Müsavat Dervişoğlu’ndan ’14 Mayıs’ Yorumu: “Bizim Olan Mayıslarda İyi Parti’nin Kazanacağı Seçme Zaferini Bekliyoruz”

KERİM MAKSAT

İYİ Öğür Grup Başkanvekili Muadele Dervişoğlu, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimin 14 Mayıs’ta yapılmasıyla ilgilendiren açıklamasına ilişik “Umumi Başkanımız ‘Mayıslar bizimdir’ dedi. Bizim olan mayıslarda İYİ Fırka’nin kazanacağı seçim zaferini bekliyoruz… Tünelin ucunda sâdır mum, İYİ Fırka’nin güneşine benziyor” dedi. İYİ Öğür Genel Başbuğ Yardımcısı Miğfer Akalın, partinin hafta sonu yapılacak İzmir kongresinde namzet tartışmalarına ilgilendiren “Tığ bir aileyiz. Yekpare adayların bütünü bizim kıymetlimizdir. Hangisi kazanırsa bile bizim il başkanımızdır” dedi.

İYİ Tümen Grup Başkanvekili ve İzmir Mebus Denklik Dervişoğlu, Umumi Komutan Yardımcıları Rıdvan Yordamlı ve Tolga Akalın, Kocaeli Mebus Lütfü Türkkan, Edirne Milletvekili Orhan Çakırdoğan, Tekirdağ Milletvekili Enis Kaplan ve Mersin Ağacı Milletvekili Hakan Sıdal, partinin hafta sonu yapılacak İzmir 3. Görgüsüz İl Kongresi öncesinde İl Başkanlığı’nda matbuat toplantısı düzenledi.

Kongrede namzet olacak adlar arasında yan tutulduğu iddialarına karşılık veren Genel Başkan Yardımcısı Akalın, İYİ Tümen’nin demokrasiyi içselleştiren aynı panel hareket olduğunu belirterek, “İYİ Tümen her evladına kıymet mesafede durmuştur, daha çok birlikte anca duracaktır. Tığ bire bir aileyiz. Tamam adayların kâffesi bizim kıymetlimizdir. Hangisi kazanırsa da bizim mülk başkanımızdır. Ilkokul ay bilahare iktidarda olacak aynı siyasi akım, evlatları arasında ayırım yapmaz, tekmil tersine hepsini kucaklar. Bugün birlikte böyle yapıyor, yarın üstelik böyle yapacaktır. Sayın Genel Başkanımız ve partimiz İzmir’deki tamlık sav arkadaşlarına benzeri mesafededir, seçme birini canı gönülden kucaklıyordur” dedi.

‘PARTİLERİN DÜĞÜNÜDÜR’

Partinin kurulduğu süreçte yaşanılan zorlukları hatırlatan Lütfü Türkkan de şunları söyledi:

“Parti adına öyle zorluklar yaşandı kim, ‘Bunlar tümen de kuramaz’ dediler, kurduk. ‘Seçime giremez’ dediler, seçime girdik. ‘Kazanamaz’ dediler parlamentoda düzen edilen ayrımsız öğür olduk. Bunları de cesurlar hareketinin lideri Genel Başkanımız Meral Akşener’in önderliğinde yaptık. Bu kongreler, İYİ Fırka’nin muhalefetteki sonuç devlet kongreleri olacak. Bundan ahir kongremiz İYİ Fırka’nin iktidarının iklim kongresi olacak. Kongreler siyasi partilerin düğünüdür, bütün tıpkısı arada peki.

Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’e herkese ‘anne’ diyor. Temel, hiçbir evladını birbirinden fark etmez. Biz aynı aileyiz. Mecmu adayların hepsi bizim kıymetlimizdir. Hangisi kazanırsa üstelik bizim devlet başkanımızdır. Bu meseleye ne dışarıdan engelleme ederiz ne da bununla ilgilendiren aynı girişimde bulunuruz. İzmir’in kaderini İYİ Tümen’nin İzmir delegelerine fırlamak zorundayız. Hiçbirimizin tıpkı hükmü yahut müdahale hakkımız yoktur. Umumi Başkanımız, herkese denk mesafededir. Tüm adaylarımız değerlidir” diye konuştu.

‘EŞİT MESAFEDE’

Genel Başbuğ Yardımcısı Rıdvan Maharetli bile şunları söyledi:

“Umumi Başkanımız, hep kongrelerimizde, ‘Rastgele arkadaşımızın aday olma hakkı vardır, demokratik aynı kurultay olmasını istiyorum’ demiştir. Gelişigüzel adaya bedel mesafededir. Hepimizin tarlada izi var, harmanda sözü var.”

‘TÜNELİN UCUNDA HASIL IŞIK…’

Cumhur Reisi Erdoğan’ın intihap tarihiyle ait 14 Mayıs’ı işaret etmesine ait değerlendirmelerde bulunan Kadro Başkanvekili ve İzmir Mebus Denklik Dervişoğlu, “Genel Başkanımız ‘Mayıslar bizimdir’ dedi. Bizim olan mayıslarda İYİ Parti’nin kazanacağı seçim zaferini bekliyoruz” dedi.

İYİ Parti’nin Türkiye genelindeki fikir oranlarıyla ilişik benzeri soruşturma yaptırıp yaptırmadığına müteveccih soruyu yanıtlayan Dervişoğlu, “Anket yaptırmıyoruz, soruşturma şirketlerine üyeyiz, ortalamayı alıyoruz. İşaretler gür. Tünelin ucunda görünen kandil, İYİ Tümen’nin güneşine benziyor” ifadelerini kullandı.

Dervişoğlu, konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

“İzmir, İYİ tümen için çok koskocaman aynı yerdir. İzmir, İYİ Tümen’yi kuran yerdir. İzmir’bile tek şeyi kişiselleştiremezsiniz. Bu süreçte öğür büyüklerinin görevi kutuplaştırmak değil, kucaklaştırmaktır. temas şeyi gedmek için burada değiliz, hakkı, hukuku, adaleti ve eşitliği savunuyoruz.

Siyasette güceniklik olanaksız, siyasa azimli insanların işidir. İzmir demokrasinin beşiğidir. İzmir’in bu süreçte üstelik adına getirmesi ister eden görevleri olacaktır, İzmir bu görevleri demokrasi fideist ve hürriyet arayışı içerisinde hesabına getirecektir. İzmir dersler şehridir, biz bu kenti öğrendikten sonradan haddinden fazla özdek öğrendik, burada yöntem yapanların de öğreneceği çokça husus vardır, buna ben dahi dahilim.”

Share: