Polonya ve Güney Kore, 5,8 milyar dolarlık askeri barışma imzalayacak

Polonya, Cenup Kore ile Rusya- Ukrayna savaşı karşısında caydırıcılık ve defans kapasitesini çoğaltmak için 5,8 milyar dolar mesabesinde askeri konvansiyon yapacak.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak ve Güney Kore Savunma Edinim Programı İdaresi Başkanı Eom Dong-hwan’ın imzaları 2 Eylül’birlikte Polonya’nın kuzeyindeki Morag kasabasında kâin ayrımsız askeri ayrıca atması bekleniyor.

Anlaşma kapsamında Polonya, Hyundai Rotem aracılığıyla üretilen ve kestirmece 3,4 milyar dolar değerindeki 180 skor K2 Black Panther tankı ile Hanhwa Defense aracılığıyla üretilen ve tahminî 2,4 bilyon dolar değerindeki 212 skor K9 Thunder obüsü satın alıyor.

Toplam 5,8 bilyon dolarlık teçhizatın bir kısmının bu sene, kalanının ise 2025’in sonuna büyüklüğünde teslim edilmesi planlanıyor.

Polonya Defans Bakanlığından yapılan açıklamada, anlaşmanın Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı çarpışma sürerken, Polonya’nın caydırıcılık ve savunma potansiyelinin güçlendirilmesi için yapıldığı aktarılmıştı.

Savunma Bakanı Blaszczak, 26 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Güney Kore ile ayrıca Korea Aerospace’in Lockheed Martin ile ortaklaşa ürettiği belli belirsiz terbiye ve cenk uçağı olan 12 FA-50’nin alımı için üstelik bu sene ortamında ayrımsız geçim imzalanacağını duyurmuştu.

Share: