Kreditör bankalar anlaşmanın iptali için Musk’a destek verecek mi?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Elon Musk ile Twitter beyninde gerçekleşen görüşmeler bire bir kavga halini aldı. Serencam adına, Twitter’ın yapmacıklı hesaplarla ilişkin endişelerini gidermemesi halinde 13 bilyon dolarlık namus borcu finansmanının riziko altında olabileceğini öne süren Musk, bu durumun anlaşmanın bozulmasına akıllıca tıpkısı temel taşı hazırlayacağını belirtti. Konvansiyon üzerinde müteharrik ve finansal anlamda bindi sağlamayı taahhüt fail Morgan Stanley, Goldman Sachs, JPMorgan Chase & Co., Bank of America, Barclays ve Allen & Co. gibi kreditörlere ifa yapılması gereken ruz ise yaklaşıyor. KÖLE’li mali olgun şirketi Refinitiv’e göre, anlaşmanın gerçekleşmesi halinde kreditörlerin elde etmeyi bekledikleri nema toplam 191,5 milyon doları buluyor.

80 milyon dolar hesabına 15 milyon dolar

Bu tutarın balaban aynı bölümünün satın almanın gerçekleşmesine bağlı olması ise kredi sağlayıcıları düşündürüyor. Financialtimes.com’dan Joshua Franklin’in haberine göre, anlaşmanın nakız edilmesi halinde Goldman Sachs, antant gerçekleştiğinde elde edeceği 80 milyon dolar namına, bu rakamın takkadak yüzdelik 18,75’i anlamına mevrut 15 milyon dolar kazanacakken, JPMorgan’ın payına ise 53 milyon dolar hesabına hemen 5 milyon dolar düşecek.

İyimserliğini esirgeyici kreditör bankalar, yatırımcılarına anlaşmanın mümasil olduğunu fısıldıyor.

Bankalar iyimserliğini koruyor

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, Elon Musk’ın Twitter’ı satın ahzetmek için başlattığı proses, Wall Street bankaları amacıyla manzara kırıklığıyla güzeşte aynı yılın bildirme temiz anlaşması olma özelliği taşıması itibarıyla dahi iri önem taşıyor. Rekor yükselişle güzeşte 2021 yılının peşi sıra yavaşlayan bankacılık sektörü için büyük mana tabir fail bu kesim karşı bibi iyimserliğini koruyan kreditör bankalar, yatırımcılarına anlaşmanın yakın olduğunu fısıldıyor.

Dev şirketlerin potansiyel tıpkı resesyondan endişe etmesi ve Rusya ile Ukrayna ortada güzeşte savaşın yarattığı belirsizlik ise küresel yatırım bankacılığı gelirlerinin bu yıl kestirmece 46 bilyon dolara düşmesine illet oldu. Geçen yıl tıpkısı dönemde bu ölçü 70,5 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Refinitiv’in verilerine göre bu cirim, 2016 yılından beri elde edilen genişlik düşük nema seviyesi kendisine öne çıkıyor.

Marj kredisi sonrası düşmüştü

Kreditör bankaların Twitter anlaşmasından elde etmeyi planladıkları nema, Musk’ın geçim öncesinde bire bir pay kredisi kullanmaya değişmeyen vermesiyle filhakika azalmıştı. Bu doğrultuda Tesla hisselerinin tıpkısı kısmına eşit kendisine bankalardan 12,5 milyar dolar emniyet taahhüdü alan Musk, arkası sıra bu anlaşmayı bozmuş ve pay kredisini tamamen rafa kaldırmasa da miktarı 6,25 milyar dolara düşürmüştü.

Anlaşmanın geleceği belirsizliğini korurken Musk’ın beklenir tıpkısı anlaşmayı fek kararına kreditör bankaların destek verip vermeyeceği de alçalma konusu.

Twitter, Elon Musk’ın olgun talebini kabul etmeye hazırlanıyor

 

Elon Musk’tan Twitter’a ‘spam’ suçlaması

 

Elon Musk’tan dümbelek girişim

 

Share: