Ordu’nun mega projesi

Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Cıvıl Cıvıl ziyareti sırasında talepte bulunduğu dev proje Mesudiye ilçesinde hayata geçiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanan Karadeniz Bölgesi’nin mega projesi yerine gösterilen Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Uran Bölgesi (TDİOSB) projesi Kalabalık’nun tarımsal istihsal üssü olacak.

Hayvancılıkta değme adım yeni OSB’da birleşecek

Hayvancılığın elan çağcıl yapılmasının sağlanması ve binlerce kişiye istihdam oluşturması hedeflenen projenin detayları belli oldu. Cıvıl Cıvıl Valiliği, Kalabalık Büyükşehir Belediyesi, Mesudiye Belediyesi, Kargaşa Ticaret ve Endüstri Odası (OTSO), Cıvıl Cıvıl Tecim Borsası (OTB) iş birliğinde Mesudiye ilçesinde hayata geçecek olan çalışmada hayvancılığın umum detayları bir alanda bulunacak. Buna bakarak efsanevi barınakları, deri entegre tesisi, hayvan hastanesi, gübre gazı tesisi, tezek fabrikası, ağızotu fabrikası kabilinden tesisleri ile yetiştiricilikten bakıma, deri ve ten ürünleri üretimden pazarlamaya kadar büyükbaş hayvancılıkta herhangi bir hamle Kargaşa Tarıma Dair İhtisas Besi Kombinasyon Sanayi Bölgesi’nde birleşecek.

100 skor besi pres tesisi kurulacak

Cıvıl Cıvıl Mesudiye Tarıma Dair İhtisas Besi Kombinasyon Endüstri Bölgesi bünyesinde 100 sayı Besi İşletmesi kurulacak. Besi işletmeleri en az 50 başlangıç kapasitede olacak şekilde organize edilecek ve rüçhan namına bölgede ruhlu vatandaşların talepleri doğrultusunda hayvancılık işletmeleri kurulacak.

Yıllık 7 bin titrem et üretimi gerçekleşecek

TDİOSB’nin yer şanlı ihtiyaçları arasında olan Deri Entegre Tesisi ve Kanara Tesisi ile almanak 7.000 ton vücut ve ten ürünleri üretimi gerçekleşecek. Etin üretiminden işlenmesine, canip ürünlerinin değerlendirilmesinden, paketlenmesine ve itici zincirde korunmasına kadar her soy adım lahzada sürdürülebilecek. Kalabalık, sanayi işletmeleriyle zat markasında et ve deri ürünlerini piyasaya sunacağı, pazarlayacağı tıpkı istihsal merkezine dönüşecek.

Bölgede yetiştirilen tahıllara gelgel garantisi sağlayacak

TDİOSB bünyesinde kurulacak olan Yemleme Fabrikası hem yemleme yapımında makbul buğday, arpa, yulaf, darı, günâşık kabilinden bölgede üretilen tahıllara çalım garantisi sağlayacak. Hayvancılık ile iştigal eden üreticilerin besi yemine ulaşması noktasında kolay sağlayacak.

Elektrik kesintilerinin önüne geçilecek

Mesudiye Tarıma Dayalı İhtisas Besi Birleştirme Endüstri Bölgesi’nin kurulacağı bölgeye 7.500 kW enerji nakli birlikte sağlanacak. Böylecene hem TDİOSB ‘nin ihtiyacı olan erke karşılanırken hem üstelik bölgenin da yer koca sorunlarından olan ruh kesintilerinin önüne geçilecek.

Bölge halkı henüz ucuza elektrik tüketecek

Ayrıca TDİOSB bünyesinde kurulacak Gübre Gazı Tesisi ve bu bünye ile angajmanlı yerine kurulacak Basılmış Fabrikası bölgede mefret ayrımsız istihdamı birlikte getirirken; ön halkının henüz ucuza erke ve tarımsal amaçla gübre kullanmasını sağlayacak.

İçme suyu problemi çözülecek

Proje ile gelişigüzel Melet Irmağı’ndan saniyede 29 litre, günlük ise 1.5 milyon litre suyun nakli Güzle bölgesine ulaştırılacak. Bu sığa ihtiyaçlar doğrultusunda saniyede 45 litreye büyüklüğünde çıkartılabilecek ve bölgenin sunu koca problemlerinden olan su ihtiyacı sorunu giderilecek. Böylecene Güzle Bölgesinin içmece suyu problemi ortadan kaldırılırken tarımsal sulama amacıyla kullanacağı suyun dahi tedariki sağlanmış olacak.

Kargaşa, besi sığırcılığının merkezi olacak

Projenin hayata geçmesiyle birlikte, Kargaşa İli besi sığırcılığı üzerine tıpkısı biçim haline ati. Hayvancılık sektörünün sunma iri girdisi olan yemleme ve yem bitkileri üretimi hareket gösterecek. Kurulacak olan uran tesisleri sebebiyle cilt ve vücut ürünleri işlenerek katma zer üretim yapılacak. Besi sığırcılığı özne işletmelerin kalifiye tarım modelleri ile yapacağı yetiştiricilik faaliyetlerinde deli dolu hayvanların et verimi arttırılacak. Sonunda çağcıl hayvancılık uygulamalarının gelişmesi sağlanacak.

1500 kişiye istihdam sağlanacak

Sektörün hem üretici hem üstelik sanayisinde kalifiye personel istihdamı doğrudan artacak. Eş makine ve ekipman parkı kurulması, yem istihzar tesisi kurulması ile işletmelerin üretim ve yatırım maliyetleri azalacak. 500 kişiye doğrudan bilvasıta olarak ise 1500 kişiye istihdam sağlanacak. – CIVIL CIVIL

Share: