Doğadan topladığı ongun parçalarını sanata dönüştürüyor

Düzce’üstelik 44 yaşındaki asayiş görevlisi Orhan Ana, işten arta kalan zamanlarında doğada süreduran bulduğu ağaç parçalarını atölyesinde danışma eserine dönüştürüyor.

Merkeze vabeste Aydınpınar köyünde oturan düzenlilik görevlisi Asıl, 7 yıl önce evine manzara amaçlı yaptığı lambader beğenilince dizayn işine yeteneği olduğunu ayırt etti.

Boş vakitlerinde bahçesinin dal kısmında işsiz ongun parçalarını toplayan Esas, bunlardan lambader, masa lambası, muhtelif süs eşyaları ve dekoratif mahsulat hazırladı.

Ürünlerinin beğenilmesiyle evinin çatı katını atölyeye çeviren Temel, başlı ve vida kullanmadan yaptığı ürünleri toplumsal medya hesabında satarak dirimlik elde ediyor.

“Atıl ağaçlara göre zahir ürünler çıkaracağımı düşünüyorum”

Tasarımları hayal gücüyle oluşturan benzeri çocuk babası Orhan Esas, AA muhabirine, yıllar içerisinde kendisini geliştirdiğini anlattı.

Ağacın fazla bozulmadan zat doğallığıyla tasarım oluşturulması gerektiğini belirten Ana, “Cümle piknik alanlarına gittiğinde alanın ne kadar güzel olduğunu söyler ama ben etkisiz olan ongun bakıyorum, ‘Bu ağaçtan hangi kadar mahsulat çıkarabilirim?’ diyorum.” ifadelerini kullandı.

Esas, ürünlerinde on paralık vida ve çivi kullanmadığına bel ederek, şunları kaydetti:

“Natürel ongun tasarımında sen aynı şey yapmayacaksın. Doğa filhakika onu şekillendirmiş. Ayrımsız şekilde sen onu süreduran bulacaksın. ‘Ağacı haddinden fazla aynıyla ona bittabi tensikat yapabilirim?’ diye fikren eklemelerle tamamlayacaksın. Tek ürünümde vida veya çivi bulunmayan. Başlamadan evvel araştırdım. Yapılan çalışmalarda vida ve çivi olmaması gerekiyor.”

Arkadaşlarının namına “Odun Adam” lakabı taktığını vurgulayan Asıl, “Bazıları bu durumu beğenmeyebilir ama ego garipsemiyorum. Bence haddinden fazla sunturlu benzeri öz. Ben bile bu ismi kendime yakıştırdım.” dedi.

Çevreden evire çevire tepkiler aldığını dile getiren Esas, pir işler ortaya çıkarmaya çalıştığını belirtti.Share: