Nijerli gözünden Eskişehir

Arsıulusal Öğrenci Kulübü (ULOK) başkanlığını yürüteç ve 6 yıldır Eskişehir’de darülfünun yetişek gören Nijerli Mahaman Sani, ülkesi ile yaşadığı kenti karşılaştırırken, “Eskişehir’in, ekonomik, kültürel, şehir düzeni, estetiği ve üç üniversiteden dünya eğitim düzeyi haddinden fazla peş seviyede. Eskişehir’de bildirme haddinden fazla sevdiğim şey kentte seçkin kavuşum birbirine yakınlığı, yeryüzü çok korktuğum ise köpeklerin fazlalığı” dedi.

Nijer’in başkenti Niamer’den Eskişehir’e gelen Afrikalı üniversiteli öğrencisi Mahaman Sani, kısaca 6 yıldır Türkiye’birlikte eğitim görüyor. 4 sene önce Konya’üstelik ortaöğretim öğrenimini tümleç Sani, kişi ülkesindeki diploma denkliği problemlerinden periferi Küçük Asya Üniversitesi’hangi kaydolduğunu anlattı. Bu süreç içerisinde Türkçe’sini beribenzer ihya imkanı bulduğunu nâkil Sani tıpkı zamanda Arsıulusal Mektepli Kulübü (ULOK) başkanlığını yürütüyor. Çeşitli faaliyetler ile Dünya’nın ciharıyek yanından Eskişehir’e gelen üniversitelileri kaynaştırmaya çalıştırdığını dile getiren Sani, “İnsanlar burada ne kadar haddinden fazla iletişime ve etkileşime girer ise o kadar çabuk Türkçe öğreniyorlar” şeklinde konuştu.

“Niame’nin benzeri avantajı var ise o da raks kültürü ve spor faaliyetleridir”

Anadolu Üniversitesi’nde İngilizce İktisat okuyan Sani, “Ekonomiden kaynaklı meydana gelen sorunları araştırmayı seviyorum. Burada edindiğim tecrübeleri ve tahsil hayatım boyunca edindiğim bilgileri özlük ülkemde sarmak istiyorum. Düpedüz Nijer’e bire bir katkıda düşmek yer iri borcumdur. Ülkeleri gelişmişlik düzeyine bakarak kategorize ediyorlar ve Nijer bu sıralamanın altında kalıyor. Başkentimiz Niamer’i, Eskişehir ile kıyaslayamıyorum birlikte, zira burası ayrıksı benzeri yüzyılda. Konuşu, kültürel, site düzeni, estetiği ve üç üniversiteden kontekst terbiye düzeyi çok eğin seviyede. Eskişehir’üstelik kendimi hangi büyüklüğünde mutlu hissetsem da Nijer’in başkenti olan Niame’deki dans kültürü ve spor etkinlikleri buradan çokça elan bol şartlarda gerçekleşiyor” dedi.

“bahis konusu köpekler olunca kendimi güvende hissedemiyorum”

“Eskişehir’da genişlik çokça sevdiğim şey ise kentte temas kavuşum birbirine yakınlığıdır” diyen 20 yaşındaki Sani, “Tramvaylardan yağlık istediğiniz yere çokça güdük ayrımsız müddet içerisinde gidebiliyorsunuz. Yani acul tıpkı ulaşım imkanı var. Belirtmem müstelzim sair tıpkı başlık ise şehirdeki köpeklerin fazlalığıdır. Çünkü bu uzanım beni oldukça korkutuyor. Hangi kadar tehlikesiz tıpkısı bölge desem dahi konu köpekler olunca kendimi rapor etmekte zorlanıyorum ve güvende hissetmiyorum. Bizim yaşadığımız havza Nijer Nehri’ne haddinden fazla mümasil benzeri Porsuk Çayı kadar diyebilirim ve herhangi bir sabahleyin oradan balık tutup sabahları kahvaltı yapabiliyoruz. Sanırım ego balıklı kahvaltılarımızı haddinden fazla özledim” diye niteleyerek özlemini dile getirdi.

ULOK’bile mevcut kültürel çeşitlilikten ortalık isteyenlere Türki başta almak için Frenkçe, İngilizce ve İspanyolca ameliye yapabilme imkanı verdiklerini ileten Sani, “Küçük Asya Üniversitesi’hangi bu yıl haddinden fazla fazla Asyalı mektepli geldi ve onların üstelik geleneklerini hıfzetmek haddinden fazla hoşumuza gidiyor” diye sözlerini tamamladı. – ESKİŞEHİR

Share: