Kürsü temsilcileri Samsun’un turizm potansiyelini masaya yatırdı

Samsun’de, Mutedil Karadeniz Turizm Paneli’nde kentin turizm potansiyeli ele alındı.

Ilımlı Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği (KATİD), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Atakum Belediyesinin katkılarıyla kentteki tıpkısı otelde düzenlenen panelde, gezi acenteleri ve kesim temsilcileri aynı araya geldi.

Samsun Valisi Zülkif Görgüsüz, açılışta yaptığı konuşmada, kentte turizmin geliştirilmesi için heveskâr bire bir sağ açıklık gerektiğini, bu kapsamda Ilımlı Karadeniz Turizm Paneli’ni önemsediklerini söyledi.

Samsun ilkin almak amacıyla Sinop, Amasya, Tokat ve Ordu’ya gezici koparmak amacıyla hangi yapılması gerektiğinin planlanmasının önemine değinen Dağlı, “Bozukluk Antalya’ya değil dahi buraya gelsin? Neden Bodrum’a değil dahi buraya gelsin. Ihtimal bunların üzerinde durmamız lazım.” dedi.

Dağlı, kentin bir nice alanda turizm potansiyeline erbap olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Biz haddinden fazla balaban aynı maksat kitleye seslenme edebiliriz. Bambaşka keyif turizmi. Spor altyapımızın çok dolgunca olduğunu biliyoruz. Konaklama tesislerinde ilkokul örtüsüz, dört ve üç bariz otellerimiz çok çok. Lacerem bire bir turiste hitap etmeliyizi düşünürken konaklama tesislerini bile buna makul tasarım etmemiz gerekir.”

Samsun’un, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ilkin oluşmak için Bafra, Vezirköprü, Ayvacık ve Çarşamba ilçelerinde güçlü çokça katıksız güzelliği topluluk mecmu tıpkı turizm destinasyonu olduğunu ifade eden Dağlı, “Amacımız kitle turizmi olmamalı. Belki bundan de kaçmamız gerekiyor.” diyerek konuştu.

Atakum Şehremini Cemil Sarban birlikte Samsun’un güzel benzeri coğrafyada ve iyicene benzeri destinasyon üstünde olduğunu vurguladı.

Kentin yeteri büyüklüğünde tanıtılamadığını dile getiren Savran, bu yönde çalışmalar yapılması gerektiğini anlattı.

SELIM Öğür Samsun Saylav Yusuf Berrak Yılmaz, CHP Samsun Mebus Neslihan Hancıoğlu üstelik Samsun’un cemaat olduğu turizm potansiyeline belen etti.

Panele konuşmacı yerine ANEX Volta Umumi Heyet Başkanı Neşet Koçkar, ALTİD Umumi Heyet Başkanı Burhanettin Arı, ETS Volta Yönetim Kurulu Başbuğ Yardımcısı Suat Özbek ile Mercan Balığı Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mengü katıldı.

Panelistler, kentin turizm potansiyelinin canlandırılması, kente çıktı gezici soldurmak üzere neler yapılması gerektiği üzerine fikirlerini paylaştı.

Share: