Kaynak ve Maliye Bakanı Bitkisel çalışkan yayında gündemi değerlendirdi Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “5 milyona mail Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) emeklilik hakkı doğacak. Bunların yüzde 40’ı bu yıl tekaüt olabilecek. EYT için bütçede kaynağı oluşturduk, rahatız. Ölçü vermeyeyim amma tığ EYT’nin kaynağını oluşturarak yıpranmamış yıla girdik.” dedi.

Bitkisel, Yol 7’deki “Başkent Kulisi” programında gündeme ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu.

İsveç’te Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasının özgürlük adı altında İslam düşmanlığının belirgin şekilde ortaya konulan tıpkı hareketin sembolü olduğunu vurgulayan Nebati, “Böyle sefihane, namussuzcasına, ‘çağdaş barbarlık’ adı altında yapılan bu hareketler elden İslam dünyasına değil, insanlığa cebin yapılmıştır. Bizim kutsi kitabımız Kur’an-ı Alicenap, tamlık insanlığa seslenme eden aynı kitaptır. Onu yakma cesareti çabucak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına değil, tüm İslam ve insanlık alemine yapılmış tıpkısı operasyondur. Bunlar lanetlidir ve bu bir hürriyet değildir, tiksinti suçudur. Şu anda yaptıkları ayrımsız barbarlıktır.” diye niteleyerek konuştu.

Bitkisel, hazırladıkları değme bütçede Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda bütçe disiplininden asla taviz vermediklerini dile getirdi.

Bütçenin teferruatlı zamandan sonra getiri dahası verdiğine işaret fail Bitkisel, şöyle bitmeme etti:

“Sonuç 5-6 yıldır bütçe faiz dahası vermemişti. EYT’nin geleceği haddinden fazla açıktı, tığ bunun önden tedbirini aldık. 5 milyona mail EYT’linin tekaütlük hakkı gelecek. Bunların yüzde 40’ı bu yıl emekli olabilecek. EYT için bütçede kaynağı oluşturduk, rahatız. EYT, bütçe üzerinde yüktür demincek ama bu yükün karşılanmasının dolgunca hesaplanması ve buna bakarak altyapısının de oluşturulması lazım. Sunma muhteşem noktası de bura. Cirim vermeyeyim ama tığ EYT’nin kaynağını oluşturarak yıpranmamış yıla girdik.”

Bitkisel, bütçenin çok vermesinin Türkiye’ye güvenmenin tıpkı neticesi olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Bu, Türkiye’deki sosyal yapının ve majör hesaplı göstergelerin hangi büyüklüğünde mebzul bir şekilde okunduğunun, buna göre alınan tedbirlerin şüphesiz gür bire bir serencam doğurduğunun göstermesi açısından bir neticedir. Bu sene seçme yılı olmasına karşın bütçe açığımızı yüzde 3,5’un altında tutacağımızı şimdiden kanıt edebilirim. Çünkü haddinden fazla güçlüyüz, ferah gidiyoruz, performans haddinden fazla bol. Arsıulusal alanda de sakinlik riskinin yavaş yavaş ortadan kalktığı bire bir bölüm, bizim üzere üstünlük olacak ve cari açığın giderilmesi noktasında bize çokça iri yardım sağlayacak. Atılacak adımlar ve dünyadaki enflasyonun Türkiye’birlikte dahi olduğu kabilinden düşmeye başlamasıyla nekahet riskinin daha alt seviyelere geldiğini görüyoruz.”

“Cumhurbaşkanımızın önderliğinde balaban altyapı hizmetleri yapıldı”

Nebati, ihracatın 2022’bile 254,2 bilyon dolarla rekor seviyede gerçekleştiğini anımsatarak, bu yılki hedefin 265 milyar dolar olduğunu ve buna çok şen tıpkısı şekilde ulaşılabileceğini kaydetti.

Türkiye’nin büyük ekonomik göstergelerinin son 20 yılda ortaya koyduğu performansın karşılığı olduğunu dile getiren Nebati, “Türkiye’da Cumhurbaşkanımızın önderliğinde o kadar eke enfrastrüktür hizmetleri yapıldı ki, ulaşımdan eğitime, sanayiden tarıma ve savunma sanayine kadar aklınıza gelebilecek gelişigüzel alanlarda yatırımlar haddinden fazla hızlı şekilde gerçekleştirildi. Yatırımların durmadığı ve herhangi bir türlü ihtiyacın karşılandığı ayrımsız dönemin göstergeleri ile debi ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bitkisel, Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna Savaşı sonrasında konumu itibarıyla Türkiye’nin üretim merkezi haline dönüştüğünü, ülkenin bulunduğu kavuşum avantajlarını çok dolgunca kullandığı belirtti.

Afrika’ya yaptığı ziyaretlerde Reisicumhur Erdoğan ve Türkiye’ye bunaltıcı deste gösterildiğini nâkil Bitkisel, bunun ekonomiye mefret avantajlar sağladığını rapor etti.

“Cumhurbaşkanımız olduğu sürece Türkiye Iktisat Modeli bu performansını sürdürür”

Nebati, Eşkâl Bankasının rezervlerinin güçlendiğine ve ihracatın arttığına işaret ederek, “Cari açığımızı giderecek performansımız çokça dolgunca, erke fiyatları düşüyor. Dünyadaki tüm mal fiyatlarında gevşeme var böylesi bire bir ortamda bizim dövize olan ihtiyacımız azaldı ve bu üstelik dolar fiyatlarını tetiklemiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Enflasyonun “kasımda boynunun kırıldığını”, aralıkta dahi düşüşünü sürdürdüğünü anlatan Nebati, aceleci bire bir şekilde enflasyonun düşmeye devam edeceğinin altını çizdi.

Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli’nin meyvelerinin aceleci aynı şekilde alındığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanımız milletin desteğiyle iktidarına bitmeme edecek. Cumhurbaşkanımız olduğu sürece Türkiye Ekonomi Modeli bu performansını sürdürmeye devam paha. Seçimden sonra bile yoluna bitmeme kıymetiharbiye. Hiçbir şekilde nema artırımı olmayacağı kabilinden bütçe disiplininden katiyen ödünleme verilmez, işlerini sapasağlam şekilde yürütür. Hassaten bakir güncellemelere gerekseme varsa onu dahi yapar yürür. Ego tıpkı hafta ilk bütçe gerçekleşmelerini ilan ettim ve benzeri haftadır sesleniyorum; ‘Ey mugayeret çıkın şu rakamlarla ait bir yorumda bulunun’ dedim. Bulunmayan, niçin bulunmayan? Çünkü dillerini yutmuş durumdalar, şu anda konuşamıyorlar. ‘Beklentiler, yürek, istikrardır, canlılıktır’ dedik, ‘Sen çık rakamlardan konuş’ dediler, demin o rakamları car ediyoruz. Haydi buyurun, ‘Gel aynı kıymetlendirme yap’ diyoruz, rakamları görünce kıymetlendirme yapmıyorlar.”

Share: