, hep imkansızlıklara ve karaca kışa rağmen Mehmetçik’in vatanını arkalamak üzere inançla, azimle verdiği mücadelenin acıklı hikayesidir. Sarıkamış, akıl mermi olup yağdığı, ayazın zehir tıpkısı mızrak kabil parçaladığı, anaların yüreğine biberli, yiğitlerin kaderine buz düştüğü yerdir” dedi.

“Tıpkı ölür, bin doğarız”

İzmir Sarıkamışlılar Hars ve Tesanüt Derneği Başkanı Kemal Bayandur, “Bir mermi sıkmadan 90 bin şehidimiz Sarıkamış’ta tanıklık şerbetini içmiştir. Bizler Çanakkale’de, Sarıkamış’ta, 15 Temmuz’dahi, ülkemizin temas durumunda memleketimizin müdafaası üzere herhangi bir nerede ve ne şartta olursa olsun bu topraklara canlarını seve seve feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Bizler tek milletin esareti altında kalmadık. Türk milleti namına bire bir ölür, bin doğarız. Donsak dahi yansak birlikte parçalansak dahi bu vatanı kimseye vermedik, vermeyeceğiz” diyerek konuştu.

Programda, şehitlerin hayrına lokma de döktürüldü. – İZMİR

Share: