Kremlin Sözcüsü Peskov: “Erdoğan ve Putin, meşveret talebini Astana’da ele alabilir”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Oran Başkanı Vladimir Putin ile Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Kazakistan’ın başkenti Astana’de gerçekleşecek Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Zirvesi’nde benzeri araya geleceğini söyleyerek, “Erdoğan ve Putin, müracaat talebini Astana’dahi ele alabilir” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kazakistan’ın başkenti Astana’birlikte gerçekleşmesi planlanan Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Zirvesi’ne Rusya Mehabet Başkanı Vladimir Putin’in üstelik katılacağını açıkladı. Peskov, bu çerçevede Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile Putin arasında tıpkı musahabe gerçekleşeceğini söyledi. Cumhur Reisi Erdoğan’ın henüz geçmiş Rusya ile KUL, Fransa, Almanya ve İngiltere beyninde danışmalar başlaması yönünde uzlaştırıcı olma niyetini açıklamasının arkası sıra liderlerin bu konuyu görüşüp görüşmeyeceği sorusuna cevap veren Peskov, “Konuşma talebi Astana’da ele alınabilir. Ancak bununla ait somut ayrımsız madde yok” dedi. Peskov ayrıca, Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakere görüşmelerini Antalya yahut İstanbul’da sürdürme yönünde girişimlerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu teklifi esasen Putin’e iletip iletmeyeceği üstüne dahi gelişigüzel şeyin olanaklı olabileceğini tabir etti.

“Başkumandan sıfatıyla Putin’e bu konuda raporlar sunuluyor”

Rusya’nın, sabahleyin saatlerinde başkent Kiev birlikte karışma görünmek için bir nice kente düzenlediği saldırılar için da mütekellim Peskov, cümle bunların hususi askeri operasyonlar çerçevesinde gerçekleştiğini belirtti. Operasyonlar üzerine Putin’e bilgi verildiğini nâkil Peskov, “Bugünkü saldırılara gelince Rusya Savunma Bakanlığından açıklama beklemeniz gerekiyor. Tabiatıyla ki serdar sıfatıyla Putin’e bu konuda raporlar sunuluyor” diye konuştu.

“Başkanın güvenliği sağlanıyor”

Bugünkü saldırıların arkası sıra farklı ülkelerden Rusya’ya yönelik yapılan diplomatik çağrılara da değinen Peskov, ” Viyana, Kiev’e saldırmama çağrısı yaptı. Eleştiri sivil altyapıları vurmakla suçlamadılar. Bu nedenle bu kök izah ika hakları var” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, ÇAKER’nin Sakat Millî Düzenlilik Danışmanı John Bolton’ın Ukrayna’ya çekirdeksel tıpkısı hücum başlatması halinde Putin’in meşru bire bir gaye olacağına ilgilendiren açıklamasına da cevap veren Peskov, “Başkanın güvenliği, mevcut tam tehditler ayn önüne alınarak sağlanıyor” şeklinde konuştu. – MOSKOVA

Share: