Credit Suisse aranjör kıskacında

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

İngiltere’nin mali aranjman kurumu FCA, Credit Suisse’i daha sansür mucip kurumları izlem listesine yerleştirdi. söz konusu evolüsyon ayrımsız dizi krizin etkisi altında olan İsviçre bankası amacıyla serencam çarpış oldu.

Financial Times’ın haberine göre İngiltere Finansal Yürütme Müesses (FCA) eliyle geçtiğimiz kamer Credit Suisse’e gönderilen mektupta bankanın idare kültürünü, yönetişim becerilerini ve risk kontrollerini iyileştirmek üzere yeterince çabalama harcama etmediği ve FCA’in bu endişelerle ilişik hamle attığı belirtildi. Mayıs kocaoğlan ortalarında gönderilen FCA mektubunda düzenleyiciler, bankanın kayırıcı yönetiminden, suistimalleri gölge etmek ve adisyon verebilirliği çoğaltmak amacıyla atacağı adımlara dayalı kanıt sunmasını istedi.

Yetkililer antrparantez bankayı “sürekli” şeriklik kültürü sorunlarını de ele almaya çağırdı. Bu sorunların beyninde riskli işlemlere yönelik iç denetleme eksikliği ve elan “etken iyileştirmeler üzere ehliyetli argüman” görmedikleri uyarıları dahi meydan aldı.

İzleme listesine katılmak, FCA’mağara İsviçre bankası ile ilişik kısık endişeleri olduğunu gösteriyor. FCA’nın düzenlediği yaklaşık 60.000 kurumdan listede takkadak 20 civarı kurumun bulunduğunu de haberde belirtiliyor.

Listedeki kurumlar, FCA’mağara dal düzey yetkililer vasıtasıyla yakından izleniyor. Yetkililerin kaydedilen ilerlemeleri ve keder verici sorunların esas nedenlerini ele almaları gerekiyor.

Listede yer alan şirketler arasında, şu anda münfesih olan İngiliz finans şirketi Lendy ve düzenleyici aracılığıyla kredilerin değerlendirilmesi üzerine araştırılan mal firması Provident Financial dahi bulunuyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak İsviçre bankası Credit Suisse serencam iki yıldır algın riziko kontrolleri dolayısıyla eleştirilerin ve skandalların odağında oldu. Banka Greensill Capital’ın Mart 2021’da batması dolayısıyla tedbir zinciri şirketine sınırlanmış 10 milyar dolarlık fonunu kapatmak zorunda kaldı. Haftalar bilahare aile yatırım şirketi Archegos’un çöküşüyle alay malay 5,5 bilyon dolarlık ticari beis kaydetti. söz konusu uymazlık bankanın 166 almanak tarihinin sunma büyüğü niteliğinde.

Geçtiğimiz Ilk Teşrin ayında banka, ayrıntılı süredir devam eden Mozambik ‘ton balığı tahvilleri’ skandalındaki rolü zımnında üç ülkede dört düzenleyiciyle yapılan uyum paketinin tıpkı parçası yerine 147 milyon sterlinlik benzeri FCA nakdî ceza ödemeyi akseptans etti.

Credit Suisse’ten Financial Times’ın haberine müteveccih açıklamada, “Düzenleyicilerle yaptığımız görüşmeler hakkında istimara yapmıyoruz ve bunu yapmamız bile akla yatkın gayrimümkün. Daha evvel dahi özetlediğimiz üzere, imdi işlerimizi ve riziko kültürümüzü güçlendirme planını uygulamada az çok müterakki durumdayız” ifadelerine saha verildi.

FCA konuyla ilgili izah yapmayı reddetti.

Credit Suisse CEO’sundan paydaşlık açıklaması

 

Credit Suisse 2022 evvel çeyrekte de engel etti

 

Credit Suisse, arka yönetimde değişikliğe hazırlanıyor

 

Share: