KYK yurtlarında, “Zelzele Ajanda, Çök Al Tutun ve Boşaltma” tatbikatı düzenlenecek

İçişleri Bakanlığı Kıran ve Acil Uzanım Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Emniyet ve Yurtlar (KYK) Genel Müdürlüğü hisse senedi birliğinde “Zelzele Yadigâr, Çök Desise Tutun ve Tahliye” tatbikatı yapılacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, KYK öğrenci yurtlarında görevli yönetici, personel ve öğrencilerin olasılı facia ve ivedi buut olaylarındaki akıllıcasına çizi şekilleri hakkında bilgilendirilmeleri üzere zaman saat 21.00’de tatbikat düzenlenecek.

Türkiye genelinde mevcut mektepli yurtlarında uygulanacak tatbikat öncesi, Ankara’da Cebeci Şehir Kız Mektepli Yurdu’nda saat 20.30’da bilgilendirme toplantısı yapılacak.

İstanbul’da Fatih Odalık Mehmet Erkek Mektepli Yurdu’nda, İzmir’de Zübeyde Bayan Kız Öğrenci Yurdu’nda, Adana’da Çukurova Eş Öğrenci Yurdu’nda, Kayseri’de Melikgazi Kız Öğrenci Yurdu’nda, Kahramanmaraş’ta Afşar Kız Öğrenci Yurdu’nda, Erzurum’da Abdurrahman Gazi Kız Mektepli Yurdu’nda ve Van’da Aişe Sıddıka Koca Mektepli Yurdu’nda il valisi, GSB diyar müdürü ve AFAD iklim müdürü ile deli dolu bağlantı gerçekleştirilecek.

2022 Afet Tatbikat Yılı mutluluk genelinde tatbikatlar ile devam ediyor

AFAD, “Afetlere dirençli toplum oluşturma” vizyonu çerçevesinde, toplumun eksiksiz kesimlerine yönelik brifing çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda “2021 Kıran Eğitim Yılı”nda gerçekleştirilen karşı karşıya ve çevrim içi facia farkındalığı eğitimleri, 2022 Kıran Tatbikat Yılı ile davranış değişikliğine dönüştürülüyor.

2022 Facia Manevra Yılı kapsamında, bugüne kadar okullar, kütüphaneler, hastaneler, amme binaları, yurtlar, huzurevleri, adliye, ceza ve tevkifevleri, havalimanları, AVM’ler ve terminallerde toplamda 66 bin 202 manevra düzenlendi.

12 Kasım’da 81 ilde manevra yapılacak

1999’da meydana gelen Düzce depreminin yıl dönümü olan 12 Kasım’da ise AFAD koordinasyonunda, Türkiye’de afetlere müteveccih farkındalığı çoğaltmak ve yer sarsıntısı anında akla yatkın tutum şekillerini çoğaltmak üzere 81 ilde, bilcümle vatandaşların katılımıyla saat 18.57’de “Çök-Düzen-Tutun” tatbikatı yapılacak.

Share: