Sakırga popülasyonundaki artım “KKKA vakaları”nı birlikte artırdı

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Esas Selen Dalı Akademisyen Prof. Dr. Mehmet Bakır, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı vakalarında sonuç yıllarda yeniden artım yaşandığını bildirdi.

Bakır, AA muhabirine, gelişigüzel sene KKKA hastalığı sorunuyla yüz yüze kaldıklarını söyledi.

Kene popülasyonunda sonuç yıllarda artım yaşandığına, bunun de KKKA riskini artırdığına değinen Bakır, “Eski yıllarda vakalarla sunma kalın karşılaştığımız Amasya, Tokat, Erzincan, Sivas ve Giresun’u içerisine kayran Kelkit Vadisi dediğimiz alandı. Vaka sayılarında biraz henüz güneye akilane artma var.” dedi.

Bakır, KKKA hastalığında 2002-2003’ten bilahare iniş çıkışlar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“KKKA hastalığı sunma çokça 2007-2008 ve 2009 yıllarında görüldü. Bu yıllarda suret 1300’lere yakındı, sonra anbean azaldı ve 1000’li rakamların altına düştü. Sonuç 2-3 yıldır tekrar sayıda çoğalma görüyoruz. 1300-1400’lere mümasil bir nicelik görüyoruz. Bu bir nice sebeple açıklama edilebilir, pandemi süreci zımnında insanların iri kentlerden bu alanlara göç etmesi, kene popülasyonunun artması ve mikrobu haiz sakırga sayısının de artması… Virüs haiz kene sayısı arttığı devir bittabi ki çor riski dahi artıyor.”

Sivas’ta elan geçmiş Zara, Yıldızeli, Hafik ilçelerinde ve merkeze bağlı köylerde henüz az hadise görüldüğünü hatırlatan Bakır, sonuç yıllarda ise vakalarda artma olduğunu dile getirdi.

Kelkit Vadisi’nin bitişiğindeki bu ilçelerde enfekte kene popülasyonunda dahi artma yaşandığını anlatan Bakır, yabani ve yerel hayvanların keneleri taşıdığını aktardı.

Bakır, KKKA hastalığına alelumum ilkbahar ve yaz aylarında rastlanıldığını, eylül ve ekimden sonradan vakalarda düşüş yaşandığını anlatım etti.

KKKA hastalığında çocuklarda ölüm oranının daha az olduğuna dikkati çeken Bakır, genellikle kâmil ve ati yaş ile eklenmiş hastalığı olanlarda hastalığın dokunaklı seyrettiğini vurguladı.

“Aşı çalışmaları var”

Bakır, KKKA aşısı çalışmalarının devam ettiğini birlikte aktararak, şöyle bitmeme etti:

“Safha 1 dediğimiz aşamada olan aşılar var. Temennimiz pandemi süreciyle aşı deneyiminin KKKA aşısına dahi kaydırılarak bu aşının biran evvel faz çalışmaları tamamlanarak uygulamaya girmesi. Bu sürecin hızlanacağını düşünüyorum. Lazım ülkemizde gerekse az dışı bazlı safha düzeyinde olan icraat var.”

Seçkin kenenin KKKA hastalığı virüsü taşımadığına birlikte işaret fail Bakır, vücuda tutunan kenenin patlatılmadan usulüne makul şekilde biran ilk çıkartılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Share: