Muğla’da hazırlanan 35 tonluk mermer ayakçak Sarıkamış Şehitleri’nin yürüyüşe başladığı alana dikildi

1914 yılının 15-22 Fasıla tarihleri beyninde, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber Dağları’nda, Kars’ı Ruslardan mankafa almak amacıyla harekata katılan 60 bin Mehmetçiğin donarak martir olduğu bölgeye Muğla’birlikte hususi kendisine işlenip mücehhez mermer ayaklık gönderildi. Ermaş Madencilik eliyle işlenip bölgeye gönderilen 35 bin kilogram ağırlığındaki üzerinde bilgilendirici yazıların kayran aldığı ayaklık şehitlerimizin yürüyüşünün başladığı Kızılçubuk Köyü’ndeki yerine yerleştirildi.

Türkiye’nin sunma balaban mermer ocaklarına sahip Ermaş Şirketler Grubu, Kars’ın Sarıkamış ilçesinde şehitlerimiz anısına tıpkısı eserin hayata geçirilmesini sağladı. Kaide’nin Muğla Beyazı mermerle özel adına hazırlandığını tamlayan Ermaş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, “Ecdadımıza, şehitlerimize ve Sarıkamış’a sahip çıkmak için hangi yapsak azdır” dedi.

Yakın tarihimizin en majör olaylarından birinin bile Sarıkamış Şehitliği olduğunu tamlayan Ermaş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, “Osmanlı ordusu, 22 Açıklık 1914’te Kafkas Cephesi’nde cenk etmek için Sarıkamış için koyulunca Allahuekber Dağları’ndaki kilolu kış şartlarında binlerce yurt evladı, donarak ve bağır göğse savaşarak martir düştü. Ermaş Maden yerine, Sarıkamış’ta martir sakıt Mehmetçiklerimizi üzere 2 çıngı şeklinde işlenen 35 titrem Muğla beyazı mermer kullanılarak bilgilendirme kaidesi hazırladık” dedi.

Özel yerine hazırlanan bu mermer blokların şehitlerimizin yürüyüşünün başladığı Kızılçubuk Köyü’ndeki hesabına yerleştirilirken, dedelerinin eskiden bu köyde yaşadığını tamlayan Ermaş Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, “Ulusal yiğitlik öykülerinin geçtiği yerler, şehitlikler, savaş ve zafer meydanları, majör kararların alındığı mekanlar, tarihi muhavvil olaylara şehadet fail mekanlar haddinden fazla önemlidir. Ecdadımızın bize bıraktığı bu mirası esirgeme ve geleceğe para aktarımı hesabına bu bilincin, bu ruhun, bu milli şuurun yaşaması gerekiyor.

Bu bilgilendirici eserin bulunduğu kavuşum eskiden ailemizin yaşamış olduğu Kızılçubuk Köyü’nde olması beni ayrıca duygulandırdı. Bizim mutluluk yerine, millet yerine, çap kendisine kendi talih sınırlarımız içerisinde diri insanlara olduğu kadar bize bu mirası bırakan ecdadımıza üstelik karşı sorumluluklarımız var. Bu topraklara hepimizin borcu var. Ecdadımıza, şehitlerimize ve memleketimiz Sarıkamış’a ehil çıkmak üzere ne yapsak azdır” diye kaidenin adına konulmasında teknik bindi veren Sarıkamış Platformu Başkanı Ümit Kabay’a bile teşekkürname etti. – MUĞLA

Share: