Alpinist gençler, ecdadı martir düştükleri zirvelerde anıyor

Kars’a çevre illerden mevrut gençler, ecdadı, şehit düştükleri topraklarda şahika tırmanışlarıyla anıyor.

Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Dağcılık Federasyonu Kars Temsilciliğince hazırlanan Milli Savaş Şehitlerini Yâd Etkinliği kapsamında Kars, Ardahan ve Iğdır’dan 150 tendürüst, Osmanlı-Rus savaşı sırasında martir sakıt er ve dolay halkının mezarlarının bulunduğu merkeze sınırlanmış Ağadeve köyünde ayrımsız araya geldi.

Burada köy sakinlerinden kesim hakkında vukuf kayran çoluk çocuk, Türkiye Alpinizm Federasyonu Kars Temsilcisi Alpay Korkmaz öncülüğünde Ağadeve Dağı’na yürüyüşe geçti.

Bölgede üniversite okuyan Mısır, Çad ve Yemen’den öğrencilerin bile aralarında bulunduğu takım, 2 bin 300 rakıma çıkıp, burada şehitler amacıyla Kur’an-ı Semih okudu, dua etti.

Proje kapsamında ilk kez düzenlenen aktiflik, Türkiye’nin farklı kentlerinden ati gençlerle diğer zirvelerde bitmeme edecek.

Toyluk ve Spor İl Müdürü Nedim Arslan, AA muhabirine, Dağcılık Federasyonu gönüllülerinin, ülkenin Anadolu’daki değerlerinin düzensiz sürücüleri olduğunu söyledi.

Türkiye’nin değişik kentlerinden gelen gençlerin, yaşananları durumunda görmesinin önemini vurgulayan Aslan, “Anadolu’daki huzur ve konforumuzu, serhat şehirlerinde ödenen bedellere, tutulan nöbetlere, içilen tanıklık şerbetlerine borçluyuz.” dedi.

Gençlerin, yorulmadan ve üşümeden şehitlerin izinden gittiğini vurgulayan Arslan, şöyle devam etti:

“Çünkü benzersiz kadim benzeri medeniyetin sahibi olan, bu memleketin evlatlarına bunu anlatacak, bu mirası bitmeme ettirecek olan sizlersiniz. Bir Tane güvencemiz sizlersiniz. Tığ onlardan bu bayrağı devraldık, gençlerin birlikte bunun hakkını vereceğine hiç şüphemiz yok. Rabbimiz, şehitlerimize layık evlatlardan olabilmeyi yıldız etsin, onların önünde ve izinde eylesin.”

“Şehitlik ve yurt bilincini sağlamak istiyoruz”

Türkiye Alpinizm Federasyonu Kars Temsilcisi Alpay Korkmaz dahi belirlenen dağlara reviş düzenleyerek, zirvede şehitleri andıklarını belirtti.

“Kars’taki şehitleri yâd, belirleme edilen şehitleri durumunda görüp burada mevcut mektepli arkadaşlarımıza, yabancılara, Kars halkına lanse etmek amacıyla etkinlikler düzenliyoruz.” ifadesini kullanan Korkmaz, Ağadeve Dağı’nda yapılan etkinliğe 150 gencin katıldığını bildirdi.

Şehitlerin zirvede dualarla anıldığını vurgulayan Korkmaz, “Haddinden Fazla şehidimiz var. Bu şehitleri anarken halkımıza de şehitlik ve vatan bilincini düşünmek istiyoruz. Aynı zamanda bile dağcılığı daha adamakıllı izhar etmek amacıyla bu faaliyetleri yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Etkinliği gençlerle yapmanın anlamlı olduğunu vurgulayan Korkmaz, Ağadeve ve Sarıkamış Allahuekber dağlarında şehitlerin bulunduğunu belirterek, “Şehitleri anmak amacıyla yürüyüşler düzenlemeye başladık, zaman birlikte ilkini gerçekleştirdik. Bu tuhaf faaliyetlerimiz bitmeme edecek.” diye konuştu.

Dağcılardan tarihçi Harun Çalkın üstelik Ağadeve Dağı’nda birçok martir mezarının bulunduğunu belirterek, toprak hakkında gençleri bilgilendirdi.

Share: