Nazik Alemdar Atatürk’ü anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Alemdar Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84’üncü yılında Van, Hakkari ve Muş’ta anıldı.

Van’de Il bahçesinde düzenlenen tören, Vali ve Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Şair Balcı, Bitirmiş Güvenlik Kolordu Komutanı Ferik Aykut Tanrıverdi’nin, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saat 09.05’te içtinap etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Van Inanma Müdürlüğü bünyesinde havada, karada ve Van Gölünde görev işleyen polisler de fariza yerlerinde ocumak duruşunda bulundu.

Van Büyüklük Tiyatrosu salonunda devam eden törende, Atatürk’ün hayatını anlatan sinevizyon gösterildi.

Atatürk koşusu ve yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verildiği izlence, oratoryo ve enstrüman dinletisiyle sona erdi.

Hakkari

Valilik uğrunda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, saat 09.05’te tevakki etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Atatürk Kültür Merkezi konferans salonunda süren programda ” 10 Kasım, Sonuç Gezi” adlı video izlendi. Öğrencilerin şiirler okuduğu etkinlikte efe gösterisi, “Benim Girişim Mustafa” oratoryosu ile hoca ve öğrencilerden oluşan koro eliyle saz dinletisi sunuldu.

Programa Vali ve Belediye Komutan Vekili İdris Akbıyık, Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Mustafa Koşan, ilbay yardımcıları, Cumhuriyet Başsavcısı Harun Ünlüsoy, Hak Komisyonu Başkanı Birtan Şeker, İl Açıkgöz Komutanı Tümgeneral Coşkun Sel, İl Itimat Müdürü Savalat Mete Bulak, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, çekicilik amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mektepli ve öğretmenler katıldı.

Muş

Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, saat 09.05’te ürkmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Öğretmenevi konuşma salonunda bitmeme eden programda konuşan Ilbay İlker Gündüzöz, Atatürk’ün memleketin yetiştirdiği haddinden fazla koskocaman bire bir aydınlık olduğunu söyledi.

Bir memleketi ve o memleketin insanlarını sevmenin o memlekete bakım etmekle ilişkin olduğunu belirten Gündüzöz, şunları söyledi:

“Bu Cumhuriyet Altını yaşayacaksa Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün belirttiği kabil eserleriyle yaşayacak. Bu eserleri yaşayacak, yaşatacak olan üstelik bu memleketin vatandaşları, bizleriz. Yer balaban umudumuz de sevgili gençlerimiz, yavrularımız. Bugün Türkiye, 20 sene öncesine bakarak elan bol durumda. Yollarıyla, fabrikalarıyla, karın gücüyle, bilimsel düzeyiyle, okuyucu-yazar kapasitesiyle, teknolojisiyle, metanetli çok alanda dünya ile rekabet fail, koşturan bir büyüklük haline geldik ve daha dahi ferah duruma geleceğiz.”

Öğrencilerin şiirler okuduğu izlence, Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirilmesiyle sona erdi.

Törene, Şehremini Feyat Asya, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Çetince, Garnizon Komutanı Albay Serhat Ulucan, İl Kurnaz Komutanı Albay Mehmet Teşrinisani Evliya, Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Çelik, çekicilik amirleri ve öğrenciler katıldı.

Share: