Bire Bir haftada ele geçirilen çaktırmadan makaron sayısı rekor seviyeye ulaştı

Kaçakçılık mutluluk ekonomisine verdiği zararların dışında terör örgütleri amacıyla da pahal aynı para kaynağı. Yemeden Içmeden tütün ürünlerindeki kaçakçılığın 50 bilyon TL’lik bir alacak kaybına illet olduğu hesap ediliyor. Yıllar içerisinde gizliden gizliye sigara ile mücadeledeki sükse, kaçakçıları değişik yöntemlere yönlendirdi. Geriden Geriye sigaranın yerini gayrikanuni sarih tütün ve makaron aldı. Elden benzeri haftada yapılan bazı operasyonlarda ele geçirilen makaron sayısı 2021 yılının tamamında yakalanana yaklaştı.

Birleşmiş Milletler verilerine bakarak dünyada mecmu birleştirme gayrikanuni tecim miktarı 870 milyar BENDE dolar. Avusturya Johannes Kepler Üniversitesi’nden Prof. Dr. Friedrich Schneider Türkiye’da 2015 yılında yaptığı çalışmasında araç dışı tecim oranının yüzde 27 olduğunu vurgulamıştı. Taşıt dışı ekonominin ortamında yasa dışı olarak ticareti yapılan duman ve yaman mamulleri kebir düzlük tutarken, acun genelinde üstelik tüketilen gelişigüzel 10 sigaradan birinin gayrikanuni olduğu anlayış ediliyor. KPMG’nin ‘Türkiye’bile Sigara Vergilemesi’ başlıklı raporuna bakarak ülkemizde yasa dışı sarmalık duman tüketimi değme güzeşte devir artarak toplanmış tüketimin yüzde 20’sini oluşturduğu hesap pusulası ediliyor. 2021 yılı içre Kötü mamullerinden alınan hususi istihlak vergisi (ÖTV), mecmu ÖTV gelirinin neredeyse üçte biri kadardı. 2022 yılı üzere ise hedeflenen ÖTV geliri 70 bilyon TL iken, gayrikanuni tütün ticaretinden kaynaklanan kazanç kaybının yaklaşık 50 milyar TL olduğu aritmetik ediliyor. yasa dışı kötü ticaretinin giderek artması rüşvet kaybının birlikte çoğunluğu bakkal, market ve büfelerden oluşan 150 bin esnafın bile gelirlerini menfi yönde etkilemekte haksız rekabetin büyümesine etmen olmaktadır.

Kaçakçılar paketteki kayıplarını makaronla telafi etti

Geçtiğimiz yıllarda yüzde 21’lere kadar yükselen gayrikanuni paketli sigara, kaçakçılıkla uğraş çerçevesinde küsurat temel kontrolleri ve yakalamalar sonucu 2019-2020 yıllarında yüzde 2 seviyelerine kadar gerilemişti. Habersizce sigara ile yapılan kalburüstü mücadele sonucu yaşanan düşüşün gayrikanuni sarmalık tütün ve makaronda yükselişe yansıdığı hesap pusulası ediliyor. Uzmanlar, kaçakçılığın forma değiştirdiğini belirterek kaçakçılıkla mücadeleye ait kanunların de güncellendiğini ifade ediyor.

Terör örgütlerinin sunu büyük finansman kaynağı yasa dışı kötü mamulleri

2021 yılı Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Savaşım Daire Başkanlığı’nın (ÇIFTLIK) ‘Kaçakçılıkla mücadele’ raporunda kaçakçılığın terör örgütlerini üstelik akçalanmış ettiği belirtiliyor: “Kaçakçılık; ülkemizi iktisadi ve içtimai yönden pahal etkileyen, bire bir zamanda terör ve yanlışlık örgütlerinin faaliyetlerini sürdürebilmek için mali bindi sağlayan haddinden fazla boyutlu, çokça aktörlü ve değişebilir anaç ayrımsız süreçtir. Ticari ürünlerin ve suçun işleniş yöntemlerinin çok çok skala göstermesi nedeniyle dönemsel namına değişik kaçakçılık türlerinde artma ve azalışlar gözlemlenebilmektedir. Kaçakçılık suçları, niteliği itibariyle direkt sınır ihlali olmak yoluyla evet bile gümrük işlemlerinde yöntemsizlik veya yanıltıcı amal ile gerçekleştirilmektedir. bununla birlikte bazen im ve eşyalar ülkemizde üretilmiş olsa da 5607 mahdut yasadaki şartları taşımaması halinde birlikte kaçak namına tanımlanmaktadır”.

Bir haftada yakalanan makaron sayısı güzeşte yılın toplamına yaklaştı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 10 Ocak 2022’bile planlı “2021 Yılı Kaçakçılıkla Uğraş Yorum Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, 2021’bile aynı geçmiş yıla bakarak yüzdelik 76 artışla, 7 milyar 749 milyon liralık değerinde gizliden gizliye yük yakalamasına imza attıklarını belirtmişti. Muş, 2021’deki operasyonlarda 3,7 milyon paket sigara ile habersizce sigara üretiminde geçer not 26,1 milyon makarona ahali koyduklarını söylemişti.>

Kaçakçılıkla Savaşım ekipleri gayrikanuni esrar ve makaron ile yapılan kaçakçılığa göz açtırmamaya devam ediyor. Ele geçirilen makaron sayısı ise bu kaçakçılığın ne derece büyüdüğünü gözler önüne seriyor; 2021 yılında ele geçirilen makaron sayısı 26,1 milyonken hemen geçtiğimiz hafta yapılan başarılı operasyonlarda ele geçirilen makaron sayısı 24 milyon 200 bini aştı. 9 Teşrinievvel – 16 Ekim 2022 arasındaki aynı haftalık sürede yapılan bazen operasyonlar ve ele geçirilen yasa dışı tütün ve yaman mamulü miktarları şöyle oldu: Tunceli’de 160 bin dal, Samsun’da 60 bin eğin doldurulmuş makaron, Tekirdağ’dahi 7 milyon 887 bin adet yapmacıklı bandrollü makaron, 56 bin 680 skor dolgulu makaron, Konya’bile iki ayrımlı operasyonda bütün 7 milyon 96 bin nüsha bandrolsüz makaron, Kocaeli’de 2 ton 434 kilogram gizlice tömbeki, 176 bin gümrük kaçağı makaron, Tokat’ta 100 bin skor makaron, Sazak Silifke’bile 90 bin gümrük kaçağı makaron, Kastamonu’bile 6 bin 460 nüsha doldurulmuş makaron, 15 bin 350 sayı boş makaron, Bursa’birlikte 56 bin 700 kilo kıyılmış esrar ve 6 bin sayı kırcı makaron, Osmaniye’bile 430 bin adet makaron ile 24 bin 318 paket gümrük kaçağı sigara, Afyonkarahisar’de 94 bin skor sinsice makaron, 16 bin 600 gram çaktırmadan tütün, 3 bin 750 adet dolgulu makaron, Eskişehir’birlikte 97 bin skor makaron, 32 bin 400 peş sarılmış sigara, Kayseri’dahi 210 bin dal makaron, Balıkesir’bile 36 bin nüsha makaron, 10 bin skor doldurulmuş makaron, Tekirdağ’bile 177 bin 487 makaron, Hatay’da bin 180 paket gümrük kaçağı sigara ve 5 bin 500 adet doldurulmuş makaron, İskenderun’dahi 900 bin nüsha makaron, Tarsus’ta 889 bin 600 makaron, 179 bin 840 adet doldurulmuş makaron, İstanbul Eyüp Sultan’bile 2 bin 40 kilogram gizlice esrar, 4 milyon 200 bin adet makaron,12 bin 500 paket sigara.

Nefes 2 operasyonunda 583 adrese başat yapıldı

Geçen hafta 7 ilde eş anlı planlı ‘Nefes 2’ operasyonu kapsamında tütün mamulleri ve makaronları; gayrikanuni imalathanelerde üreten ve yasa dışı ticaretini işleyen yanlışlık gruplarının cıvıltı gösterdiği 7 ülke ilkin atılmak amacıyla devlet genelinde tespit edilen 583 adreste kontrol yapılarak 198 aynasız gözaltına alındı.

2022’da operasyonlar yordam kesmedi

Ameliyat sonrası ÇIFTLIK birimlerince 2022 yılı önceki 9 ayında yapılan 6.115 operasyonda; 4.7 milyon paket çaktırmadan sigara, 1.3 milyar sayı yersiz makaron ile 425 milyon sayı dolgulu, 273 titrem tütün mamulü ile 329 bin adet sigar ele geçirildiği, 323 adet gayrikanuni doldurulmuş makaron imalathanesi deşifre edildiği ve yapılan kudretli operasyonlar sayesinde 625 milyon lira rüşvet kaybının önüne geçildiği bilgisi edinildi. Çaktırmadan’ TBMM Hak Komisyonu’nda konuşuldu. Duman, Esrar Mamulleri ve Ispirto Piyasasının Düzenlenmesine Dayalı Kanun ile Bazı Kanunlarda mübayenet yapılmasına dayalı yasa teklifi geçmiş dönme TBMM Doğruluk Komisyonu’nda görüşüldü. Öneri komisyonda kabul edildi.

Öztürk: “Terör örgütleri amacıyla gelgelli bir para kaynağı “

Görüşmelerde saraka kayran MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, sigara kaçakçılığının, terör grupları ve illegal yapılanmalarda bulunan örgütler için getirisi yüksek, cazibeli tıpkı mal kaynağı olduğunu belirterek, “Özge taraftan, kaçak esrar ve yaman ürünlerine adam sağlığı açısından baktığımızda bu ürünlerin muhtevasında plastik, iplik, kağıt, mukavva, küf, haşere ve larvalarıyla çok ağır ses seda ve ulama maddelerinin bulunduğunu görmekteyiz. Antrparantez, bu soy gayrikanuni ürünlerde çok erdemli oranda zifir, nikotin ve karbonmonoksit ile değişik koca sağlığına engel verici kimyasallar bile bulunmaktadır” dedi.

Öztürk, ‘dolgulu makaron’a dikkat çekerek, “Ülkemizdeki esrar ve tütün mamullerinin kaçakçılığı yöntemlerine baktığımız da “sırtcılık” olarak tanımlanan ve hayvan sırtlarına getirilen uğrun duman mamullerinin ülkeye sokulması, piyasada yasalı kendisine satılan sigaralar ile nargile tütünlerinin taklitlerinin piyasaya sunu edilmesi, “dolgulu makaron” yerine adlandırılan ürünün piyasaya yeryüzü edilmesi, kaçak kötü mamullerinin genel ağ süresince satışı ve kargo gönderimleri ile talih içerisinde nakli kabil majör yöntemler civar plana çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

Mesten: “Hangi idiği mahsus sıfır ürünler ahali sağlığını zılgıt ediyor”

Komisyonda kortej düzlük AK Fırka Bursa Mebus Osman Mesten ise çakaralmaz, ne idiği anlaşılan sıfır ürünlerin umum sağlığını gözdağı ettiğini vurgulayarak, “Elan geçmiş sâdır kanun çerçevesinde basit tıpkı muvaffakiyet kaydetmiş olsak birlikte yeni yöntemlerle bu kaçakçılığın arttığını gözlemlemekteyiz. söz konusu kaçakçılık sonucu, kazanç kaybımız var. Nahak Yere rekabet ortamı devlet ekonomisinin beis görmesi bahis konusu. Bozuk yayın ve ne idiği belgisiz içerikli “Merdiven altı üretim dediğimiz, ne şartlarda üretildiği belli olmayan istihsal şartlarından kıran bile halkımızın, ahali sağlığının kötülük gördüğünü düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: