Konya Site Tiyatrosu kasımda 6 eskimemiş oyunla sanatseverlerin karşına çıkma

Konya Büyükşehir Belediyesi Site Tiyatrosu, teşrinisani ayında 6 oyunla tiyatroseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada Selçuklu Kurultay Merkezi’nde sahnelenecek oyunların birbirinden kalifiye yapımlarıyla Konya’nın hars ve tekellüm hayatına makro katkıda bulunduğu rapor edildi.

Açıklamada Büyükşehir Şehremini Maksat İbrahim Altay’ın “7’den 70’e toplumun gelişigüzel kesimden insanımızın toplumsal ve kültürel anlamda kazanımlar elde ettiği seyretme oyunlarımız, Konya Site Tiyatrosu farkıyla seyircilerimizin beğenisine sunuluyor. ‘Kamyon’, ‘Amak-ı Hayal’, ‘Keykubat’, ‘Gökçe Kuş’ ve bala oyunlarından ‘Kıtipiyoz Karaca Balık’ ile ‘Pati Kardeşliği’ oyunlarını kasımda Selçuklu Kongre Merkezi’nde gene Konyalılarla buluşturacağız.” ifadesine kayran verildi.

Sahnelenecek oyunlar ve takvimleri

Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi’nin kaleme aldığı “Amak-ı Görüntü” 11 Teşrinisani’da saat 19.00’da ve 12 Kasım saat 14.00’birlikte sahnelenecek. Taner Büyükarman tarafından tiyatroya uyarlanan oluyunun yönetmenliğini Mustafa Ehlihibre yapıyor.

Konya’nın Anadolu Selçuki Devleti’ne başşehir oluşunun anlatıldığı “Keykubad” ünlü çağ oyununun yazarlığını Taner Büyükarman, yönetmenliğini birlikte Hüseyin Köroğlu üstleniyor. “Değerli Çağ” adına mezkûr Alaeddin Keykubat dönemi ve suikastların irdelendiği baziçe, 18 Son Teşrin’da saat 19.00’da, 19 Son Teşrin’da saat 14.00 ve 19.00’da sahnelenecek.

Dağın tepesinde bozulan bir kamyonet ve rappadak mevrut iki köylünün köylerinde tamirci olduğunu söylemesi üstüne umutla beklenen tamircinin anlatıldığı “Kamyon” 25 Kasım’da saat 19.00’da, 26 Kasım saat 14.00 ve 19.00’da izleyiciyle buluşacak.

Özgür Konaklamak tarafından oyunlaştırılan, yönetmenliğini Mustafa Eksper’ın yaptığı “Mavi Kuş” 4 Son Teşrin’da saat 19.00’da, 5 Kasım’da saat 14.00 ve19.00 saatlerinde izlenebilecek.

Kent Tiyatrosunun çocuk oyunlarından “Bayağı Kara Balık” ve “Pati Kardeşliği” bile Teşrinisani ayında çocuklarla buluşacak.

İranlı edip Samed Behrengi’ye ilişik kitaptan uyarlanan “Epey Karabalık” oyunu 1 ve 8 Son Teşrin’da saat 10.30 ve 13.30’da sahneye konulacak.

Eyüp Toru eliyle kaleme alınan ve yönetmenliğini Fatih Dinçer’in üstlendiği “Pati Kardeşliği” bile 15 ve 22 Son Teşrin’da saat 10.30 ile 13.30 saatlerinde çocuklarla buluşacak.

Sanatseverler seyretme biletlerini, Mevlana Kültür Merkezi, Selçuklu Kongre Merkezi, Konya Tren Garı’nın karşısındaki Firez A.Ş. Forma Ofisi ile gine Şehremaneti Ters Çarşısı içerisindeki Ekin A.Ş. Komutan Ofisi ve sehirtiyatrosu.konyakultur.com adresinden satın alabilecek.

Share: