Sahte Covid-19 aşısı davasında 241 sene mahpushane istenen hemşireye toplamda 1 yıl 8 kamer mahpushane cezası

İzmir’deki bir hastanede Covid-19 aşısı enjekte etmeyerek yapmacıklı aşı kartı oluşturulmasına imkan sağladığı kanıt edilen abla ile 13 sanığın yargılandığı davada 2 sanık beraat ederken, başka sanıklara 2 kamer 15 dönüş ile 1 yıl 8 kamer arasında mütebeddil kodes cezaları verildi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Terbiye ve Araştırma Hastanesinde vazifeli hemşire R.K., 13 Ağustos 2021’üstelik Covid-19 aşısı yapmadığı halde sahte telkih kartı oluşturulmasına imkan sağladığı gelecek sürülerek tutuklandı. İzmir İl Esenlik Müdürlüğü konuya ilgili idari tetkik başlatırken, bire bir müddet tutuklu artan R.K. henüz bilahare adli taharri amacıyla serbest bırakıldı.

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı yoluyla hazırlanan iddianamede ise R.K. hakkında 13 posta “Algı ahzetmek”, 7 misil “Enformatik sistemine hukuka karşıt malumat dolap ve sistemdeki verileri tahrifat” ve 8 yol birlikte “Kamu malına kötülük verme” suçlarından 69 sene 2 kamer 15 günden 241 sene 6 taban kadar mahbes cezası dilek edildi.

İddianamede, 13 maznun hakkında birlikte “Idrak isnat etmek”, “Enformatik sistemine hukuka karşıt selen harmoni ve sistemdeki verileri tağyir” ve “Kamu malına kötülük ita” üzere suçlardan cezalar istek edildi.

Davanın İzmir 5. Okkalı Ukubet Mahkemesinde görülen duruşmasına tutuklanmadan sanık Ş.D. ile avukatlar katıldı.

Cumhuriyet savcısı, tema doğrultusunda değişmeyen verilmesini arzu etti.

Tutuksuz maznun Ş.D. akıbet savunmasında, kıygın olduğunu ve tek şekilde üzerine atılan suçlamaları gerçekleştirmediğini belirterek, beraatini arzu etti. Daha sonradan maznun avukatları son savunmalarını yaptı.

2 sanığa beraat

Mahkeme başkanı, mülahaza doğrultusunda değişmeyen verdiklerini belirterek, servet göndermeyen ancak Whatsapp grubunda düz düzlük 2 sanığa beraat değişmeyen verdiklerini söyledi.

Hemşire R.K. hakkında, “Görevi kötüye istimal” suçunu müteselsil şekilde olduğundan 1 yıl 1 kamer 10 dolaşma cezaevi cezası, “Mala zara verme” suçundan de 6 kamer 20 dönem delik cezası verip hükmün açıklanmalarının düşüncesiz bırakıldığı belirtildi.

R.K.’ye hacamat için dünyalık verdiklerini iddia eden 7 maznun üzerine birlikte “Görevi kötüye kullanmaya yardım” suçundan 5’er kamer delik cezası verilip, hükmün açıklanması düşüncesiz bırakıldı.

Diğer 4 sanık hakkında da “Görevi kötüye kullanmaya yardım” suçundan 2’şer kamer 15’er çevrim dam cezası verilerek ve hükmün açıklanmasını ansız bırakıldı. – İZMİR

Share: