Madenci ata enkazda can kurtardı, kızı deri kentte çocuklara moral verdi

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin arkası sıra Zonguldak’tan bölgeye gelerek kontrol kurtarma çalışmalarına katılan madenci babasından etkilenen Elif Yaşar Birol, otağ kentte çocuklara moral aşılıyor.

Sarsıntı bölgesinde 7 çevrim süresince fariza yaparak enkazdan onlarca kişiyi kurtaran babası Bilal Karapınar’ın anlattıklarından etkilenen 28 yaşındaki Elif Yaşar Birol birlikte depremzede çocukların yaralarının sarılmasına ulama nail olmak için harekete geçti.

Zonguldak Gökçebey Gençlik Merkezi gönüllüsü Birol, Kahramanmaraş’a gelerek Batıpark Otağ Kent’te çocuklara müteveccih etkinlikler düzenliyor.

Elif Yaşar Birol, AA muhabirine, daha geçmiş Malatya ve Elazığ depremlerinde bölgede gönüllü adına görev aldığını belirterek, Kahramanmaraş’a birlikte benzeri şekilde geldiğini söyledi.

Birol, 23 almanak madenci olan babasının depremlerin arkası sıra İslahiye’ye gelerek arama kurtarma çalışmalarına katıldığını, arkası sıra Zonguldak’a döndüğünü ifade ederek, “Babamın anlattıkları ve yaşanan hâller, medyadan izlediklerimiz çokça faal oldu. Buradaki afetzede çocuklarımızla tıpkısı arada olma isteğimiz çok artıyor. Çocuklarımızla bir nice aktiflik yapıyoruz. İstediğimiz özdek çocuklarımızın yüzünü güldürebilmek. Yaşadıkları facia durumunu benzeri zaman olsun içlerinden atabilmek, hafızalarından hazfetmek istiyoruz.” diye konuştu.

Çalışmaları kapsamında ailelere da moral desteği verdiklerini belirten Birol, şunları kaydetti:

“Devletimizin etkisi ve desteği burada haddinden fazla nazik. Biz birlikte burada devletimizin ve milletimizin yanındayız. Zonguldak olarak madenci şehri olduğumuz amacıyla birçok yakınımız madenci. Onların anlattıkları birlikte bizim içimize dokundu, burada olma isteği oluştu.”

Birol, madencilerin yer sarsıntısı bölgesinde “kömür amacıyla değil, popülasyon için” çalıştıklarını söylediklerine değinerek, kendilerinin üstelik o ömrü bitmeme yol açmak amacıyla burada çalıştıklarını, çocukların yüzünden gülümsemeyi az etmemek istediklerini sözlerine ekledi.

“Kızım de ego dahi bire bir niyetle gittik”

Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessese Müdürlüğünde müteharrik 23 almanak beyaz zehir işçisi, 5 çocuk babası 51 yaşındaki Bilal Karapınar, insanlara umut oluşmak amacıyla gönüllü olarak Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki kontrol kurtarma çalışmalarına katıldıklarını söyledi.

Madenciliğin edisyon bire bir iz olduğuna meni fail Karapınar, “Deprem bölgesinde yaptıklarımızın fazlasını kayran altında yapıyoruz. Tığ dahi işe gidene ‘Hayırlı işler.’, işten çıkana ‘Geçmiş olsun.’ denir. Düz altında gitmek herkesin harcı değil. Sarsıntı bölgesinde yaptıklarımız bizi yormaz.” dedi.

Karapınar, bir canı kurtarmanın çokça güzel bire bir duygu olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kızımla telefonda görüşüyorduk. Ego ona anlatıyordum, o birlikte bana ‘Dikkat et.’ diyordu. ‘Dikkat edilecek bire bir şey bulunmayan. Biz bunun beniz katıyla, bin katıyla saha altında uğraşıyoruz, kalın değil.’ diyordum. Sonraları ben geldim, o gitti fahri kendisine. Bana ‘Baba sen görevi tamamladın, deminden ben gidiyorum.’ dedi. ‘Kızım senin bile benzeri katkın olsun, sen üstelik tıpkısı yaraya derman ol, sen üstelik bir vatandaşa yararlı ol.’ dedim. Kızım de ego da benzeri niyetle gittik, değişen tıpkı şey yok. Madende senelerce çalışıp çalışma vermişim, tıpkı bala yetiştirmişim, darülfünun okutmuşum ve orada birilerine müfit oluyor. Elhak çocuklarımızı tığ bu amaçla büyütüyoruz. Oku, büyü, devlete, millete bire bir faydan olsun. ‘Allah razı olsun, bana tıpkısı iyiliğin dokundu.’ sözünü duyabilmek ne evire çevire madde.”

Hareket bölgesindeki çocukların yaşadığı travmayı atlatmasının kolay olmadığına dikkati çekici Karapınar, bu sürecin atlatılması amacıyla kızının elinden gelenin yer iyisini yapmaya çalıştığını sözlerine ekledi.

Share: