Möble BAĞA-GE’nin yıpranmamış rotası Fas

Bursa Ticaret ve Endüstri Odası (BTSO) öncülüğünde Tecim Bakanlığı destekleriyle çalışmalarını sürdüren Bursa Mobilya Sektörü Arsıulusal Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesi üyeleri dış satım için Fas pazarına odaklandı. Bursalı bölüm temsilcileri proje çerçevesinde planlı geçmiş B2B organizasyonunda 70’i aşkın Fas firması ile aynı araya gelerek, 400’ün üzerinde hareket görüşmesi gerçekleştirdi.

Bursa iş dünyasının bina kuruluşu BTSO, projeleri ile Türkiye’nin dış satım odaklı büyümesine ulama sağlamaya devam ediyor. BTSO öncülüğünde düzenlenen Möble BAĞA-GE Projesi’ne katılan firmalar, ihracatta rotasını Fas’a çevirdi. Daha evvel ABD pazarında incelemelerde mevcut UR-GE projesi üyeleri, ilk B2B organizasyonu amacıyla Fas pazarını tercih etti. 4 bin 500 kilometre uzaklıktaki Kazablanka kentine kullanılmamış iş bağlantıları inşa etmek üzere gelen kısım temsilcileri başarılı ayrımsız şekilde B2B organizasyonunu tamamladı. Programa 70’i fazla Faslı firma katılırken, 400’ün üzerinde iş görüşmesi gerçekleştirildi. Aktiflik sebebiyle çağ temsilcileri, Afrika’ya açılan kapı kendisine gösterilen Fas’ta kullanılmamış gelişim bağlantıları amacıyla muhteşem tıpkı etap atmış oldu.

“Fas’ta 170 Türk firması var”

Faslı departman temsilcilerinin ağırbaşlı ilişki gösterdiği programda, Kazablanka Tecim Müşaviri Itır Özergül Çolak birlikte Bursalı firmalarla bir araya geldi. Programda müracaat işleyen Çolak Fas’ta 170 Türk firmasının faaliyette olduğunu söyledi. Türkiye’nin Fas ile ticaretinde son yıllarda artış gözlemlendiğini ifade fail Çolak, “İki mutluluk arasındaki ticaret hacmi kestirmece 4 bilyon dolar. Tecim Müşavirliği olarak bakanlığımızın firmalarımıza sunduğu destekleri anlatıyoruz. Fas’ta Bursalı möble sektörü temsilcilerimizi görmekten memnunuz. Umarım bu görüşmeler gitgide ticari işbirliklerine dönüşür” dedi.

“Haddinden Fazla müspet dönüşler aldık”

BTSO 12. Patika Komitesi Başkanı Mustafa Batur, Möble BAĞA-GE çerçevesinde Fas’ın en balaban tecim merkezlerinden Kazablanka’üstelik ikili hareket görüşmeleri gerçekleştirdiklerini belirterek, “Aktiflik beklentilerimizin üstünde gerçekleşti. Faslı firmaların programa kısık deste göstermesi sevinme donör. Bizler Türkiye amacıyla ihracatın, istihdamın ve üretimin önemini çok gani biliyoruz. İhracat için dünyanın seçme coğrafyasında olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“İlk etkinlikte iyicene ayrımsız sükse yakalandı”

BUTTİM Başkanı ve BAĞA-GE Proje Üyesi Kapalı Şengül, programa katılan tüm firmaların çok mutlu ayrıldığını belirterek, “15 firma ile direkt ve kesin ülfet yaptım. Gücük süre süresince benden çevrim bekliyorlar. Kıtipiyoz bekçi atışı firmalar getirilmiş. Bu organizasyon bizim üzere tıpkı ilk. Emeği güzeşte herkese teşekkürname ederim” dedi.

“Tığ rakip değil, yol arkadaşıyız”

KAPLUMBAĞA-GE Proje Üyesi Hasan Miğfer Aksoy, karı mobilyası segmentinde üretim yaptıkların ve 30 ayrı talih ile ticaretlerini sürdürdüklerini belirterek, “UR-GE üyesi firmalar birbirlerini rakip değil, posta arkadaşı kendisine görüyor. Herkes burada ilgilendiği müşterileri, bambaşka hangi firma ile tanıştırabiliriz diye çabalıyor. Çokça güzel aynı ünsiyet ortamımız var. Firma adına Fas’a daha geçmiş ihracatımız vardı ama istediğimiz ölçüde değildi. Pazarı yerinde ahzetmek, almaç taleplerini tatmak bizim amacıyla yarar oldu.” şeklinde konuştu.

“Fas cazibedar bir alışveriş”

BAĞA-GE Proje Üyesi Mustafa Güzelyazıcı, KAPLUMBAĞA-GE üyelerinin ‘birlikten bilek doğar’ prensibi ile debi ettiğini belirterek, firma kendisine ihracatı tezyit etmek hesabına çalışmaya devam edeceklerini söyledi. UR-GE Proje Üyesi Durmuş Kumru, BTSO’nun öncülüğünde gerçekleştirilen önce B2B organizasyonun ihracata katkı sağlayacağına inandığını belirterek, “Faslı firmaların niteliği bizleri çok bahtiyar etti. Firmalarımızın burada eskimemiş iş bağlantıları kuracağına inanıyorum.” diye niteleyerek konuştu. KAPLUMBAĞA-GE Proje Üyesi Beklenti Çelek ise UR-GE ile ESIR’den bilahare ikinci sefer ensiz dışı deneyimi yaşadığını belirterek, Fas’ın möble sektörü amacıyla fosforlu bir aksata olduğunu vurguladı.

“Firmaların kalitesi çokça ongun”

Fas’ta hareketlilik gösteren KİTEA firmasından İbrahim Halk Abdouni, ince yıllardır Türk firmalarıyla ticaret yaptığını belirterek, “Türkiye ile çalışmaktan memnunuz. Söz Gelişi bu sene Türkiye’den ocak ve yazıhane mobilyası almaya başladık. Bu aktiflik ile mobilya alanında Bursalı firmalarla tanıştık. Firmaların kalitesi az çok gür. 3-4 firma ile gitgide alay malay çalışmayı arzuluyoruz” dedi.

Sudan’dan iş görüşmesi amacıyla geldi

Fas’ta 10 yıldır möble dekorasyon üretimi işleyen Ahmet Keskin, “Bizler ürünlerimizin yüzde 100’ünü Türkiye’den temin ediyoruz. Hele Bursa firmaları ile çalışıyoruz. Fas’ta Bursalı firmaları görmek bizleri kıvançlı etti.” dedi. Sudan’dan gelişim görüşmesi açmak amacıyla Kazablanka’ya mevrut Mehmet Ökmen ise, “7 yıldır Sudan’birlikte yaşıyorum. Bursalı firmaları itaat etmek üzere Sudan’dan geldim. Fas’ta showroom yatırımı fora etmek istiyorum. Bu noktada önümüzdeki dönemde Bursalı firmalarla çalışabilirim” şeklinde konuştu. – BURSA

Share: