Şahyar’da 3 bin 500 dekar arazi sadık sistem sulamaya geçti

Rustik kalkınmanın sağlanması noktasında üreticilere her alanda desteklerini sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyesi, Alaşehir’e ilişkin Şahyar Mahallesi’nde 3 bin 500 dekar sahanın sadık sistemle sulamaya çevrilmesini sağladı. Projeyle hem su tasarrufu sağlanacak hem dahi sulamanın henüz etken ve artağan yürütülmesi sağlanacak.

2022 yılında 70 milyonluk bütçeyi kırsal kalkınma üzere ayıran Manisa Büyükşehir Belediyesi’nde, Başkan Cengiz Ergün’ün 2023 yılı için 122 milyonluk dev bütçe müjdesinin ardından çalışmalar eksiksiz hızıyla devam ediyor. Üreticilere desteklerini kesintisiz sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyesi, Alaşehir’e tutkun Şahyar Mahallesi’nde birlikte hazırladığı projeyle 3 bin 500 dekar sahanın vabeste sistemle sulamaya çevrilmesini sağladı. Cesim bir kısmı Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirilen kestirmece 2 milyon liralık yatırımla hem akarsu tasarrufu sağlanacak hem bile sulamanın henüz aktif ve bol yürütülmesi sağlanacak. Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Yazman Yardımcısı Büyük Öztozlu, Rustik Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmayan Dirayetli, Alaşehir Muhtarlık İşleri Müdürü Düzentileme Ruz, Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk, Sulama Kooperatifi Başkanları ve Mahalle Muhtarları ile birlikte bölgeye her an sulama tesisini durumunda inceledi.

“Kırsalın önemini biliyoruz”

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin rustik kalkınmaya sağladığı destekleri anlatan Umumi Kâtip Yardımcısı Mualla Öztozlu, “Başkan Komutan geçen yıl rustik kalkınmaya rekor benzeri bütçe ayırdı. Bu sene katlanarak 122 milyon adına açıklandı ama bu hızlı hızlı gidersek henüz bile artacak. Güzeşte yıl kooperatiflere 40 bin metre boru dağıtımı yapmıştık, istikşaf desteklerimiz oldu. Depolar yaptık. Kooperatifler bizim için eke. Bu kadar kuraklığın olduğu dönemde bundan sonra bağlı cümle sulama olmazsa olmazımız. Başbuğ Koca’in de çokça ehemmiyet verdiği projelerin başında sulama projeleri geliyor. Özellikle üstelik kapalı sisteme geçilmesi noktasında talimatları var. Ofis Başkanımız dahi eskimemiş projelerini hazırlıyor. Galibiyet Kalkınma Ajansı ile ortak aynı projemiz var. Kırkağaç bölgesinde tıpkı alanı sadık sulamaya açacağız. Onun haricinde da projelerimiz var. Kooperatiflerimizden da talepleri almaya devam ediyoruz. 1000 ton basma desteğimiz var. 13 milyonluk aynı yatırım. Önümüzdeki hafta dağıtımlarına başlanacak. Sonrasında 500 parça damızlık belletici geliyor. Sabık yıl pekâlâ değme kamer, herhangi bir hafta tıpkısı hizmetimiz olduysa bu yıl da katlanarak devam edecek. Burada sizlerle bu arada olmaktan de memnunuz. Kırsalın önemini biliyoruz. Çalışmalarımız bile bu yönde. Başkanımızın dahi talimatlarıyla elan da artacak” ifadelerini kullandı.

“Devasa yatırımlar yapılıyor”

Turgay Mahallesi Sulama Kooperatifi Başkanı Sakıncasız Dönmez ise, “Çokça domuzuna tıpkısı envestisman. Aşağılık Büyükşehir’den, Cengiz Başkanımız Başbuğ oldu olalı çok iri yatırımlar alıyoruz. Kendilerine ve Yüksek Başkana, Kırsal Hizmetler Kat Başkanı Yılmaz Mir’e ve bütün ekibe ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Beribenzer devasa yatırımlar yapılıyor. Hizmetlerin ve başarıların devamını bekliyoruz. Herkese değişik teşekkürname ediyorum” diye konuştu.

“Yapılan hizmetlerden memnunuz”

Şahyar Sulama Kooperatifi Başkanı Mustafa Kıymık üstelik, “Kamu ortaklarım ve kişi adıma öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Eş’e, Mualla Bey’e, Yılmayan Satış’e değişik teşekkürname ediyorum. Çokça güzelce ayrımsız havuz sistemimiz yapıldı. Boruları döşendi. Yapılan hizmetlerden memnunuz” dedi.

“Tanrı bin kat razı olsun”

Şahyar Mahalle Muhtarı Ramazan Saraka da Komutan Ergün’e teşekkürname etti. Muhtar Saraka, “Cenabıhak razı olsun Cengiz Başkanımızdan. Bu yatırımlar basit değil. Bizleri ne büyüklüğünde mutlu ettiğini Cengiz Başkanım toplantısında gördü. Şu yatırımlar inanılmaz şekilde bizleri bahtiyar etti. Emeği güzeşte herkese teşekkür ediyoruz, Cenabıhak bin misil razı olsun” diye konuştu.

“Bu duyarlılığı gösterdiği amacıyla haddinden fazla teşekkürname ediyorum”

Alaşehir Kültür Odası ve MHP Alaşehir İlçe Başkanı Necdet Türk ise, “Aslında çokça söylenecek molekül var. Cengiz Başkana sizlerin gözetiminde çok teşekkür ediyorum. Cengiz Komutan’ın umumi yaptığı hizmetler saymakla bitmez. Bunu hepimiz biliyoruz. Benim Tarım Odası Başkanlığı kimliğim da var. Suyla müteallik yaptığı bu bakım benim için haddinden fazla çok değerli. Toptan ısınmadan ortalık iklim değişikliği oluyor. Doğrusu tarım yapacaksak su illaki olmalı. Cengiz Komutan’a de bunları fikren bu duyarlılığı gösterdiğinden muhit haddinden fazla haddinden fazla teşekkürname ediyorum, başarılarının devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Sulama tesislerine okkalı yatırımlar yapıyoruz”

Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmaz Mahirane ise proje ile ilgili maharet bilgiler aktardı. Daire Başkanı Yılmayan Usta, “Alaşehir Şahyar Mahallesi’nde var olan zahir herkes aynı bozuk sulama tesisi vardı. Küresel ısınma, iklim değişikliği ve susuzluk olan bu dönemde, su tasarruflu olmamız müstelzim aynı esas. Biz da bu bilinçle, Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Cengiz Ergün’ün talimatları ve önderliğinde sulama tesislerine kırıcı yatırımlar yapıyoruz. Hem kendimiz sulama tesisleri inşa ederek üreticilerimize yalnız erke maliyetiyle sulama hizmeti veriyoruz. Hem birlikte sulama kooperatiflerimize bindi yerine da sulamayla ilişkin çalışmalarımız yürütüyoruz. Şahyar Sulama Kooperatifi dahi yaklaşık 3 bin 500 dekar araziye sulama hizmeti veriyor ve bu suyu tamamen kemiksiz kanallarla iletiyordu. Burada de kısık anlamda ısı yayımı kayıpları oluşuyordu. Kooperatifimizin bize başvurusundan sonraları incelmelerimizi yaptık. 700 bin lirayı güzeşte maliyetle 300 tonluk deposunu inşa ettik Büyükşehir Belediyesi yerine. Araziye suyun iletilmesi amacıyla ayrı cinsten çaplarda bin 500 metreden aşkın sulama borularını bile gerçekleştirme ettik” dedi.

“Üreticilerimize esaslı iyi olsun”

Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmayan Kankızıl, “Bu desteğin dışında Alaşehir’bile hayatiyet gösteren özel bir firma bize ulaşarak sulamaya ve su tasarrufuna müteveccih benzeri finansmanı olduğunu ve bunu kullanmak üzere bize koruyucu olmamızı temenni ettiğinde, yeniden Şahyar mahallesinin değişik bölgesindeki sondajına yönlendirdik. Projesini tığ hazırladık, beceri desteğini verdik. Firma malzemeyi hazırlık etti. 470 bin teklik bire bir bütçede o projede kullanıldı. Kooperatif de hem bizim aldığımız borularda hem depoda hem da farklı firmanın sağladığı destekte işçiliğini, bağlantı ek parçalarını sağladı. Yerel yönetimle ve kooperatif ortaklığıyla bölgede 3 bin 500 dekar sahanın tamamen ilişkin sistemle sulamaya çevrilmesi sağlanmış oldu. Su tasarrufu sağlanmış oldu. Sulama hizmetinin henüz deli dolu ve verimli yürütülmesi sağlanmış oldu. Toplamına baktığımız burada 2 milyon lirayı güzeşte benzeri envestisman yapılmış oldu. Bu yatırımın heybetli tıpkı kısmı Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatife desteği kendisine sunulmuş oldu. Manisa Büyükşehir Belediyesi yerine 100-300 titrem beyninde ambarlama kapasitesine eş 7 adet sulama havuzu ve deposu inşaatını tamamladık. Bu depolardan 3 adedi kooperatiflerimize katkı adına sulama tesislerine ilave adına yapılmıştır. Diğerleri mahallelerimizde üreticilerin taral ve tanker doldurmaları amaçlı kendisine yapılmış ve eş kullanıma sunuldu” ifadelerini kullandı. – MANİSA

Share: