Özkan Yalaz: Derik-Mazıdağı Kasaba Yolu Yapılsaydı 20 Vatandaşımız Hayattaydı

CHP Çeltek Mebus Özkan Şule, 2018 yılında projesi hazırlanan Derik- Mazıdağı belde yolunun yapılması halinde Mardin’in Derik ilçesinde 20 kişinin ölümüyle sonuçlanan gidiş geliş kazasının meydana gelmeyeceğini öne sürdü. Flama, “‘Devletin itibarından artırım olmaz’ diyen, devleti müdür YANLIŞSIZ Fırka Umumi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, hesaplı kısıtlamalar sebebiyle bazen projeleri kısıtlamıştı. Kısıtlanan projelerden tıpkısı tanesi bile Derik-Mazıdağı belde yolu… Bu proje hayata geçirilseydi, Derik kasaba yolu yapılsaydı 20 vatandaşımız hayattaydı” dedi.

Özkan Yalım, bugün ANKA Malumat Ajansı’na yaptığı açıklamada, Derik’te 20 kişinin ölümüyle sonuçlanan gidiş geliş kazasının meydana geldiği yola ilişik yeni bilgiler paylaştı. Şule, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 31 kilometrelik Derik-Mazıdağı kasaba yolunun yapımı amacıyla 17 Nisan 2018 tarihinde adamakıllı proje hazırladığını açıkladı. Projeye ait belgeyi gösteren Kıvılcım, şunları söyledi:

“Bu, 20 kişinin ebedî uyku ettiği, altı kişinin bile şu anda bibi komada olduğu ve onlarca yaralının olduğu ayrımsız kazanın olduğu bölgenin belde yolunun yapım projesi. Bir daha gine ediyorum; 17 Nisan 2018, 31 kilometrelik.

Hitit Maden’den yüklenen vesait, mecburen rampa bayağı Derik ilçesinden geçiyor. Elbette kim üzerinde 28-30 ton angarya olan araçların durma mesafesi, kaza özne araçların yaşları 17-22 arası, ayrımsız tanesi kamyondan dönme, akçakesme olan bire bir araç; akıbet itibariyle rampa kötü inerken frenleri patladı ve 20 vatandaşımız memat etti.

Ama esas sonuca geldiğimizde; bu kaza olmayabilirdi, 17 April 2018’de Karayolları’nın hazırlattığı bu proje uygulansaydı. ‘Devletin itibarından tasarruf olmaz’ diyen, devleti yöneten AK Fırka Umumi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, iktisadi kısıtlamalar cihetiyle bazı projeleri kısıtlamıştı. Kısıtlanan projelerden bir tanesi bile az buçuk önce anlattığım Derik-Mazıdağı kasaba yolu… Bu proje hayata geçirilseydi, Derik mekân yolu yapılsaydı 20 vatandaşımız hayattaydı.”Share: